Jestlipak víte, kde se natáčely první scény nové verze Angeliky? Ve Versailles to nebylo! Slyšeli jste o Schloßhofu? Nejkrásnější zámek v Dolním Rakousku je na dohled od Bratislavy, asi jen hodinku a půl cesty z Brna. Pojďme jej společně navštívit…

Schlosshof

Tato barokní nádhera je spjata hlavně se jménem prince Evžena Savojského. Ten se stal legendou již za svého života. Geniální vojevůdce, kterému se také říkalo malý abbé, se proslavil především v boji s Turky. Jak už nám jeho jméno napovídá, byl původem Francouz s kořeny sahajícími k italské savojské dynastii. A jak se octl v Rakousku? Nejlepší bude, když se s ním malinko seznámíme.

Narodil se v Paříži v roce 1663 jako syn generála a jeho manželky, údajné intrikánky Olympie Mancini, neteře kardinála Mazarina a bývalé milenky samotného Ludvíka XIV. Zlé jazyky dokonce tvrdily, že Ludvík XIV. byl jeho otcem. Pravda to nebyla. Rodina Evženovi naplánovala církevní dráhu. Ač nerad, začal se na ni připravovat. Toužil však stát se vojákem. Dvakrát prý žádal samotného Ludvíka o přidělení pluku, ale byl odmítnut. Údajně prý nebyl podle krále při žádosti dostatečně pokorný.

Evžen SavojskýProto z vlasti ve dvaceti letech uprchl. Kam? K největšímu nepříteli Francie – do Vídně k Habsburkům. Účastnil se slavné bitvy proti Turkům u Vídně v roce 1683. A tam se velmi dobře zapsal, byť mu bylo teprve dvacet let. Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. A také vojenské funkce. Dotáhl to až na generalissima. Měl pověst neporazitelného vojevůdce. Skutečně – nebylo mnoho bitev, které by nevyhrál. Byl také jmenován guvernérem rakouského Nizozemí a ruský car mu dokonce nabídl polskou korunu. Zastával velké množství úřadů, které byly velmi dobře placené. Nabyl tak obrovského jmění, ale zároveň získal hodně nepřátel z řad vysoké šlechty, která poukazovala na to, že je nestíhá vykonávat, a neustále proti němu intrikovala. Nesmírně také zbohatl nákupem akcií Ostendské společnosti.

Mohl si tedy dovolit své jmění investovat do staveb, které směle konkurovaly vládnoucím Habsburkům. Jeho dvorním architektem se nestal nikdo menší než Johann Lucas von Hildebrandt. Ten pro něj postavil Horní i Dolní Belveder ve Vídni. A dostal volnou ruku i při budování Schloßhofu. Zámek se tak jeho zásluhou stal vrcholem rakouské barokní architektury, největším zámeckým areálem, situovaným na venkově.

zámek

Evžen Savojský se nikdy neoženil (hovořilo se o jeho homosexuální orientaci), ani nezplodil žádné potomky. Po jeho smrti v roce 1738 zámek, ostatně jako všechen jeho rozsáhlý majetek, připadl jeho neteři Marii Anně Viktorii Savojské, dceři jeho staršího bratra. Mimochodem vůbec ji neznal, nikdy se s ní nesetkal. Ta vše velmi výhodně prodala. Schloßhof právě Habsburkům.

Za vlády Marie Terezie bylo přistavěno k zámku jedno poschodí a v souladu s tehdejším vkusem byl zámek upraven v duchu francouzského klasicismu. Panovnice si jej se svou rodinou velice oblíbila, darovala ho svému manželovi Františku Štěpánu Lotrinskému. Ten tu od jara do podzimu až do své smrti trávil vždy několik týdnů v roce a dokonale si tu vždy odpočinul od „tíže vládnutí“. Habsburkové tu také často pořádali velkolepé dvorní slavnosti. Při prohlídce zámku si tak návštěvníci díky prohlídce soukromých komnat Evžena Savojského i rodiny Marie Terezie mohou udělat obrázek o šlechtické bytové architektuře 18. století.

interiér

Zážitkem je také návštěva zahrad. Na sedmi mírně odstupňovaných terasách kolem zámku vznikl jeden z nejkrásnějších barokních parkových areálů. Kolem pečlivě upravených kvetoucích záhonů, kašen a uměleckých soch vede cesta k ručně kované bráně, přes kterou se otevírá nádherný výhled daleko do okolní krajiny. Zpřístupněna je také Oranžérie prince Evžena Savojského. Ta v době založení patřila k nejmodernějším a největším stavbám svého druhu, investor na ní rozhodně nešetřil.

orangerie

K zámku přiléhá statek Meierhof, jehož budovy umožňují nahlédnout do světa historických řemesel - soustružnictví, hrnčířství a košíkářství. Je zde také palírna a v kuchyni se vaří pravá domácí marmeláda z místní bio produkce.

Na své si přijdou i děti. Ve stájích i v malé zoologické zahradě si mohou pohrát s bílými oslíky a obdivovat i další zvířátka.

Celý komplex, který zaujímá plochu padesáti hektarů, byl dokonale revitalizován v letech 2003 – 2005. Údajně se jedná o nejdražší projekt svého druhu v rakouských poválečných dějinách.

Canaletto

Schlosshof - jak ho viděl a zvěčnil v době Marie Terezie benátský malíř Bernardo Bellotto, známý také pod přezdívkou Canaletto

 

Doporučená doba k návštěvě: v létě nebo lépe na podzim, kdy všechno ještě kvete, ale turistů už je méně.

 

Otvírací hodiny zámku Schloßhof
7. dubna - 2. listopadu 2014
(denně 10:00 - 18:00 hod.)
Tel.: +43 2285 20 000
www.schlosshof.at

 

Na našem webu si také můžete přečíst:

Pro milovníky umění: Znáte Brtnici a Josefa Hoffmanna?

Moháč – krátká bitva, následky nedozírné

Hundertwasser to všem natřel

Reklama