Untitled-design-17-.jpg
Zdroj fotografií: www.esbm.cz

Myslete dopředu
Velkou výhodou českých maminek je možnost rozložení rodičovské dovolené podle vlastního uvážení. Příspěvek 300 000 tisíc korun tak můžete vybrat za rok nebo až za čtyři, přičemž se během celé doby můžete několikrát rozmyslet a každé tři měsíce částku měsíčního příspěvku (a tedy i čas, po který příspěvek budete pobírat) změnit.

Ačkoliv doma můžete být až čtyři roky, zaměstnavatel vám původní pozici musí držet jen do dovršení tří let věku dítěte a s dalším prodloužením vašeho pobytu doma nemusí souhlasit. Návrat do zaměstnání může zkomplikovat i práce partnera a absence dalších lidí, které mohou děti vodit do školky a ze školky nebo hlídat v případě nemoci. Pokud už předem víte, že se na svou původní pozici nemůžete nebo nechcete vracet, a je jisté, že si budete muset hledat jinou práci, začněte se na to chystat dříve, než bude samotné rozesílání životopisů a absolvování pohovorů na pořadu dne.

Osvěžte si znalosti z oboru nebo se rozhlédněte po jiném zaměření
První rok s dítětem je jako jízda na horské dráze a znamená ve většině případů nulový prostor pro dostatečný spánek, péči o sebe i seberozvoj. Kolem druhého roku se situace začíná pomalu uklidňovat a nastává čas přemýšlet o budoucnosti, a to nejen kvůli vám, ale i kvůli vašemu dítěti. Pokud do této chvíle trávilo čas jen s rodiči, mělo by si postupně začít zvykat na hlídání od jiných lidí, ať už jde o babičku, chůvu, nebo ochotnou sousedku. Tento čas využijte pro zlepšení vaší situace na trhu práce.
Nejprve si ujasněte, jestli budete hledat pozici ve stejném oboru, v jakém jste pracovala před odchodem na rodičovskou dovolenou. Pokud ano, je kompatibilní s provozem školky, nebo budete potřebovat, aby vyzvedával dítě někdo jiný, případně je pohlídal, než přijdete z práce? A zvládnete své dítě vídat jen večer? Pokud jste pracovala na směny nebo dlouho do noci, případně nejsou možné kratší úvazky nebo práce z domu, možná se začnete dívat po práci mimo obor. Jak si ale najít slušně placenou práci splňující všechny vaše požadavky bez praxe i potřebných znalostí nebo prohloubit svoje dosavadní zkušenosti z předchozího zaměstnání? Jednoduše: využijte poslední rok mateřské dovolené ke studiu a získávání kontaktů.

Untitled-design-18-.jpg
Zdroj fotografií: www.esbm.cz

Studujte online a získejte titul za jeden rok
Oblast podnikání, managementu a marketingu nabízí mnoho pracovních příležitostí a je mimořádně otevřená práci z domova i částečným úvazkům a nebrání se ani snaživým nováčkům. Pokud to ale se svou novou kariérou myslíte vážně, můžete se vrhnout do MBA studia, které vás na práci v těchto žádaných oborech skvěle připraví. Jak ale studovat s malým dítětem? Studium MBA na European School of Business & Management SE vychází vstříc všem rodičům: převážná část studia probíhá pomocí e-learningu, takže se připojíte kdykoliv se vám to bude hodit, začít studovat navíc můžete klidně hned. 22 MBA specializací vyučují zkušení lektoři, kteří na svých přednáškách propojují teorii s praxí, všechny nové vědomosti si tedy můžete hned vyzkoušet. Studium MBA na ESBM je dobrá investice, která se vám v budoucnu jistě vyplatí nejen po kariérní, ale i po osobní stránce.