mlyn1

Kuželovský větrný mlýn je jedním ze zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu u nás. Na Moravě bylo takovýchto mlýnů více než 60, většina jich ale zanikla. Mlýn leží na nezalesněném místě Bílých Karpat u obce Kuželov, nedaleko Velké nad Veličkou.

Mlýn má kamennou kuželovitou základnu, na které je šindelová otočná střecha se čtyřmi křídly. Celou střechu je možné otočit dle toho, odkud vítr fouká, je k tomu však potřeba síly několika mužů.

mlyn5

Mlýn byl postaven v roce 1842 a mlel mouku a šrot pro zemědělce z Kuželova a okolních vesnic až do roku 1940! Zcela jistě to nebyla práce snadná, mletí metráku mouky trvalo celých pět hodin!

mlyn2 mlyn3

Během prohlídky mlýna budete moci vidět všechna tři mlýnská podlaží a okolní přilehlé hospodářství s ukázkou horňáckého bydlení a pracovního náčiní a zařízení.

Každoročně se zde konají některé z programů Horňáckých slavností. Letos to bude v neděli 25. července. Celý program slavností najdete ZDE.

Kudy tam...

  • autem

Po silnici č. 71 od Veselí nad Moravou až do Velké nad Veličkou. Potom směrem na Hrubou Vrbku. Projet rovně obcí do kopce, cesta k mlýnu je odtud již značena a samotný mlýn je vidět.

  • vlakem

Vlakem lze dojet až do Velké nad Veličkou. Odtud je mlýn vzdálen asi 2,5 km.

pro otevření mapy klikněte na obrázek...

mapa

 

mlyn4

Otevírací doba

duben, květen, říjen: soboty a neděle, svátky 9–17 hodin, jindy na objednávku (min. 10 osob)

červen–září: úterý–neděle, svátky 9–17 hodin

polední přestávka 12–13 hodin

poslední vstup do objektu v 16.00

v úterý po státním svátku zavřeno

  • kontakt

tel. 723 136 624, 602 438 644

email: pracharova@technicalmuseum.cz

  • Vstupné:

základní 50 Kč, snížené 25 Kč

www.techniclamuseum.cz

Reklama