Do konce února máte možnost v gotických prostorách Týnské literární kavárny v Praze obdivovat fotografie Ireny Šormové a Daniela Šorma. Výstava je autorsky zamýšlena hlavně jako přání do nového roku a nese příznačný název PFotos.

PF

  • Co: Výstava fotografií PFotos
  • Autoři: Irena Šormová, Daniel Šorm
  • Kdy: leden a únor 2012
  • Kde: Týnská literární kavárna, Týnská 6, Praha 1

Navštívili jsme vernisáž zajímavé výstavy fotografií. Ačkoli ani jeden z autorské (a současně i manželské) dvojice není profesionálním fotografem, oba si rozumí s fotoaparátem více než dobře a rozhodli se o svůj talent rozdělit s veřejností. Výstava PFotos je výběrem jejich nejlepších „úlovků“ z plejády zahraničních cest.

Zvláštností výstavy je anonymita fotografií - snímky nejsou označené jménem, autorstvím ani místem či datem vzniku, takže nutí každého k zamyšlení a hledání mužského, nebo naopak ženského principu.

sormovi

V úvodním proslovu jste zmiňovala, že snímky na této výstavě nejsou řazeny do žádných tématických souborů, jak to obvykle bývá, ale jsou tu fotky na výšku a na šířku, barevné i černobílé. Co ale pro svou potřebu, to si fotky nějak třídíte?
Irena: Špatné vyhazujeme (smích) a dobré řadíme do tématických cyklů.
Daniel: V poslední době fotíme spíše lidi, oproti dřívějším zátiším a krajinám.

Ani jeden nejste profesionální fotograf. Jak jste se vůbec k focení dostali?
Daniel:
Fotografuji prakticky od mala.
Irena: Mě k focení přivedl Daniel.
Daniel: Ireně jsem foťák půjčoval. Rádi spolu někam jezdíme a focení je náplň našich cest.

Na fotkách jsou často lidé v zajímavých situacích - třeba dáma, která věší prádlo pod katedrálou. Vaše fotografie jsou vždy momentky, nebo se jedná o stylizované snímky?
Daniel: Nic není aranžované, všechno jsou to naše úlovky zachycující stav, jak to opravdu bylo. Maximálně některou fotku trochu počítačově upravím, vymažu rušivý element, ale rozhodně nikoho neuplácíme, aby se nám někam aranžoval.

Jsou zde vystavené fotografie barevné i černobílé. Jaké máte raději?
Daniel:
Jak co. Fotografujeme převážně digitálně, ale něco i na klasický film. Spíše fotíme barevně, a když později usoudíme, že by fotka vynikla v černobílé variantě lépe, změníme ji.

Napadlo vás někdy, že byste oba fotili stejný motiv a potom porovnali mužský a ženský pohled?
Irena:
Nenapadlo. Ale často máme ze stejného místa a stejné situace úplně jinou fotku.

Samotného by mě zajímalo, protože tu vidím hned několik kousků, které bych si rád pořídil, Je nějaká možnost si obrazy po výstavě koupit?
Daniel:
Určitě to půjde domluvit. Přímo tady na plakátě je emailová adresa k výstavě přes kterou nás může kontaktovat a domluvíme se na ceně.

fotky sormovi

Reklama