Přinášíme vám rozhovor s další mladou módní návrhářkou, která se zúčastní jedinečného Fashion Pop-up store eventu Toni&Guy DE:CLONE. Marie Stará se vydala trochu nezvyklou módní cestou. Pod značkou Rodná Hrouda kombinuje moderní střihy s folklórními prvky z Čech a Moravy. Její modely můžete vidět i reprezentantkách České Miss na mezinárodních soutěžích.

Co vás vlastně přivedlo k módě?
Už odmalička jsem milovala cokoliv, co bylo z látky. Oblékala jsem panenky a motala se do záclon. Po ukončení základní školy tak pro mě byl obor dámská krejčová jasnou volbou. V době po mém vyučení se u nás bohužel krejčovině příliš nedařilo. Byl to obor nevyužitý a nezaplacený. Já se však chtěla postavit na vlastní nohy, a tak jsem se nechala zaměstnat v mladoboleslavské Škodovce. Postupně jsem se vypracovávala výše a výše, doplnila si vzdělání a ve volném čase šila a navrhovala. Zhruba před třemi lety jsem se rozhodla, že nechci být součástí systému, který pro mě znamenal masovou záležitost, a začala jsem se naplno věnovat tomu, co mě naplňuje a co jsem vždy chtěla dělat – módě.

Rodná Hrouda

Vaše oděvní značka se jmenuje Rodná Hrouda, což je poměrně zvláštní název. Co si pod tím představit?
Návrhy, jak se budeme jmenovat, padaly různé. Název měl vystihovat podstatu toho, co a jak budeme dělat. Nakonec manžel hodil na stůl „Rodná Hrouda“. Říkala jsem si, že je to vtipné a že všichni vědí, co to znamená.  Jednoduše bych ho vysvětlila jako synonymum pocitu domova. Není to pouze o konkrétním místě, ale také o vztahu k němu. Je to místo, kde jsme doma, odkud pocházíme a které milujeme.

Rodná Hrouda folklórní

Co je pro vaši značku specifické?
Filosofií naší značky je vytvářet osobitou módu vycházející z českých tradic a zároveň běžně nositelnou v každodenním životě i v moderním  městském prostředí. Snažíme se používat převážně české látky a materiály, a tím podporovat místní dodavatele a řemeslníky. Například naše krásné košile pro pány šijeme ze lnu utkaného u nás.  Rovněž kombinujeme moderní střihy s folklórními prvky z Čech a Moravy. Našim cílem je uchovat a především nápaditě rozvíjet dědictví našich předků. Často využíváme různé druhy látek, hrajeme si se vzory a na našich výrobcích používáme ruční práce v podobě výšivek a dekorativních prvků. Stěžejními výrobky jsou v současné době pánské lněné košile, luxusní pánské doplňky v podobě opasků a manžetových knoflíčků a samozřejmě dámské šaty. Právě teď ale pracujeme na nové kolekci, kterou bychom rádi představili u příležitosti eventu Toni&Guy DE:CLONE.

Vesna

O čem nová kolekce bude?
Chystám nové střihy, košile a trička s novými vzory a originální dámské šaty. Košile budou stále lněné, ale tentokrát v barevném provedení. Nová kolekce přinese především městskou módu, mladší vítr a propojení moderního designu s folklorními motivy. Celkový dojem bude mladistvý a líbivý. Rádi bychom s našimi produkty seznámili širokou veřejnost a ukázali, že neděláme pouze repliky folklorních oděvů, ale že přinášíme originální oděvy z kvalitních materiálů, které mohou zákazníci nosit i v běžném životě a budou jim dělat radost.

Co vám osobně dělá při práci největší radost?
Určitě je to pozitivní zpětná vazba zákazníků, kteří se v oblečení z naší dílny cítí dobře, rádi ho nosí, dokáží ocenit originalitu designu, původ materiálu, přiznanou ruční práci a filosofii naší značky. To je pro mě opravdový zážitek a odměna za dobře odvedenou práce. Ať už pečete vánočku nebo šijete košili a myslíte u toho na osobu, pro kterou je určena, získá ta věc úplně jinou energii. Skrz své výrobky tak mohu šířit dobrou náladu, lásku a dělat ostatním lidem radost. Mně má práce dává hluboký smysl a rostoucí skupina zákazníků je jasný důkaz, že se najdou lidé, kteří dokáží originalitu naší tvorby a filosofii celé značky ocenit. Jsou to lidé, kteří nechtějí splynout s davem, a mají v sobě touhu z něho vystoupit a být sami sebou. Jsem ráda, že moje výrobky jsou součástí jejich cesty.

Kroj

Šijete jen dámské oblečení nebo také módu pro pány?
Šijeme i pro pány. Za tři roky jsme ušli poměrně dlouhou cestu, od rekonstrukcí lidových oděvů po oblečení pro chalupáře i běžné muže – motýlky, košile, opasky. Dělali jsme například rekonstrukci lidového oblečení, ale naší hlavní myšlenkou je přenést folklor do současnosti, aby se jednalo o běžně nositelné věci. U pánů se zaměřujeme převážně na lněné košile a doplňky.

Už třetím rokem vaše modely v podobě národních kostýmů oblékají české Miss na předních světových soutěžích, šijete ale i pro běžné zákazníky. Prozraďte, jaký je takový váš typický klient?
Naše móda je určitě pro lidi, kteří mají rádi svůj styl a nesledují poslední trendy. Nejsou tedy typickými módními klony moderní doby. Třeba já mám módu a všechno, co k ní patří, ráda, ale strašně mě unavovalo neustále sledovat nejnovější módní výstřelky. Podle mě je důležité vybudovat si vlastní styl, který bude sedět vaší osobnosti, a díky němuž se budete cítit skvěle.

Kdybychom si chtěli vaši módu prohlédnout, kde ji najdeme?
Ateliér máme v Poděbradech, kde máme otevřeno po telefonické domluvě. Většinu času tam pracujeme na zakázku. Naši tvorbu zákazníci mohou najít na našich stránkách a eshopu www.rodnahrouda.cz. Příležitost budou mít zájemci také na akci Toni&Guy DE:CLONE 16. dubna ve Slovanském domě v Praze.

Fotografie: Facebook Rodná Hrouda

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama