Problematika trestání dětí vás zaujala, a tak jsme se zeptali dětské psychiatričky, přední české kapacity na problematiku nočního pomočování, MUDr. Zuzany Peterové, na její názor.

Přinášíme vám odpověď:

Fyzické trestání dětí je ožehavá otázka, protože ne každý rodič či vychovatel je klidný a vyrovnaný, takže může přestřelit nebo reagovat nadměrně. Plácnutí batolete přes zadek s plenami je nutné v situacích, kdy neposlechne a jde do silnice, strká prsty do elektrické zásuvky, leze na okno a pod. - v situacích, kdy není čas na otálení a dítě musí rychle pochopit, že dělá něco špatně. U větších dětí jde většinou o situace, kdy jsou na rodiče sprostí - tam plácnutí přes lopatku (na zádech) znamená stejný signál, že je něco silně v nepořádku.

Facka přes obličej je ponižující, to nedoporučuji. Trestat mají rodiče, ale nesmí to být trest ve vzteku, rodič musí vědět, co, kdy a proč dělá. Ve školce existují tresty typu jít na hanbu, ale to nefunguje vždycky dobře. Ve škole asi proti dřívějšku rákoska chybí, ale patrně nejde znovu zavést. To by ale bylo na dlouhý výklad.

V oddílu pro děti s psychickými problémy máme zvyk cvičit dřepy nebo kliky za sprosté slovo, což platí i pro vedoucí. Vychovatelé si musí uvědomit, že děti se víc vychovávají příkladem než domlouváním.

MUDr. Zuzana Peterová

Reklama