Zuzana Machorková je předním českým talentem, návrhářkou, která zahájila kariéru studiem oděvního designu. Za svou tvorbu získala ocenění Dobrý design a Výtvarník sezony – Styl a Kabo. Její poslední kolekce s lyrickým názvem „Poslání“ byla prezentována na veletrzích i televizních obrazovkách. Nyní připravuje rekonstrukci svého salonu, aby byl oázou pro všechny, kterým se její nápaditá a ženská móda líbí.

Kde čerpáte inspiraci pro své návrhy?
Když se dobře rozhlédnete kolem sebe, najdete ji všude. Stačí se na chvíli zastavit a poslouchat a naslouchat. Počínaje architekturou, přírodou – jednotlivá roční období v sobě skrývají krásy… Nekonečné škály barev a jejich kombinací, ale i věcí.

Dále se snažím studovat odbornou literaturu, historii, v neposlední řadě sleduji módní trendy z celého světa. Nechám se jí inspirovat, všímám si kombinací barev, materiálů, střihů a různých detailů. Ale, když tvořím vlastní autorskou kolekci, musí vždy vycházet z mého já. Nikdy nekopíruji!!

Promítají se do vašich modelů i vaše nálady, jako je tomu v jiných uměleckých odvětvích?
Dalo by se říci, že ano. Je pravda, že pod tlakem se vytvoří tzv. nemožné. Při tvorbě kolekce Vás ovlivňuje spousta okolních vjemů, které k tomu patří. Patří mezi ně i shánění materiálů, doplňků, zajištění práce a hledání sponzorů.

Což je v dnešní době dost podstatná věc, protože bez spřízněných duší je v současné době velice těžké finančně pokrýt veškeré náklady spojené s realizací. Pokud tvoříte kolekci, která má být umělecky kreativní, ve většině případů Vám modely zůstanou pouze na focení a přehlídky. Proto většina návrhářů začíná tvořit modely tak, aby byly zajímavé, ale zároveň nositelné – prodejné. Pokud mohu říci, podle vlastních zkušeností, potřebuji tvořit kolekci v určitém harmonickém naladění. Je podstatné toto nadšení i osob, se kterými při realizaci pracuji.

Jaký je váš názor na stále se prosazující oblibu vyhublýchmodelek?
Nemyslím, že je to ta správná volba. Vyhublé modelky obléknou sice „kterýkoli model“, ale vím, že každá zákaznice si přeje v modelu vidět „sama sebe“. A pokud uvidí vyhublou modelku, řekne „tohle není na mě“.

Také podle reakcí mužů mají rády, když modelka – žena vypadá žensky. Každá žena by měla využít svých předností a naopak potlačit to, co není úplně v pořádku. Je důležité se cítit dobře, zdravě, a to je polovina úspěchu.

Kdo je vaším módním idolem?
Nevím, jestli se dá říci, že idolem, ale ráda se podívám na tvorbu Christiana Diora, Valentina, Armaniho, Blumarine, ale i např. na rebelku Vivienne Westwoodovou nebo Cavalliho. Líbí se mi tvorba Liběny Rochové.

 

Návrhářka Zuzana Machorková Návrhářka Zuzana Machorková

Na jaké návrhy se specializujete?
Snažím se o to, aby má značka měla svoji tvář a originalitu. Tvořím modely od volného času a vycházky, přes zaměstnání, malou párty a velkou společenskou – až po svatby.

Pokud si zákaznice nevybere z hotových výrobků, vytvoříme model na míru – s ohledem na osobnost zákazníka, který má jistotu, že ve svých šatech nikoho dalšího nepotká. Snažíme se zákaznici poskytnout tzv. full service – poradenství, styl oblékání, tvoříme cílené sestavování šatníku, zajistíme odborníka na líčení...

Kde a kdy vaše modely můžeme vidět?
Je více možností, kde se můžete s mou tvorbou setkat. Pokud navštívíte náš salon na Moravě v blízkosti Moravského krasu, nabídneme vám z hotových výrobků, přehlídkových modelů a doplňků. Nebo je možné domluvit si schůzku v pražském ateliéru na Barrandově.

Během roku se účastním mnoha prestižních přehlídek v naší republice např. STYL a KABO, nebo v zahraničí. Poslední autorská kolekce byla prezentována v ruském Petrohradě.

 

Návrhářka Zuzana Machorková Návrhářka Zuzana Machorková

Co pro vás móda v dnešním konzumním světě znamená?
Je to můj velký koníček, který se stal zároveň mou prací. Móda, to je zcela určitě životní styl, který nás oslovuje a ovlivňuje. V současném světě je poslední dobou vnímána opravdu konzumním způsobem. Všude kolem nás je spousta obchodů, nabízející levnou módu stejného charakteru.

Všichni chodíme stejně oblékaní, dokonce už nerozlišujeme, jaký druh oblečení si vzít na určité společenské události. Mnoho z nás nerozlišuje pracovní oděv od společenského. Dříve se chodilo do divadla ve večerních toaletách, dnes můžeme např. i v džínách, ale když potkáme někoho elegantně vkusně oblečeného, je pravda, že se po něm ohlédneme. Já sama bych preferovala to, že je lepší si pořídit méně, ale za dobrou kvalitu.

Svěřit se do rukou odborníka, který vám poradí a pomůže najít sama sebe. Pomůže vám najít váš styl oblékání. Všechny tyto aspekty vám umožní to, abyste se dobře cítila a byla spokojená.

 

Co je „in” pro letošní jaro a léto?
Trendy pro jaro – léto jsou charakteristické těmito prvky: využívání přírodních materiálů, které jsou v základních barvách, ne barevné. Základem je bílá v kombinacích přírodních odstínů, dále odstíny zemitých tónů. Ale samozřejmě výrazné odstíny jsou aktuální.

 

Návrhářka Zuzana Machorková Návrhářka Zuzana Machorková

Důležité je vzájemné kombinování barev, střihů a materiálů. Do popředí se dostávají uvolněnější střihová řešení, vrstvení. Využívají se mini délky a oproti tomu maxi délky, široké kalhoty a zkrácené délky kalhot širokých střihů, ohrnuté do manžety. Trendy v mladé módě se inspirují módou ulice, nočním životem.

Do popředí se dostává džínová móda,s opráním nebo silným vybělením kyselinou citronovou. Džíny mohou být pomalovány uměleckými tahy štětce, bohatými dekoracemi z kamínků a prýmků, kulatými dírkami a krajkovými vsadkami. Vedle rourovitých modelů převažují ležérní tvary, od širokých až po extrémní mrkvové tvary s ohrnutými nohavicemi.

Kromě denimu je pro mladou módu dalším významným námětem sport. Joggingové kalhoty, boxerské šortky – provokující a nápadné. Dalším námětem jsou grafické tisky, kára, puntíky v rockových kombinacích, styl gothic. Všechno je doplněno doplňky jak štrasovými, tak také dřevěnými, většinou ručně vyrobenými. Dále šátky, kabelkami – různých tvarů, čapkami. Prostě léto bude hravé a uvolněné.

Reklama