sexvemeste.jpg
Foto: Profimedia

Pochybnosti, jestli to bude představitelkám hlavních rolí po letech fungovat, se vynořily už při samotném oznámení pokračování. Zvlášť když vyšlo najevo, že Kim Catrall se v roli prostopášné Samanthy, která dokázala se zraňující, ale neuvěřitelně zábavnou upřímností oglosovat každou situaci, nevrátí.

A tak se v ulicích New Yorku po letech procházejí jen Carrie, Charlotte a Miranda. A je to chůze o poznání loudavější než před lety, což můžeme částečně připisovat i tomu, že seriálovým hrdinkám je už přes padesát. Zpomalení jejich životů je tedy logickým vývojem. Zdá se však, že dech dochází i scenáristům. Večírky a divoký sex vystřídalo večerní posezení u televize, společné klábosení se z kaváren a restaurací částečně přeneslo do doktorských čekáren. 

Hlavní záměr seriálu byl jasný už po zhlédnutí prvního dílu z deseti – zavděčit se všem a nikoho neopomenout. V rozhovoru pro News Corp tuto myšlenku podpořila i představitelka Mirandy herečka Cynthia Nixon, která je v osobním životě lesbičkou. Návrat prý velmi zvažovala a jedním z jejích hlavních požadavků byla právě rozmanitost. Původní seriál totiž po letech kritizovala za to, že zobrazoval hlavně bohaté bílé Newyorčany. Bohatou vrstvu ukazuje i teď, jen hraje trochu více barvami.

Z dosud zveřejněných dílů A jak to bylo dál to zatím vypadá, že si tvůrci při práci na scénáři sepsali nejrůznější menšiny a aktuálně propíraná témata a ty se potom snažili nacpat do děje. Bez ohledu na to, jestli to působí přirozeně, nebo ne. Dost možná nám tím ukázali velmi blízkou budoucnost kinematografie. Už nějakou dobu se totiž hovoří o tom, že by filmy a seriály měly naplňovat kvóty. V seriálu tedy najdeme bělochy, Afroameričany, nebinární osobu, dívku, která se cítí být chlapcem, ženu, která až po padesátce rozporuje svoji sexuální orientaci… Zkrátka skoro všechno, na co si vzpomenete. Je totiž natočený pod přísným diktátem politické korektnosti.

Komediální složka, která byla pro Sex ve městě tak charakteristická, se kamsi vytratila. V A jak to bylo dál převažuje spíše dramatická nota a není třeba si nalhávat, že Samantha Jones v seriálu nechybí. Mnohé scény budí rozpaky, a přestože se snaží i provokovat, tak jako původní Sex ve městě, jejich uvěřitelnost je poměrně nízká. Třeba to, že by si Miranda užívala ruční praktiky od nebinární Che Diaz jen kousek od po operaci se zotavující Carrie. Zřejmě se na ni scenáristé snažili přehodit část Samanthina kouzla. Zoufale to ale nezafungovalo. 

shutterstock-2088541852.jpg
Foto: Shutterstock

Po prvním dílu, který přinesl překvapivý závěr, ztratil seriál tempo a nezmínit nemohu ani řadu slepých uliček, do kterých nás scenáristé zavedli, a potom nás v nich nechali bezradně stát. Mám na mysli třeba linku s bývalou manželkou Pana Božského Natashou, která se v rušném New Yorku ani po letech nenaučila zamykat na WC. Kdo čekal nějaké zajímavé vyvrcholení a objev, byl zklamaný. Jistě i takový je život, nudný, nikam nesměřující, ale proč o tom točit návrat legendárního seriálu? Mnohokrát jsem se při sledování přistihla, že se nudím, a to by asi divák neměl. A nenastoupilo u mě ani zvědavé očekávání následujícího dílu.

Dalším příkladem zatím nevyužitého potenciálu je Miranda, která měla podle svých kamarádek nakročeno k tomu, aby se stala alkoholičkou. Pak prostě vylila lahve do odtoku a dál už to zřejmě není potřeba řešit. Kéž by to tak fungovalo i v reálném životě. Zatím je záhadou i to, jestli se bude někam vyvíjet její přátelství s vysokoškolskou pedagožkou.

Charlotte se zase s dcerou, která se cítí být chlapcem, vyrovnává s mnohem menší hysterií, než jaká je pro ni typická. A Carrie – ta se najednou stydí mluvit o sexuálních tématech, když na konci devadesátek nemluvila o ničem jiném. 

Včera spatřil světlo světa v pořadí sedmý díl a zbývají už jen tři. Nenechám si je ujít, těch pár hodin svého života prostě obětuju. Prvním důvodem je skutečnost, že pořád doufám, že dojde k alespoň trochu uspokojujícímu uzavření, druhým je čistá nostalgie a třetím móda. I když situace, kdy je povedená, střídá čistá hrůza. 

Zdroje: autorský článek, News Corp

Čtěte také: