smok

Co si myslíte o kouření v bytě? Tahle otázka mi hlodala hlavou už nějakou dobu. Cigaretový kouř mi nevoní a kouření jsem se v životě naštěstí vyhnul. Nedalo to mnoho práce...

Oba moji rodičové kouřili, tatík byl dokonce kuřák silný. V nejlepších letech zvládl i tři krabičky denně. Maminka kouřila tak nárazově. Jednou toho nechala, pak zase začala, prý „kvůli váze“... Nejdojemnější bylo, když přestala kouřit poté, co jsem ji jako malý capart se slzami v očích prosil: „Maminko, nekuř, upadne ti noha...“

Můj o dva roky starší brat také zkoušel kouřit, a protože jsem chodil do party s ním, zkoušeli jsem to spolu. Byl jsem větší kabrňák, brácha zezelenal po prvním šluku, já až po třetím. Tedy ani tenkrát jsme kouřit nezačali.

Potom nastalo období odlišnosti, kdy jsem začal uvažovat o kouření dýmky, ale jako správný exot a ekolog jsem ji nenaplnil tabákem, leč lipovým listí. To vám byla síla - šluknul jsem a měnil okamžitě barvy jako chameleon. Ještě že byly poblíž kamarádi a udržovali mě při vědomí.

Mé zkušenosti s kouřením jsou zkrátka neblahé a jsem tomu rád. Ovšem díky nim jsem v hlavě mnohokrát řešil kouření v bytě. Prošel jsem si modelem, ve kterém naši rodičové kouřili jen v kuchyni, protože v obýváku by kouřem načichly záclony a sedačka, což by babička nepřenesla přes srdce. Dnes se u nás nekouří vůbec. Popelníky používáme na sladkosti, a když přijde kuřácká návštěva, vyštveme ji na cigárko před dům. Tak drsní jsme.

Jeden kamarád mi nedávno věnoval popelník (to když jsem křtil sbírku Vajgly), který se po odklepnutí popela zaklapává. Šikovná věcička to je - uvažovali jsme tedy se ženou, jestli kuřácké návštěvy nenecháme díky téhle vychytávce kouřit alespoň v kuchyni, ale nevyměkli jsme.

Kouření do bytu nepatří

Ne, jako nekuřák mám ke kouření v bytě radikální postoj. Kouření do bytu prostě nepatří! Už tak dá práci přerazit různé biologické a kdovíjaké zápachy, proč do toho všeho řešit čmoudíky z cigaret? Cožpak nestačí ten smrad, když v domě opravují něco dělníci, kteří nejsou schopní vyjít s cigaretou na dvůr a raději čadí na chodbě?

Co si myslíte o kouření v bytě vy?

Reklama