cl.jpg
Foto: Shutterstock

Nádherné šaty, které Teuta navrhuje, vyžadují hodiny a hodiny práce, protože jsou zdobené složitými ručními výšivkami, krajkami nebo korálky. Výsledkem jsou potom róby jako pro princezny. Svůj úspěch si ovšem Teuta musela tvrdě vydřít a rozhodně neměla na růžích ustláno. O svůj příběh se podělila na svém webu teutamatoshi.com.

Narodila se poblíž Prištiny, což je hlavní město Kosova, do chudé rodiny s devíti dětmi. Právě chudoba a velký počet sourozenců ji vedly k tomu, že se naučila přešívat oblečení a vytvářet ze starých kousků a látek nové modely. Na základní i střední škole slýchala na své oblečení jen samé komplimenty, a tak začala snít o tom, že si někdy založí vlastní butik.

Protože byla cílevědomá a pracovitá, dostala se na univerzitu, kde studovala design. Potkala tam také svého mentora, který jí otevřel dveře do ohromujícího světa módy, a pomohl jí rozvíjet návrhy a dotahovat je do konce.

Během války v Kosovu ke konci devadesátých let to ovšem měla velmi složité. Produkce i export fungovaly velmi omezeně a bylo nesmírně těžké najít kvalitní látky. Proto za nimi musela cestovat. Jako mladá žena se třemi dětmi vybudovala z ničeho svou vlastní úspěšnou značku a sama vyškolila početný personál. Dnes je velmi úspěšná, ale nezapomíná na své kořeny. Snaží se také najímat co nejvíce žen, protože jejich nezaměstnanost v Kosovu je vysoká. První kolekci Teuta světu představila v roce 2007.

Reklama