Pokud jste milovnice umění, nenechte si ujít ojedinělou výstavu obrazů Františka Kupky, nesoucí název Cesta k Amorfě. Výstava probíhá v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí v Praze a potrvá ještě do 3. března.

vystava

Žádné jiné jméno českého původu nerezonuje ve světě v rámci moderního umění tak silně jako František Kupka. Důvod je prostý: abstraktní umění představuje jedno z klíčových témat dějin umění 20. století a František Kupka patří (spolu s Robertem Delaunayem a Vasilijem Kandinským) k jeho zakladatelům.

František Kupka prožil dlouhý život a zasahoval do vývoje výtvarného umění mnoho desetiletí, ale rozhodujícím momentem jeho vstupu na mezinárodní uměleckou scénu, jejímž centrem tehdy byla bez jakýchkoliv pochybností Paříž, zůstává Podzimní salón roku 1912, kdy vystavil Amorfu, Dvoubarevnou fugu a Amorfu, Teplou chromatiku. Jde o okamžik, který tradičně považován za první veřejnou prezentaci abstraktního umění vůbec.

dva

Autoři výstavy František Kupka. Cesta k Amorfě. Kupkovy salony 1899–1913 Markéta Theinhardt a Pierre Brullé zvolili tento okamžik za vrcholný a zároveň závěrečný bod celého projektu. Rozhodli se na základě zevrubné znalosti historických pramenů zmapovat cestu, která k němu vedla, a doložit ji na konkrétních výtvarných dílech.
V pražském Salmovském paláci na Hradčanském náměstí můžete být ještě až do 3. března 2013 svědky zrození abstraktního umění v díle Františka Kupky doslova krok za krokem.

tri

Pokud se na výstavu nedostanete, prohlédněte si  tato ojedinělá díla alespoň prostřednictvím následujících fotografií.

 

František Kupka (23. září 1871, Opočno – 24. června 1957, Puteaux, Francie) byl český malíř a grafik světového významu, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Jeho vztah k hudbě se podílel na vzniku a realizaci dalšího nového výtvarného směru – orfismu, tedy směru, přibližujícímu malířství jiným uměním (hudba, poezie). Převážnou část života žil ve Francii. František Kupka byl též i grafikem – ilustrátorem. Svým dílem se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové výtvarné tvorby.

Adresa:

Salmovský palác, Hradčanské náměstí 1, Praha 1

Vstupné:

  • základní vstupné 150 Kč
  • zlevněné 80 Kč
  • rodinné 200 Kč
  • školní skupiny 20 Kč na žáka

Otvírací doba

  • Otevřeno denně mimo pondělí od 10.00 do 18.00.
  • Ve středu a v sobotu je otevírací doba prodloužena do 20.00.

Více informací: www.ngprague.cz

palac

Reklama