Brno-PavilonA.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem festivalu Den architektury/Brno_PavilonA

Mottem 13. ročníku festivalu je Objev konstrukce! A v hlavním programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení z nejrůznějších pohledů, a to jak v historické architektuře, tak u staveb 20. až 21. století. V letošním roce se festival vydá také po stopách architektů Karla Pragera a Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Naším cílem je upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech, s důrazem na architekturu současnou a poválečnou. Řada našich akcí se věnuje i proměnám jednotlivých lokalit či potřebným změnám ve veřejném prostoru, a to po společenské stránce, tak i z hlediska udržitelnosti. Proto je pro nás velmi cenná spolupráce s místními spolky či architekty,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová. Programovou nabídku doplňují přednášky, diskuse, workshopy pro děti nebo divadelní představení a koncerty.

Objev konstrukce!

  • V Praze se zaměří například na novou Štvanickou lávku, zamíří do velkolepého krovu baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru nebo se vydá barokním Klementinem po stopách adaptace provedené architektem Ladislavem Machoňem ve 2. pol. 20. století.
  • V Brně se zaměří program mimo jiné na architektonicky unikátní výstaviště nebo sportovní halu Rondo, dále pozve do Vodojemu na Žlutém kopci a také mimořádně umožní navštívit budovu legendárního Prioru před jeho stržením.
  • V Ostravě festival nabídne mimo jiné prohlídku oblasti Dolní Vítkovice.
  • Ve Zlíně otevře veřejnosti budovu Centroprojektu.
  • V Opavě bude v rámci festivalu možné mimořádně navštívit například Blücherův palác nebo protiletecký bunkr pod radniční věží Hláska.
  • V Ústí nad Labem se mohou zájemci vydat například na komentovanou prohlídku konstrukcí mostu Dr. Edvarda Beneše a Mariánského mostu.

Program zahrnuje i mimořádná řešení rekonstrukcí historických budov. Pozve do nově zrekonstruovaného modernistického Wenkeova domu v Jaroměři od Josefa Gočára nebo nově otevřených zrekonstruovaných pardubických Automatických mlýnů rovněž od Gočára, na jejichž obnově se podílelo hned několik architektonických studií a nyní budou sloužit hlavně umění. Festival pozve i na radnici do Moravské Třebové, kde unikátní konstrukční technologie na přelomu 50. a 60. let 20. století zachránila významnou městskou renesanční památku.

Festivalovým tématem je i péče o zachování staveb ve stylu brutalismu. Vedle architektury Karla Pragera program nabídne i prohlídky dalších staveb a nemůže opominout klíčové realizace manželů Věry a Vladimíra Machoninových - pražského obchodního domu Kotva a hotelu Thermal v Karlových Varech. Dále připomene hotel Koruna v Opavě, brněnský sportovní areál TJ Tesla nebo stavby na pražském Karlově. Ve sportovní hale Folimanka v Praze se také uskuteční přednáška umělce Vladimira 518 o specifických konstrukcích brutalistních staveb.

Další festivalové cesty povedou po bývalých i současných továrnách. Zamíří například do bývalé tkalcovny v Náměšti nad Oslavou, areálu bývalé niťárny v Kyjově u Krásné Lípy, bývalé továrny Tesla v Lanškrouně, bývalé tkalcovny v Lomnici nad Popelkou, historické papírny ve Vraném nad Vltavou, budovu bývalé přádelny ve Strakonicích nebo opavské továrny Fiedor.

Současná architektura

Festivalový program pravidelně sleduje i nejaktuálnější architektonické počiny a představí hned několik realizací nominovaných v letošním roce na Českou cenu za architekturu, jimiž provedou jejich architekti. Nechá tak nahlédnout do Gočárovy galerie v Pardubicích, nového obecního domu Skalička, novostavby radnice města Lázně Bělohrad či dřevěného sídla Kloboucké lesní v Bylnici. Osobně autoři představí i novou lávku v Litomyšli nebo vodojem s výhledem na hrad v Markvarticích u Sobotky. Program na celé řadě míst doplní i výstavy představující stavby nominované na Českou cenu za architekturu. Den architektury dále představí například i nově otevřenou kapli Panny Marie Bolestné v Nesvačilce u Brna, konverzi trafostanice v Lipnici nad Sázavou nebo unikátní vestavbu do dvorany historického objektu neorenesančních Císařských lázní v Karlových Varech. V Praze bude možné navštívit kanceláře KOMA Rent postavené z modulárních designových systémů.

Po stopách Jana Blažeje Santiniho-Aichela

Za odkazem geniálního architekta a výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí letos uplyne 300 let, se festival vydá po nejrůznějších místech České republiky. Vedle slavných realizací sleduje i méně známé stavby a budovy, ve kterých se otiskl Santiniho rukopis (a to po celé republice).

Kladruby-Santini-Michal-Vachal.jpg
Zdroj foto: Se souhlasem festivalu Den architektury/Santini - Kladrubský klášterní kostel_Michal Váchal

Za Karlem Pragerem známým i neznámým

V letošním roce Den architektury připomíná také 100 let od narození Karla Pragera, jehož jméno je spojováno zejména s mezinárodním proudem brutalismu. Program však pokryje celé jeho tvůrčí období, od rané tvorby po vizionářské přístupy. V rámci festivalu mohou zájemci zavítat například do Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, na Novou scénu Národního divadla či do někdejšího sídla Sdružení projektových ateliérů (v současnosti sídlo IPRu). Program představí i Pragerovy mimopražské realizace.

Prager-MFF-UK-Troja.jpgZdroj foto: Se souhlasem festivalu Den architektury/Prager-MFF UK Troja

Festival každoročně nabízí i doprovodné programy, jako divadelní představení, koncerty či program pro děti.

Festival Film a architektura

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. až 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design. Program je k dispozici na webových stránkách festivalu Film a architektura.

Kompletní program (stejně jako místa konání a další informace) je k dispozici na webových stránkách Dne architektury. Na většinu akcí je potřeba předchozí registrace. Registrace budou zahájeny 18. září v 9.00 hod., u vybraných regionálních akcí jsou již registrace otevřeny.

Zdroj info: Tiskové informace/Festival Den architektury, Marcela Steinbachová, denarchitektury, festival Film a architektura filmarchitektura

Reklama