Nedávno jsme vám slíbili rozhovor s ústeckou módní návrhářkou Bohumilou Balounovou. Ve zkratce připomeneme, že majitelka módního ateliéru Baloun pravidelně vystavuje na veletrzích Kabo a Styl, navrhovala kostýmy pro několik divadelních her, vyrobila šaty pro krajské soutěže krásy, společně s návrhářem Roi Fordem navrhovala kostýmy na francouzský film „My Beautiful Demon".

To je jen krátký výčet ze životopisu této skromné návrhářky, která na rozdíl od jiných celebrit v módním oboru na svých přehlídkách neobléká modelky do extravagantních modelů, ale naopak do šatů, které byste i vy mohla běžně nosit.

I vy jste měly možnost se na něco zeptat...

Jak jste se vůbec ke svojí práci dostala?
Už jako malá holčička jsem sedávala mamince na klíně, když něco šila, babička mě pak o prázdninách učila veškerým ručním pracem, byla vyšívačka, navíc jsem vyrůstala v umělecké rodině, kde vládly barvy a plátna -oba moji bratři jsou výtvarníci, jeden keramik a druhý umělecký kovář, a když jsem v 10 letech rozstříhala mamince letní šaty a ušila si z nich svůj první model, bylo rozhodnuto.

Jak se žije návrhářům mimo Prahu? Necítíte se tak trochu odstrčená?
Odstrčená se rozhodně necítím, mám svou klientelu a jezdí za mnou zákaznice i z Prahy z jižních a východních Čech, ale i z Německa, kromě modelů na přehlídky šijeme hlavně na zakázku, mám široké spektrum materiálů a to se zákaznicím líbí.

svatebni saty

Máte svůj malý skromný salon v Ústí. Chtěla jste někdy vyrazit do světa a vyždímat ze svojí profese ještě víc, nebo Vám to naopak právě takhle vyhovuje?
Kdysi ano, ale když mi v roce 1980 emigroval bratr, neměla jsem šanci jít ani na vysokou, mám holt školu života.

Jaké nejdražší šaty jste zatím navrhla? Z jakého byly materiálu a kam se dostaly? A kolik stojí Vaše šaty průměrně? 
Moje dlouhé plesové šaty stojí od pěti tisíc výš, a to podle materiálu, střihu a zdobení. Asi nejdražší šaty jsem dělala pro manželku primátora města Toronta paní Petersonovou, plesové šaty z taftu a hedvábí plně vyšívané. V Torontu mám rodinu, proto mám tuto šanci.

Je nějaký materiál, který upřednostňujete, jako například Petr Lakron kůži? Který máte nejraději?
Jelikož nejvíc navrhuji šaty plesové a svatební, tak jsou to lehké materiály jako je satén, šifon, hedvábí, krajky, dělám také malby a podmalby na hedvábné a šifonové šaty a různé ruční výšivky. Na běžné nošení mám ráda přírodní materiály a jejich kontrasty, například satén a bavlna, vypadá to zajímavě.

Co považujete za svůj největší návrhářský úspěch?
Asi návrhy šatů do francouzského filmu My Beutifel Daemon s Roi Fordem, návrhy kostýmů pro Musicu Bohemicu a momentální spolupráci s norskou firmou, kam navrhuji hlavně tuniky, topy a svetříky.

Vdávala se v šatech od Vás nějaká celebrita?
Spousta děvčat, která začínala v mé modelingové agentuře a staly se z nich světové modelky, na soutěži svatební šaty roku jich také pár bylo.

Které oblečení z vaší dílny putovalo nejdále a pro koho?
Byla to asi jedna moje zákaznice, která se provdala do Beverly Hills a koupila si ode mě šaty z přehlídky na prestižní párty do svého nového domova.

Jaká délka svatebních šatů teď frčí?
Momentálně bílé dlouhé šaty v různých střizích a materiálech dle postavy nevěsty.

svatebni saty

Navrhovala jste šaty i pro pořádnou baculku?
Pro pořádnou baculku ano a docela jsme se u toho nasmály - ani jsem nevěděla, jak ji změřit, nakonec byla spokojená. Vdávala se do Německa.

Jsou žádanější hodně hubené modelky, nebo oplácané? A který typ ženy preferujete vy? Na jakou postavu se Vám líp šije?
Stále jsou žádané vychrtlé modelky, ale od svých děvčat to nevyžaduji, musí být velmi štíhlé, vysoké, ale ženské. Samozřejmě se mi navrhuje lépe na štíhlou postavu, ale nemám problémy ani s baculkou, navíc mám perfektní krejčovou, která zvládá ušít cokoliv na kohokoliv, to je veliká výhoda.

Kde nebo jak vlastně sháníte modelky pro své přehlídky?
Mám v Ústí svou vlastní modelingovou agenturu a děvčata i kluky vychováváme tak, aby nikde neudělali ostudu, takže vybíráme z nich, a občas si pozvu nějakou missku. Pokud jsem zvaná na módní přehlídku jako autorka, rozhoduje o tom agentura, která mě pozvala.

Na přehlídkách světových návrhářů jsou často vidět i modely prakticky nenositelné, které by si na sebe nikdo nikdy nevzal. U vás, co si pamatuju, nic takového najít nelze, proč? Proč se vůbec takové věci dělají?
Nenositelné modely jsou pro duši výtvarníka a lidí, kteří módě rozumí. Také jsem je dělávala a dodnes mi visí na půdě. Světoví návrháři se svým velkým zázemím si to mohou dovolit, já musím dělat modely, které jsou prodejné.

Jaké je v tuto chvíli Vaše největší přání?
Aby ženy chtěly být opět originální a přestaly nakupovat v obchodech, kde je skoro vše stejné, letos letí fialová, tak budeme všechny fialové. Mám vždy radost, když ženě, která za mnou přijde, mohu nabídnout barvu podle její typologie a střih, který jí sedne. Pak je to dokonalé a obě máme radost.

Kdy se dočkáme další přehlídky Vašich modelů?
Všechny termíny neznám, vím jen, že první přehlídka je v Děčíně na primátorském plese s agenturou Lenky Taussigové, svou autorskou přehlídku plánuji na jaro a potom tradičně na listopad s názvem Kruh světla.

spolecenske saty

 Na další modely Bohumily Balounové se můžete podívat ZDE.

Líbí se vám? Chodíte na módní přehlídky? Kde jste si vybírala své svatební šaty?

Reklama