WhatsApp-Image-2022-01-30-at-19.10.45-1-.jpg
Foto: Domácí archiv redaktorky

Trocha zeměpisu a doprava

Kanárské ostrovy leží v Atlantském oceánu a jsou nejjižnějším bodem Španělska a také největším a nejlidnatějším souostrovím oblasti Makaronésie. Díky své poloze byly Kanárské ostrovy považovány za most čtyř kontinentů - Afriky, Severní Ameriky, Jižní Ameriky a Evropy. Je tedy logické, že cestovat sem musíte leteckou dopravou. Z Prahy poletíte přímou linkou něco mezi čtyřmi až pěti hodinami. Záleží na tom, na který ostrov máte namířeno. A věřte mi, že všechny mají co nabídnout. Je jich celkem sedm: Lanzarote, vyznačující se krajinou připomínající Měsíc, Tenerife, zelený a velký ostrov s bohatým životem, Gran Canaria, Fuerteventura s nádhernou přírodou a závanem luxusu, La Gomera, La Palma a El Hiero.

WhatsApp-Image-2022-01-30-at-19.10.45.jpg
Foto: Archiv redaktorky

Počasí a podnebí - nenápadné a zrádné

Nacházíte se zde v subtropickém pásu a počasí je velice stabilní. Opravdu jen velmi málokdy se během dne mění. V zimě se teploty pohybují kolem 21 stupňů Celsia a v létě jsou ještě vyšší. Zásluhou větrů, které tu vanou od moře, pocitově není nepříjemné vedro, avšak slunce má obrovskou sílu. Vy sice nemáte pocit, že opaluje, ale ke spálení pokožky může dojít rychle.

Osobně ale mohu říct, že jsou zde velké rozdíly mezi nocí a dnem. Poprvé jsme s kolegou Miloslavem přiletěli na ostrov Tenerife velice brzy ráno s kufrem (s nálepkou „těžké”)  plným letních věcí a venku bylo 13 stupňů. Chtělo se mi brečet, protože jsem opravdu netušila, co si tu šestnáct dní počnu s třiceti kily letních šatů a žabek. Ovšem netrvalo dlouho a počasí se ustálilo na příjemných 25 stupních.

tenerife.jpg
Foto: S kolegou Miloslavem, domácí archiv redaktorky

Lidé - přátelští, ale na všechno mají dost času

Lidé žijící na Kanárských ostrovech jsou přátelští. Alespoň tedy z mé vlastní zkušenosti. Od jiných cestovatelů jsem slyšela různé názory. Vzhledem k tomu, že mě i Praze běžně zastavují cizinci, především v letních měsících, jestli nejsem Španělka, místní mě hned přivítali jako jednu z nich. Ani nespočítám kolikrát jsem slyšela něco jako: „Your face is totally like from Canaria.” Tedy v překladu: „Tvůj obličej vypadá úplně jako z Kanárských ostrovů.” Nezřídka se nám stalo, že například při cestování dopravou se s námi dal někdo do řeči. O České republice toho mnoho nevědí. Nebo spíše znají jen Československo. Že před X lety došlo k rozdělení zemí je pro ně většinou překvapením.

Jediný problém, který má ale podle mě více národů žijících v teplých oblastech, je to, že mají na všechno čas. Nikam se nespěchá. Což může být příjemné, ovšem ne ve chvíli, kdy něco rychle potřebujete. Možná i proto zde občas potkáte Čechy, co se na Kanárech usadili a pracují tu. Jejich pracovitost je pověstná a přesto, že celková nezaměstnanost tvoří 35 %, dokáží si tu najít práci. Často tu mají restaurace, pracují v cestovním ruchu nebo v oblasti I.T.

pejsek.jpg
Foto: S pejskem místního pána, archiv redaktorky

Nejkrásnější zázraky Kanárských ostrovů?

Pokud se chystáte sem zavítat, rozhodně doporučuji půjčit si auto a projet celý ostrov. A to bez ohledu na to, na kterém se nacházíte. Půjčovny jsou velice levné a najdete je na každém rohu. Osobně nejraději vzpomínám na Pirátské jeskyně na ostrově Lanzarote, kam piráti v minulosti schovávali své poklady.

Nádherná je pláž Ajuy na ostrově Fuerteventura, která se vyznačuje černým pískem. Plavání je tu dost divoké kvůli vysokým vlnám, ale ten pohled na azurově modrý oceán v kontrastu s tmavým pískem opravdu stojí za to.

fue.jpg
Foto: Domácí archiv redaktorky

Velkým zážitkem pro nás byla i návštěva místního hřbitova. Nečekejte řady hrobů s podobnými náhrobky jako u nás. Tady je každý hrob originál. Mají tu ve zvyku dávat zesnulému na poslední odpočinek cokoliv, co by se mu mohlo hodit. Najdete tu kuchyňské náčiní, mikrovlnnou troubu i šperky.

kanary-2.jpg
Foto: Hřbitov na ostrově Lanzarote, domácí archiv redaktorky

K záhadám Tenerife patří pyramidy v Guíamaru, které měly v minulosti obrovský kultovní význam pro původní obyvatelstvo kmene Gaučů. Vědci se dosud přou o jejich původ. Národní park Canadas del Teide v blízkosti dominanty ostrova a nejvyšší hory Španělska Pica del Teide nabízí jedinečnou turistickou atrakci. Za 12 euro vás lanovka vyveze téměř na vrchol do výšky 3 555 metrů nad mořem.

Čtěte také: Kapverdy - místo, kde jsem přehodnotila, co je v životě skutečně důležité

Gastronomie

Hrozně ráda jím. Kamkoliv přijedu, hned chci ochutnat něco místního. Na Kanárských ostrovech tomu nebylo jinak. A pokud můžu poradit, toužíte-li po autentické atmosféře těchto krajin, hledejte domácky vyhlížející restaurace přímo u moře. Je jich tu spoustu. Poznáte je jednoduše. Menší stavení, venku dřevěné nebo plastové stoly, kostkovaný ubrus. Takové podniky vlastní většinou celé rodiny. Muž rybaří, žena vaří, dcera obsluhuje. Pokud sem zavítáte, dýchne na vás pohoda rodinné atmosféry. Jestli máte rádi ryby a mořské plody, většinou vám přinesou ukázat na podnosu své úlovky a vy si můžete vybrat konkrétní kousek pro své jídlo. Specialitou jsou krevety s česnekovým máslem, chobotnice s rizotem a steak z tuňáka. 

WhatsApp-Image-2022-02-09-at-11.53.47.jpg
Foto: Večeře z domácí restaurace na Lanzarote, domácí archiv redaktorky

Čtěte také: Tradiční španělská paella s mořskými plody a chobotnicí

Zdroje: Autorka článku, WEB Kanárské ostrovy, Wikipedie, Invia