62f647249aeacobrazek.png
Foto: Profimedia

Celým jménem Lee Alexander McQueen byl jedním z těch, kteří významně ovlivnili světovou módu a zanechali v módní historii nesmazatelný otisk. Jeho značka žije dál, i když on už je dvanáct let po smrti. Úspěšný muž si vzal život sám, ale k tomu se ještě dostaneme.

Budoucí módní hvězda se narodila v roce 1969 v Londýně a byla benjamínkem rodiny. Alexander byl totiž nejmladším ze šesti dětí. Móda a zejména pak ženské oblečení ho fascinovalo už od dětství a sám sebe později označil za růžovou ovci rodiny, což znamená, že byl sice jiný, ale necítil se odmítaný. Kromě módy ho zajímali také ptáci, byl členem ornitologického kroužku a později používal motivy ptáků do svých návrhů.

Obvinění z nenávisti k ženám

Kvůli módě v šestnácti odešel ze školy a začal se věnovat krejčovskému řemeslu, a dokonce nějakou dobu pracoval v Miláně. Po svém návratu začal navštěvovat londýnskou módní školu, kde odpromoval s kolekcí Jack Rozparovač pronásleduje své oběti. S nastartováním kariéry mu výraznou měrou pomohla editorka a stylistka Isabella Blow, která byla považována za jednu z nejvlivnějších osobností módního průmyslu. Nejenže Alexanderovu absolventskou kolekci odkoupila, ale také ho všemožně propagovala.

62f64736117f1obrazek.png
Foto: Profimedia

Temnota a touha po okázalosti se prolínaly i dalšími McQueenovými kolekcemi, kterým vévodil samet, brokát, výšivka, krystaly a také symboly lebky. Později se ovšem ukázalo, že jeho tvorba nebyla temná jen tak, vyšlo totiž najevo, že Alexander McQueen byl v dětství fyzicky napadán manželem jedné ze svých sester a kolem devíti let dokonce sexuálně zneužit. S traumatem se sestře, která rovněž čelila násilnickému chování ze strany svého muže, svěřil až po letech.

Kvůli svým provokativním modelům a tématu znásilnění byl návrhář obviňován z misogynie, tedy z nenávisti k ženám. On sám ale tvrdil, že ženy obléká tak, jak je obléká, protože nechce, aby působily naivně a zranitelně, ale silně a sebevědomě.

V roce 1994 představil návrhář jeden ze svých ikonických kousků – kalhoty bumsters s nízko posazeným sedem a vykukujícím pozadím. Nejprve se jim mnozí vysmívali, ale když si je oblékla zpěvačka Madonna, vzala posměváčkům vítr z plachet.

Neotřelé módní show

Mezi lety 1996 až 2001 působil jako kreativní ředitel módního domu Givenchy. A přestože o něm mnozí pochybovali a média ho dokonce označila za chuligána britské módy, hned v prvním roce svého působení pro Givenchy byl zvolen britským designérem roku. A toto ocenění získal ještě několikrát.

Jeho přístup byl revoluční také v tom, že do přehlídek rád zakomponoval moderní technologie a vyžíval se v tom, že mohl publikum šokovat. Show k uvedení kolekce pro jaro 1999 například zakončil tím, že když se na mole v závěru objevila modelka Shalom Harlow, potisk jí na šaty nasprejovali dva roboti. Z Givenchy odešel poté, co více než padesát procent vlastní značky prodal módnímu domu Gucci.

62f6478f6c103obrazek.png
Foto: Profimedia

62f64a14c1101obrazek.png
Foto: Shutterstock

Drogy, deprese i HIV

Co se týče osobního života, návrhář byl celou dobu velmi otevřený ohledně své sexuální orientace a netajil se tím, že je gay. Věděl to prý už od svých šesti let a rodině se svěřil v osmnácti. V roce 2000 si symbolicky vzal svého partnera a tvůrce dokumentů George Forsytha na jachtě na Ibize. Nedlouho poté se ovšem rozešli.

K tomu, aby zvládal svůj náročný život, si Alexander údajně dopomáhal drogami, hlavně kokainem, což pro magazín The Sun prozradil jeho bývalý přítel Archie Reed. Jeho bývalý asistent a později i přítel Sebastian Pons podle magazínu Independent uvedl, že Alexander byl sice skvělým, ale dost majetnickým přítelem. Řekl také, že měl problémy s tím, jak vypadá a nechal si udělat liposukci i bandáž žaludku. Podle Ponse byl také kvůli svému promiskuitnímu způsobu života nakažený virem HIV.

Několik let před smrtí se návrhář potýkal s depresemi a nespavostí a dvakrát se předávkoval. A když v roce 2010 zemřela jeho matka, už nedokázal veškerou tíhu na svých bedrech unést a v den jejího pohřbu se oběsil ve vlastním šatníku mezi vlastními modely. Na následném týdnu módy byla posmrtně prezentovaná jeho poslední kolekce.

Značka ovšem žije dál i po smrti jejího zakladatele. V roce 2011 se například vévodkyně Kate vdávala v šatech z dílny Alexander McQueen.

Zdroje: Vogue, Wikipedia, Insider, BBC, People, Catwalkyourself, iDnes, The Sun, The Independent, Grunge

Čtěte také:

Reklama