Patříte-li k ženám, které se nehoní za módními trendy, zato milují nadčasovost, pohodlí přírodních materiálů a krásu decentních barev, budete si v butiku Tina Hollas Couture cítit jako v ráji.

Kdo z nás by neměl rád přírodní materiály? Příjemné na pohled i na dotek. Materiály, do kterých se nejen oblékáme, ale kterými se obklopujeme i v běžném životě. Materiály, které nás vrací do lůna přírody, jsou k nám něžné jako její náruč, a tím nás zbavují napětí a stresu. Stávají se z nás lepší lidé, protože se sami cítíme dobře. Zdá se vám to přehnané? Možná, ale když se nad tím zamyslíte do hloubky, zjistíte, že je v tom hodně pravdy.

Před časem jsem dostala pozvánku na otevření butiku Tina Hollas Couture, a okamžitě mě oslovily fotky interiéru. Ta atmosféra showroomu přesně rezonovala s mým vkusem a já byla zvědavá, jestli to tak bude i ve skutečnosti. Ten den, kdy jsme si domluvily schůzku, bylo krásně. Cestou jsem koupila svazek čerstvé levandule. Všem návrhářkám, se kterými dělám rozhovory, přináším květiny. Vždycky se snažím, aby ladily s jejich stylem, a zatím se mi to vždycky povedlo. Věřím, že jsem se trefila i tentokrát. Nejen do barvy úžasně laděného interiéru, ale i do srdce paní návrhářky.

I místo, kde se butik nachází, je krásné, a vy máte pocit, jako byste se ocitli v nějaké zapadlé uličce Paříže. Zatímco ve skutečnosti se nacházíte v samém epicentru české módy. Takřka na dosah ruky jsou butiky Tatiany Kovaříkové, Kláry Nademlýnské, Natali Ruden nebo Beaty Rajské. A to jsem zdaleka nejmenovala všechny.

Jak snadné, nebo naopak těžké bude udržet se na výsluní? To byla první otázka, která mne napadla.

Co na ni odpověděla návrhářka, se dozvíte na další straně


Já na něm ještě nejsem. Nechci, aby to vyznělo nabubřele, ale já se nikam nahoru nederu. Mám tolik práce, že mi nezbývá čas sledovat, co dělají ostatní. Chci být svá. A s tím souvisí i tato lokalita. Je krásná, ale trochu zastrčená, a to koresponduje s mou filosofií obchodu. Mělo by to být spíš útočiště pro stálou klientelu. Prodejní ateliér spojený s dílnou. Zákaznice přijdou, něco si koupí a začnou přemýšlet, co vlastně ještě nemají, co by chtěly nebo potřebovaly. A já jim můžu vyjít vstříc, takže se to krásně doplňuje. Tuto značku bych zároveň chtěla pojmout jako osvětu. Hodně lidí se začíná zajímat o bio stravování, bio kosmetiku, a já jim nabízím i bio oblékání, které je stejně důležité. V mém oblečení by se měly zákaznice cítit blahodárně. Vidím v tom vzájemnou souvislost, bio způsob života a bio materiály, které jsou barveny přírodními barvami.

Tím vlastně jdete proti proudu, protože filozofií dnešních výrobců je zisk, a s ním spojená neustálá výroba, spotřeba, koloběh konzumu…
Toto je spíš záležitost velkých firem… já tvořím pro zdravě uvažující, inteligentní lidi, kteří mají zájem o sebe, o své zdraví a zdraví svých dětí a není jim líto peněz za kvalitní potraviny a přírodní materiály, ze kterých čerpají novou energii. Dnešní doba je hektická a člověka vyčerpává, takže je logické, že hledá alternativu v přírodě. A tu mu zprostředkovávám i já svými modely.

Klientky, které ke mně chodí, jsou si v něčem hodně podobné. Moje věci se jim líbí, je to jako láska na první pohled. Prostě přeskočí jiskra. Koupí si první věc, třeba tričko z bambusu, a zjistí, že jim je v něm příjemně, a tak si postupně chtějí doplnit šatník. Modely, co tu vidíte, jsou stavební kameny šatníku. Dlouho vydrží, dají se mezi sebou dobře kombinovat. Nejsou to žádné „rychlokvašky“ nebo sezónní záležitosti. Jsou postavené hlavně na kvalitě materiálu a nápadu. Neřídím se trendy, ani neprožívám design. Snažím se vymyslet zajímavé oblečení, které je až nestydatě jednoduché, ale vždycky má nějaký detail, který překvapí. Na ramínku to vypadá „prapodivně“, ale když si to vezmete na sebe, zjistíte, že je to něčím zajímavé.

