Máte strach ze srdeční příhody? Infarktu nebo mozkové mrtvice? Naši zdravotníci učinili další krok k tomu, abyste se bát nemuseli. V pražském IKEM byl otevřen unikátní sál s robotickou technologií. Čeští kardiologové a IKEM se tak zařadili mezi 5 nejvyspělejších pracovišť na světě.

Přednosta Kliniky kardiologie IKEM Josef Kautzner dnes představil novou robotickou technologii. Léčba srdečních arytmií tak bude díky nové operační metodě méně zatěžovat lidský organismus.

MUDr. Kautzner při práci s novým robotickým přístrojem.„Srdce všech živočichů, a tedy i srdce lidské, pracuje jako soustava čerpadel krve a je pozoruhodné tím, že elektrické impulzy k jeho činnosti se vytvářejí přímo ve speciální svalovině tzv. elektrického převodního systému,“ říká profesor Kautzner, „problémy nastávají ve chvíli, kdy se srdeční rytmus výrazně zpomalí nebo zrychlí, případně trvale ztratí svou pravidelnost. Tyto poruchy se souhrnně nazývají srdeční arytmie.“

Jak tvrdí doktor Kautzner, v IKEM prováděné operace mají prakticky 100% úspěšnost. A představujete-li si složitou operaci, při které se lékaři musí složitě dostávat k postiženým orgánům, vaše představa je dnes již zastaralá. Celá operace se provádí protažením speciálního zařízení skrz cévní systém pacienta: „Vzhledem k tomu, že nejde o chirurgický výkon, ale o katetrizační techniku, může být nemocný již druhý nebo třetí den propuštěn z nemocnice domů a zapojit se do normálního života. Díky tomu představují katetrizační ablace srdečních arytmií jeden z největších pokroků současné medicíny.“

Již zítra vám přineseme příběh Františka Polánky, tenisového trenéra, který se díky lékařům a technologii daleko za hranicí nejbujnější fantazie vrátil z propasti smrti do normálního života.

Více v zítřejším článku Byla to srdeční záležitost.

Reklama