Když jsem si dříve chtěla vyrobit vlastní originální ubrus, musela jsem vzít do ruky jehlu a bavlnky, připravit si předlohy a pustit se do vyšívání. Tahle práce mi zabrala nekonečně mnoho zimních večerů,  a když jsem své dílo konečně dokončila, tak se mi už zvolený motiv nelíbil.

Později jsem si oblíbila découpage a s pomocí lepidla na textil jsem si vyrobila několik polštářků, tašku a prostírání. Nevýhodou ale je, že se ubrousek z textilu časem úplně vypere.
Takže jsem dál používala alespoň barvy na textil, které jsem nanášela štětečkem nebo houbičkou přes šablonu.

Pořád to ale nebylo ono. Až nedávno jsem konečně objevila barvy na textil, které mi vyhovují úplně na 100 %. A to především proto, že se s nimi pracuje velice jednoduše, netvoří na textilu tuhou vrstvu a vydrží i běžné praní...

Nažehlovací barvy jsou jiné, díky svým tepelně sublimačním vlastnostem. Jsou na vodní bázi a lze je míchat mezi sebou. K nanášení se používá štětec.

Pro naše dnešní tvoření tedy nebudete potřebovat nic jiného než právě nažehlovací barvičky, štětec, předlohu, žehličku a textil, který budete chtít ozdobit.

Pokud budete zdobit třeba tričko pro vaše děti, jako předloha se vám nejlépe bude hodit klasická omalovánka. Předlohy najdete také na internetu a vytisknout si můžete na tiskárně (laserové i inkoustové, je to jedno). Ti z vás, kteří mají výtvarné nadání, si můžou předlohu namalovat sami.

Používáme papír, který není příliš savý. Vhodný je třeba křídový papír, ale nemáte-li jej po ruce, použijte klasický papír do tiskárny.

Ze všeho nejdříve si připravíme obrázek, který budeme nažehlovat. Vymalujte si předlohu tak, jak se vám líbí a jak se vám dobře pracuje. Nezáleží na tom, jestli první vybarvíte větší plochy a nakonec obtáhnete obrysy obrázku nebo to uděláte naopak. Nezapomeňte vykreslit každý detail a snažte se nepřetahovat. Na výsledném obrázku bude všechno vidět.
TIP: Nezapomeňte barvy před otevřením pořádně protřepat!

Obrázek necháme pořádně zaschnout a poté si připravíme textil, na který budeme obrázek nažehlovat, a také žehličku. Tu nastavíme na takovou teplotu, kterou snese textil, se kterým pracujeme. 
Položíme obrázek namalovanou stranou na místo, kam jej chceme otisknout, a nažehlíme. Výrobce barev doporučuje přežehlovat přes kus látky, a to tím způsobem, že necháme žehličku přitisknutou přes obrázek - asi 1 až 2 minuty. Neměli byste se žehličkou pohybovat, aby se obrázek nepohnul. Tento způsob se mi ale příliš neosvědčil a po této době většinou nebyl obrázek dobře otisknutý na látce.

Proto nažehluji přímo přes papír, který držím pevně přitisknutý na látce a potom se dá žehličkou i opatrně pohybovat, popřípadě nahlédnout pod papír, nakolik se obrázek už otisknul. Na případných bledších místech můžete žehličku podržet trochu déle.

Výsledek vás určitě příjemně překvapí. Obrázek má syté barvy, krásně přilne k látce a nevytvoří se žádný tvrdý povrch, jako při práci s klasickými textilními barvami.
Textil navíc můžete běžně prát v automatické pračce. 
Další výhodou barev je jejich malá spotřeba.

Nažehlovací barvy jsou k dostání v lahvičkách 20 ml a stojí okolo 70 Kč.

Navštivte diskuzi o tvoření: ZDE

                                 
Reklama