p

Námořnický styl a kroj? Zdálo by se, že jsou to dva naprosto nesourodé styly, které se nemůžou nikdy shodnout, natož splynout v jeden. To si myslíme my, nikoliv Jean Paul Gaultier. Vzal to jako výzvu a vytvořil pozoruhodnou kolekci, která je úchvatnou podívanou. Nevěříte?

Francouzský návrhář Jean Paul Gaultier patří k ostříleným matadorům módy a jeho přehlídky jsou velmi očekávanou událostí. Není žádným tajemstvím, že miluje námořnické proužky a umí s nimi neskutečně čarovat. Řekli byste si: „Pruhy, no a co se na nich dá vymyslet nového?!“. Zdá se, že pro Gaultiera jsou pruhy a proužky nevyčerpatelným zdrojem inspirace a nehodlá se jich vzdát. Působí optimisticky a svěže, jako většina jeho  kolekcí, ale tentokrát trochu „zvážněl“ a zkombinoval pruhy s černou barvou, bohatou výšivkou a bizarními tvary typickými pro Bretaňský kroj.

Jak to jde dohromady?

Má to svou logiku. Lásku k Bretani a jeho tradicím. Dříve ji charakterizovalo zmíněné námořnické tričko, dnes ho propojil s prvky bretaňského kroje. Zatímco jazyk a kultura tohoto regionu byly po dlouhou dobu potlačovány, oděv se do jisté míry dochoval. A právě přes oděv chtěl Gaultier vyjádřit pocit sounáležitosti a připomenout silné tradice. Přestože je původem Pařížan, nepřestává ho Bretaň a její obyvatelé fascinovat. Tato přehlídka je poctou k těmto tradicím a snahou o udržení něčeho hmatatelného a univerzálně platného ve stále rychlejším světě.

Podívejte se do fotogalerie, jak se s tímto úkolem „popasoval“.

Foto: Yannis Vlomos www.vogue.com

Čtěte také:

Reklama