Narodil se sedmého června roku 1965 v Anglii. Školní praxe v márnici ho poznamenala na celý zbytek života (i když možná to bylo spíše experimentování s kokainem a alkoholem). Fascinovala ho patologie – a především smrt. A o ní je také celé jeho umění.

Jeho poslední veledílo, lebka posázená brilianty a nazvaná Pro lásku boží, se prodalo za  za padesát milionů liber a stalo se tak nejdražším kouskem současného umění.

Pravděpodobně nejbohatší moderní umělec, honosící se titulem nejvlivnější osobností v oblasti umění, se podle vlastních slov snaží lidi donutit, aby přemýšleli o smrti a svém postoji k ní. Jeho instalace jsou proto šokující. Umístil například do jedné vitríny kravskou hlavu a do druhé mucholapku. Mouchy líhnoucí se na hlavě pak na mucholapce umíraly.

V roce 1996 dokonce zakázala newyorská zdravotní komise Hirstovu instalaci Dva šukají a dva se dívají. S pomocí hydraulického lisu v ní souložil mrtvý zahnívající býk s mrtvou krávou. Komise se obávala, že by návštěvníci při pohledu na toto veledílo zvraceli.

Hirstovo umění má své zastánce i odpůrce. „Hirstova lebka sice stojí padesát milionů liber, ale stejně je to umění pro všechny. Blyští se to, je to prázdné a bez mozku, takže o tom můžete mluvit s kýmkoli, stejně jako o Paris Hiltonové,“ napsal Clive James pro BBC.

Zdroj: Hospodářské noviny

Co myslíte, je Hirst umělec, šílenec nebo obojí? Máte ráda moderní umění? Má umění šokovat? Předávat nějaké myšlenky? Nebo má být estetické? Šla byste na Hirstovu výstavu? Nebo už jste na ní byla?

Reklama