2022.04.20.-Debbie-Brown-OBRAZ-11-.jpg
Foto: Foto: Ivo Krajc, se souhlasem OBRAZ - Obránci zvířat

Přehlídky se na pozvání autorky nových kolekcí zúčastnili také zástupci spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Upozorňovali na problematiku norování a chovu lišek v klecích.

„Vítejte v supermarketu. Ve světě úplně všedních možností!" Tak na sebe poutala jarní módní přehlídka značky Debbie Brown, na které byly představy dvě úplně nové kolekce – My Little true  a Doney. Na návštěvníky pražského Obchodního domu Máj dýchala atmosféra 60. a 70. let doprovázená současným a nadčasovým pojetím přehlídky samotné.

Nešlo však jen o módu. Návrhářka si na přehlídku pozvala i zástupce organizace Obránci zvířat. Chtěla totiž upozornit na témata ochrany zvířat a dostat do povědomí hostů jejich důležitost.„Debbie je úžasná a opravdu jí záleží na zvířatech. Dala nám možnost se účastnit její přehlídky a my jsme rádi přijali,” komentuje spolupráci koordinátorka akce za OBRAZ Hana Platková.

Spolek OBRAZ v minulosti vedl kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice, což se skutečně podařilo a od února 2019 už na našem území žádné nenajdeme. Kožešinové farmy však nejsou jediná příkoří, která se v České republice lišek týkají. „Stále je povoleno držet lišky v klecích za účelem výcviku loveckých psů. Pro lišku jako divokou, aktivní šelmu, která ve volné přírodě obchází svoje i několik kilometrů velké teritorium, je život v kleci neskutečným utrpením,“ říká mluvčí spolku Obránci zvířat Pavel Buršík.

Další velmi krutá praktika, kterou u nás lišky musí zažívat, je jejich lov norováním. Často k němu dochází v době vyvádění mláďat a liška se tak rve na život a na smrt s loveckým psem, který se jí snaží násilně vypudit z nory. Liška tak neváhá za mláďata položit svůj život. Často bývá velmi vážně zraněn i její psí protivník. Obránci zvířat se tak snaží prosadit změny v mysliveckém zákoně, které by zakázaly norování v době péče o mláďata a stanovily by pravidla pro chov lišek tak, aby nadále nemusely trpět v klecích, ale měly svoje obory podobně jako v Německu nebo Švýcarsku.

Na tyto problémy Obránci zvířat upozorňovali i na přehlídce. V prostorech konání se proháněla maskovaná liščí smečka, se kterou se mohl kdokoliv vyfotit. Fotku bylo možné si také udělat v liščí kleci. U stánku Obránců zvířat si mohli návštěvníci se zástupci spolku promluvit a dozvědět se víc o liščím utrpení z připravených letáčků. Také byla možnost zkusit rozeznat umělou kožešinu od té pravé, aby bylo možné se jí vyhnout při nákupech módy.

2022.04.20.-Debbie-Brown-OBRAZ-29-.jpg
Foto: Ivo Krajc, se souhlasem OBRAZ - Obránci zvířat

Přehlídky se zúčastnila i celá řada známých osobností. Jako model posloužil i zpěvák a česká Superstar Sámer Issa, nebo dcera české modelky, herečky a moderátorky Ivy Kubelkové, která byla také mezi hosty.

Zdroj: OBRAZ - Obránci zvířat, Tiskový mluvčí Obraz - Pavel Buršík,  Hana Platková - Obránci zvířat

Reklama