Polohujete své děťátko od prvních dní pravidelně na bříško a ono se snaží „pást koníčky“ třeba už v jednom měsíci života? Možná není úplně důvod k radosti, jak moc napřed váš poklad je. Podle Ivy Bílkové, hlavní fyzioterapeutky pražské FYZIOkliniky, si tím může zadělávat na vadné držení těla, které si s sebou ponese až do dospělosti.
5bc5a894daaedobrazek.png

„Dítě by nemělo být pokládáno na bříško, ‚hrát si‘, dokud na to není dostatečně vyvinuté, což nastává mezi 12. a 18. týdnem života,“ varuje Bílková s tím, že až do tří měsíců věku má miminko nepoměrně velkou, těžkou hlavu vůči tělu a síle jednotlivých svalů. „Pro představu je to, jako by dospělý člověk nosil hlavu o velikosti až poloviny svého hrudníku. Takovou zátěž nemohou svaly v oblasti páteře a hlubokého stabilizačního systému malého miminka rovnovážně unést. Situace ho pak nutí zapojovat ‚špatné‘ svaly, které si mozek fixuje i do dalšího vývoje.“

Proto radí, aby maminky svá nepřipravená miminka polohovaly na bříško jen po nezbytně nutnou dobu. Například při koupání, přebalování, nebo při kontrole u pediatra. Ti ostatně většinou pravidelné polohování miminek na bříšku naopak doporučují. Proč?

Pediatři bývají jiného názoru

„Řada odborníků se stále domnívá, že pokládáním na bříško několikrát denně na tolik minut, kolik miminko vydrží, posiluje krční a zádové svalstvo. Když se dítě snaží hlavu nadzvednout, otočit se za světlem, hračkou nebo maminkou, je pravda, že určité svaly posiluje, rozhodně se ale nejedná o aktivní rovnováhu mezi přední a zadní stranou šíjového svalstva, zad, bříška a hlubokých svalů na páteři, která je pro správný psychomotorický vývoj klíčová,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

Vysvětluje, že stejné svaly, které jsou u miminek aktivní vleže na zádech, jsou aktivní i v poloze na bříšku. Ovšem práci svalů, které jsou dosud vzhledem k nízkému věku miminka neaktivní, přeberou svaly už od pračlověka geneticky silnější. Poté mohou maminky sledovat první dysbalance kolem páteře miminka, ať už jde o záklon hlavy, nebo její rotaci na jednu stranu.
5bc5a9e2db41cobrazek.png

Od ploché nohy až po horší dýchání

„Dítě v poloze na bříšku začne usilovně přetěžovat trapézový sval nebo mezilopatkové svaly. Kvůli nedokonalé aktivitě bránice a souhře břišních svalů mu znatelně vystoupí spodní část žeber a bude se prohýbat v bederní páteři. Prohnutí v zádech si děti pak fixují a používají ho v přetáčení na bok, sedu, plazení, lezení, ale i stoji. Tah svalů a šlach definuje vývoj tvaru obratlů, dlouhých kostí, ale i nosných kyčelních a kolenních kloubů. Problém se pak řetězí v předškolním věku v podobě skoliotického držení těla a v dospělosti se může projevit bolestí zad, hlavy, náhradami kloubů, plochou nohou nebo horší kapacitou plic. Vždy platí, že co se jednou miminko naučí a mozek zafixuje, to je pak těžko odbouratelné,“ vyjmenovává možná rizika Iva Bílková.

Kdy tedy s polohováním na bříško začít?

Mezi 12. a 18. týdnem života miminka podle Bílkové dochází k synchronní aktivitě jeho hlubokých svalů od krční po bederní páteř a souhře přímých a šikmých břišních svalů. Díky tomu by mělo začít samo zvládat pokusy o přetočení ze zad na bříško. Každopádně aby mohlo být dítě bezpečně pokládáno na bříško, musí být samo schopno přetočit se ze zad na bok a polohu udržet, aniž by se nekoordinovaně převrátilo.

„Při správné neuspěchané manipulaci má dítě vyvinutou rovnováhu mezi jednotlivými svaly zodpovědnými za správné napřímení páteře, rotaci pánve a hrudníku kolem 4,5 měsíce věku. Adekvátní koordinací svalů udrží napřímení páteře, spodní žebra sklopená, ramenní klouby uvolněné a lopatky fixované tak, aby mohlo dojít ke správné opoře předloktí a pánve o podložku a dítě nadzvedlo hlavičku, aniž by si přetěžovalo svaly v oblasti celé páteře,“ dodala Iva Bílková.

Ačkoli tvrzení fyzioterapeutky Ivy Bílkové zatím nejsou podložena žádnou oficiální studií, ale vychází jen z jejích zkušeností, rozhodně stojí za uvážení. Však za časů našich (pra)babiček bylo také zcela běžné předčasné posazování miminek, používání chodítek nebo vodění za ručičky dosud nechodící děti, od čehož se kvůli zdravotním rizikům dnes už upustilo.

Čtěte také:

Reklama