Pozn. red.: Ukáže na jedny šaty, u kterých tušíte, že v sobě skrývají mnoho variant, jak je nosit. Jsou nesmírně flexibilní. Různým posouváním a podkasáváním dostáváte stále nové možnosti a tak z jedněch šatů vytvoříte třeba i čtyři modely …

To je také bambus? Vidím, že to není začištěné, a přitom se to netřepí?!
Ano, bambus se netřepí, to je jeden z dalších jeho kladů. Takže se ho dá využít při tvorbě různých modelů. Někde to děláme klasicky a jindy to vypadá hezky bez začištění, ostře střižené

Mně se vaše modely líbí i na ramínku, protože mám fantazii a umím si je představit oblečené. Podobně to asi mají i vaše zákaznice. Když si koupí jednu věc a cítí se v ní skvěle, asi tomu kouzlu propadnou a pak chtějí vyházet celý šatník…
(smích) Je pravda, že se klientky často vrací, a některé přiznávají, že nosí už jenom věci ode mě. Dělá mi to radost, těší mě to, ale to neberu nějak egoisticky, přičítám to hlavně kvalitním materiálům, ve kterých je jim příjemně

Co návrhářku inspiruje a čím se kromě módy ještě zabývá?


Studovala jste v Anglii a v USA. Našla jste tam inspiraci?
Nejdříve jsem studovala tady, pak v Anglii a ve Státech, ale to mě nijak neovlivnilo, vždycky to bylo ve mně. Vždycky mě zajímaly věci přírodní a čisté, takže časem, když se objevily bio materiály, mě to nadchlo. Ale musím říct, že to nebyla jednoduchá cesta, najít dodavatele, kteří splňují mé nároky na kvalitu. Trvalo dlouho, než jsem našla výrobce, na které se mohu spolehnout. Teď už je to jednodušší, ale dřív jsem strávila hodně času na internetu. Ale pořád je to jednodušší než objíždět veletrhy, kde se Bio stále ještě moc nepropaguje.

Když přijde člověk do vašeho obchodu, je okouzlen jeho interiérem. Vše dokonale ladí: barvy, materiály, oblečení s nábytkem, nábytek s oblečením, takže se tu cítíte velmi příjemně. Spíš jako na návštěvě u kamarádky než v obchodě.  Je to tu velmi sympatické a útulné. Předpokládám, že jste se podílela i na návrhu interiéru?
(smích) Samozřejmě, ten interiér měl působit přívětivě a teple. Dnešní architekti upřednostňují spíš studené materiály, kov, sklo, beton, ale já jsem to chtěla udělat tak, aby se tady lidem líbilo, aniž bych se jim podbízela. Aby to zároveň korespondovalo s mojí tvorbou… Reflektuje to moji představu, jde to ze mě a není to z žádného katalogu. Interiérové prvky jsou i součástí mých služeb, které také nabízím. Třeba toto zrcadlo z ručně tesaných trámů, které můžeme navrhnout na míru do interiéru. I tyto masivní stoly z běleného dubu jsou podle mého návrhu.

Jak vidím, ke svým kolekcím dotváříte také šperky a kabelky.
Ženy se rády zdobí, takže nabízíme i limitovanou kolekci šperků, jejichž součástí jsou polodrahokamy, perličky a medailonky z alpaky s ručně raženým logem… A každý rok bych chtěla navrhnout jednu až dvě ručně šité kožené kabelky. Jsou jednoduchého tvaru se zpevněným dnem, ale bez podšívky, jen s kapsičkou na peněženku nebo mobil.

A co tahle koňská ohlávka, ta mě zaujala hned při příchodu. Vy šijete i koňské ohlávky?
(smích) Té si tu všimne každý, ale sem vlastně nepatří. Je mé kobyly. Dostala ji k Vánocům, ale mně bylo líto nasadit ji do výběhu. A tak ji mám tady.

Myslím, že i ta kožená ohlávka sem nějak patří…

m

A pak už jsem vypnula diktafon a bavily jsme se už jen o našich koních

Setkání s Tinou Hollas bylo pro mě obohacující a věřím, že jsme se neviděly naposledy.

Čtěte další rozhovory s českými návrhářkami

Reklama