Dnes bych vás ráda pozvala do Skotska, do země s bohatou historií, do země, nad jejímiž přírodními krásami se tají dech. Celé Skotsko však neprojedeme, podíváme se konkrétně do oblasti kolem zálivu Firth of Forth, do městečka North Berwick a jeho okolí.

fotka

Vítejte v zemi Williama Wallace, ve svobodném Skotsku

Poprvé jsem výrazněji zaznamenala Skotsko v roce 1995, když jsem slzela u historického filmu Statečné srdce, v hlavní roli s Melem Gibsonem. Tehdy mě zaujaly nejen blankytně modré oči herce, ale zejména samotná historie Skotska, včetně překrásné přírody a blankytně modrého moře.

krátka ukázka z filmuStatečné srdce

Od hlavního města Edinburgh na sever

mapaSkotsko se nachází v severní třetině ostrova Velká Británie a přilehlých ostrovech. Rozprostírá se na 78 772 čtverečních kilometrech.

Hlavním městem Skotska je Edinburgh, z kterého teď zamíříme trochu severněji, do oblasti zvané East Lothian, konkrétně k zálivu Firth of Forth, domovu kolonií mořských ptáků.

Zde nalezneme i historické, zhruba šestitisícové město North Berwick. Historie tohoto města sahá až do roku 1177, kdy se začalo budovat okolo zdejšího cisterciáckého kláštera.

 

mamama

mapa oblasti zvané East Lothian, kde se nachází na samém cípu přístavní město North Berwick.

ptaci

North Berwick - záliv Firth of Forth domov stovky kolonií ptáků

North Berwick

Dnešní North Berwick je známé především jako sportovně-rybářské, golfové a ornitologické středisko. Po procházkách po přístavišti a přilehlých plážích zde můžete navštívit i věhlasné Skotské muzeum mořského ptactva, zajímavostí města je také oblouk z čelisti velryby, ten pravý se bohužel v roce 2005 zhroutil, a tak byl posléze nahrazen laminátovým.

lode

North Berwick je mimo jiné také městem jachtařů

celist

původní oblouk z čelisti velryby

celist

nový, laminátový oblouk

mestoo

pobřeží North Berwick

pohledna

pohled na východ směrem k centru města

hrbitov

místní hřbitov dýchá tajemnou historií

Čím je historické město North Berwick bezesporu unikátní, je také jeho okolní příroda a památky. Při pohledu z břehu do dálky, za šplouchání mořských vln a křiku ptáků, zapomenete najednou na všechny své starosti i na všechny problémy světa. Návštěva tohoto místa ve Skotsku je balzámem pro vaše tělo i duši. Ale nechme raději opět „promluvit“ fotografie.

sklaa

skála, kterou spatříte z břehu, se jmenuje Bass Rock, nachází se na ní bílý maják

hrad

tajemných, strašidelných hradů se nachází ve Skotsku spousta, tento u města North Berwick se jmenuje Tantallon

hrad

Doprava

Jak do Skotska? Pěšky asi ne, i když najdou se různí dobrodruhové, přes vodu by se však nedostali. Takže letecky nebo autobusem (přes vodu trajektem) do Londýna, již zde v Čechách se dá u společnosti, která vám zajišťuje dopravu, zajistit i další spoj Londýn-Edinburgh (cca 40 liber). Z Edinburghu dále pokračujete autobusem do North Berwicku. Najdou se i tací, kteří projezdili celé Skotsko stopem. :)

Ubytování

hotelPřímo v městečku North Berwick se pár hotýlků najde, např. hotel Belhaven Hotel (adr. 28 Westgate, North Berwick EH39 4AH, Scotland), ale doporučuji si najet na specializované ubytovací stránky pro Skotsko: například - www.luko2.com, www.hostelsclub.com, nebo www.pensionhotel.cz ad. a poradit se. (Pokud tedy nemáte ve Skotsku příbuzné či přátele, pak máte ubytování vyřešeno.)

 

A na závěr něco pro usmání

kapela

foto místní kapely v typicky národních skotských krojích (pod kterými se nic nenosí. :))

Příjemný pobyt ve Skotsku, svobodné zemi Williama Wallace!

zdroj a foto: Monika Wheler a wikipedia

Čtěte také:

Reklama