face

Všechny salony nám naslibují hory doly, jenom aby z nás dostaly peníze. Ve skutečnosti nic proti stárnutí nepomůže. Souhlasíte s tímto tvrzením, nebo máte jiný názor? 

„Ošetření pleti má význam jenom tehdy, když je pravidelné, to může udělat zázraky. Já jsem se zbavila červených žilek, zánětlivých ložisek, a navíc je to skvělá relaxace,“ snažila se mě přesvědčit moje kamarádka Stáňa, která tuhle proceduru absolvuje jednou za měsíc už dobrých patnáct let. Má pravdu ona, nebo já?

Trocha matiky

Matematický příklad: Jedna kúra Stáňu stojí zhruba tisíc korun. Kolik už zaplatila za kosmetiku?  

Výsledek: 180 000 korun!

Krása něco stojí

Stáňa je čupr ženská, která o sebe dbá. Pravidelně cvičí, zdravě jí, obléká se podle poslední módy. A chodí na kosmetiku, o které je přesvědčená, že by bez ní nemohla být. A protože navštěvuje značkové salony, něco to stojí. Zvláště, když jí vždy k tomu vnutí pleťový krém, bez kterého by určitě nemohla existovat. Oni to totiž pokaždé vědí lépe než ona. A tak mi Stáňa při každé návštěvě ukazuje své úlovky, které jí zachraňují život, a nechápe, proč já na kosmetiku nechodím.

Dior, nebo Nivea?

faceNedávno vyrukovala s Diorem za tři a půl tisíce. „Je to dost, viď? Ale byl to ten nejlevnější, který mi nabízeli,“ uklidňovala moje vytřeštěné oči. Asi měla pravdu. Sisley, La Prairie, Lancome, Estée Lauder, to všechno už měla a zaplatila i o pár tisícikorun víc. Prostě nedá na drahou kosmetiku a hlavně na salony dopustit a všechny ženy, které si vystačí s Niveou, Avonem či L´Oréalem považuje za ignorantky. Stáňa je totiž přesvědčená, že díky těmto investicím vypadá daleko mladší a krásnější, než by jinak ve svém věku vypadala.

Zázraky se nedějí

Je jí 45 let a jedno je jisté. Opravdu vypadá daleko mladší a krásnější, než většina jejích vrstevnic. Štíhlá jako dvacítka, oblečená jako dvacítka, učesaná jakodvacítka, jen se jí nesmíte zblízka zadívat do tváře. Pleť má jako čtyřicátnice, ať dělá, co chce. Otázkou samozřejmě zůstává, jak by vypadala, kdyby na kosmetiku nechodila. To se ale už nikdy nikdo nedozví.

Za všechno můžou geny

Zpěvačka Petra Černocká tvrdí, že se maže Indulonou, a proto vypadá tak mladě. A já si myslím, že by vypadala stejně, i kdyby se mazala Diorem. Kvalita pleti a rychlost stárnutí se totiž dědí! Samozřejmě, že mnoho zmůžeme i životním stylem – zarytý flamendr, který svými plícemi prožene denně krabičku cigaret, se na příznivé geny moc spoléhat nemůže, neosvěží ani stresy, deprese nebo toxiny ze špatné životosprávy. Největší krása totiž nikdy moc nestojí, ovšem má-li být přirozená. Výjimkou jsou plastické operace. Tady stačí položit na dřevo svůj roční výdělek a je z vás hotová Miss. Jen je ale mít, že?

Co ještě škodí pleti?

  • faceSahání na obličej během dne. Na pleť přenášíte bakterie z rukou, častěji se tvoří pupínky.
  • Kousání nehtů nebo zlozvyk olupování laku. Vyzkoušejte hořký lak.
  • Mačkání pupínků. Je-li to nezbytné, pupínek vymáčkněte pomocí čistých ubrousků a přetřete pleťovou vodou s alkoholem.
  • Špinavé štětce a houbičky na make-up. Jestliže nechcete skončit s nečistotami na tváři, nezapomeňte vše pravidelně propírat.
  • Používání tupých žiletek nebo holení bez pěny – tím docílíte jen poškození kůže.
  • Nepoužívání UV filtrů – koledujete si o intenzivnější vrásky a ochablou pleť.
  • Spaní na boku – způsobuje nepěkné vrásky v dekoltu.
  • Přemíra alkoholu – vede k dehydrataci.

Jak jste na tom vy? Chodíte na kosmetiku, nebo spoléháte na vlídné geny? A jaká je vaše oblíbená značka pleťového krému?