Vídeň je překrásné město a v adventním čase bývá ještě krásnější. S manželem si proto každý rok trochu odpočineme od předvánočního shonu a vypravíme se tam na procházku po městě.

Základní dopravní tepnou Vídně je třída Ringstrasse, kterou projíždíte, pokud se chcete dostat do nejkrásnější a nejživější části města. Uvnitř Ringstrasse je totiž soustředěno nejvíce kulturních a historických objektů.

Nechci vám tady vyjmenovávat pamětihodnosti Vídně, ale zmíním se o některých, které byste v adventním čase určitě měli vidět.

Pokud budete chtít navštívit dóm sv. Štěpána na náměstí sv. Štěpána, budete procházet ulicí Kartner Strasse, která je překrásně vánočně vyzdobená. Všude kolem je spousta světel a světýlek, vánočně upravené výlohy obchodů a ozdoby ve všech odstínech zelené, červené, zlaté a stříbrné. Vánoce vám připomenout také muzikanti, kteří hrají a zpívají vánoční koledy.

Od dómu sv. Štěpána, který je symbolem Vídně, se dostaneme přes Příkopy a Zelený trh k Hofburgu, který býval sídlem rodu Habsburků. Na Příkopech nás upoutá především adventní věnec, na kterém svítící svíčky znázorňují dny, které ještě zbývají do Štědrého dne.

Nádvořími Hofburgu projdeme až ke dvěma známým vídeňským muzeím. Mezi nimi je obrovská socha Marie Terezie. Stojíme-li čelem k soše, po pravé ruce máme Přírodovědné muzeum a po levé ruce Uměleckohistorické muzeum.

Dále pokračujeme v cestě kolem budovy Parlamentu až k Nové radnici. Tady se odehrávají nejproslulejší vánoční trhy ve Vídni. Trhy mají tradici již sedm století. V dřívější době se ale jednalo o běžný trh, jehož cílem bylo zásobit obyvatele Vídně pro sváteční dny.
Dnešní trhy jsou plné stánků s cukrovinkami, vánočními ozdobami, svíčkami, drobnými dárky, hračkami. Nechybí tady samozřejmě "santaclausovské" čepice, stánky s horkým punčem a svařeným vínem, s pečenými kaštany a chutnými pečenými bramborami (se spoustou různých náplní), pekařství a nádherně vonící stánky s uzeninami.

Musím se přiznat, že na vídeňský vánoční punč jsem se každý rok těšila nejvíce. Prodává se každý rok v jiných hrníčcích, které buď vrátíte, nebo (pokud si za punč připlatíte) si je necháte.
Každoročně jsem si taky dovezla spoustu vánoční ozdob, které u nás jen tak neseženete a taky krásné plechovky (na čaj, sušenky, těstoviny...), pro které mám slabost.

Před hlavním vchodem do Nové radnice je každoročně umístěn vysoký vánoční strom, ozdobený více než tisícem elektrických svíček a různých jiných ozdob a také betlém.

Pro děti je vánočních trzích připravena spousta akcí, zábavný park, jezdí tady vánoční vláček a tržištěm prochází Santa Claus, který rozdává sladkosti.

Poslední místo, o kterém bych se chtěla zmínit je vánočně vyzdobený Schönbrunn. Před ním probíhají také vánoční trhy, které jsou vlastně miniaturou trhů před Novou radnicí.
Jeden tip pro sběratele hrníčků: před Schönbrunnem mají hrníčky s punčem jiný obrázek než ty od Nové radnice :-)

Kdo z vás někdy navštívil vídeňské vánoční trhy, určitě potvrdí, že mají neopakovatelnou atmosféru, ve které zapomenete na předvánoční stres a shon a vnímáte jen krásnou atmosféru přicházejících Vánoc.