Jízda na kole
Podle Brighside je jedním z nepříliš zdravých návyků jízda na kole, tedy alespoň ta příliš častá. Samozřejmě, že je pohyb zdravý a ježdění na kole přináší i řadu výhod, jenže pokud jezdíte velmi často v tréninkových dávkách, vaše páteř dostává zabrat, protože u této pohybové aktivity sedíte a to ne v úplně šťastné poloze. Pokud to s jízdou na kole budete přehánět, mohou být vaše kosti časem náchylnější ke zlomeninám.

bik.jpg
Foto: Shutterstock

Používání ústní vody
Reklamy v televizi mluví za vše - ústní voda je doporučována pro zdraví vaší ústní dutiny, ale pravdou je, že se jedná spíše o doplněk při boji s nepříjemným zápachem z úst a parádní marketingový tah. To částečně potvrzuje i stomatolog MDDr. Jana Kubečka: „Běžná ústní voda je pouze kosmetický doplněk, který spíše než cokoliv jiného osvěžuje dech. Ano, existují i ústní vody terapeutické, které mají antibakteriální přísady, ale ty by měl indikovat lékař." Pokud se jich přesto nechcete vzdát, vybírejte ty s minimem alkoholu. 

TIP: Pokud vás trápí zápach z úst, zaměřte se na důkladnou péči o zuby a ústní dutinu nebo vyzkoušejte některý z rychlých tipů, jako je žvýkání máty nebo popíjení skořicového odvaru.

Pojídání fazolí
Nenechte se zmást, fazole jsou velmi zdravá potravina, obsahují totiž hodně bílkovin a málo tuků, jsou také velmi vhodné pro diabetiky i při hubnutí. Ale fazole za syrového stavu, včetně lusků, jsou jedovaté, a proto byste je vždy měli povařit, procesem vaření se totiž veškeré toxiny vyplaví. Také dojde k odstranění obsahu většiny oligosacharidů (cukry), které mohou mít za následek plynatost a nevolnost.

Špatné zpracování špenátu
Špenát je velice zdravá zelenina, u které byste ale měli dbát na to, jak ji připravujete a skladujete. Pokud budete špenát opakovaně ohřívat a udržovat ho v teple, mohou se dusičnany, které přirozeně obsahuje, přeměnit na dusitany, které se v kombinaci s bílkovinami přeměňují na nitrosaminy, které jsou toxické a pro tělo tedy velmi škodlivé. Udržujte proto špenát v lednici a ohřívejte pouze jednou. Pokud to nevyšlo, existuje způsob, jak zamezit přeměně dusitanů na nitrosaminy - přijímejte se špenátem zároveň i vitamín C.

Nošení těsného oblečení
Spoustu lidí ví o tom, že je tento návyk nezdravý, ale i přesto se ho ne a ne zbavit. Podle Healthline příliš upnuté oblečení škodí kůži, zdravému průtoku krve, ale u žen může zvyšovat riziko vzniku kvasinkových infekcí nebo infekcí močového měchýře, u mužů zase může mít vliv na plodnost. Pokud se hodně potíte, ubližujete svému tělu ještě více. Netýká se to jen spodního prádla, ale veškerého oblečení, které nosíte.

Zdroj: Brighside, Studie Nature, Medlicker, MUDr. Tereza Vitvarová, nzip, Healthline

Čtěte také: