Podcenění situace může mít negativní dopady. S nimi má zkušenost Iveta: „Po třech letech na mateřské jsem se vrátila do počítačové firmy a bylo to děsné. Během doby, co jsem byla pryč, se vyměnil skoro celý kolektiv. Nikoho jsem neznala a připadal jsem si jako mimoň. Kolem samí bezdětní mladí lidé. Bohužel jsem s dítětem přestala sledovat obor a hodně se toho změnilo. Cítila jsem se nepříjemně a ze strachu ze selhání jsme si s manželem radši hned pořídili druhé dítě, takže jsem brzy zase odešla, popisuje. Návratu se děsím už teď.“
wr.jpg
Foto: Shutterstock

Tipy, které mohou návrat do práce po mateřské usnadnit.

Buďte k sobě shovívavá
Tím, že od sebe budete očekávat, že hned první den podáte strhující pracovní výkony, se akorát zbytečně vystresujete. Myslete na to, že péče o dítě a práce jsou dva odlišné světy a je jasné, že přechody z jednoho do druhého nebudou ze začátku nejspíš úplně jednoduché. Dejte si čas ponořit se do pracovní problematiky.

Nebuďte úplně mimo
Přestože v prvních měsících i letech pro vás budou prioritou plenky, kojení, přesnídávky nebo první krůčky, alespoň po očku byste měla sledovat, co se děje ve vašem oboru a kam se vyvíjí. Chvilka času zjistit, co je v dané oblasti nového, se vždy najde. Po návratu do práce nebudete ze všeho tak vyjukaná a iniciativu jistě ocení i vedení.

Zvykejte si postupně
Dát jednoho dne dítě do školky a odebrat se na osm hodin do práce to určitě není vhodná strategie. Na odloučení by si měly postupně zvykat obě strany. Ze začátku je vhodné zkoušet dítě dávat do školky jen na pár hodin, pokud je to možné, můžete si v tom čase vyzkoušet práci na zkrácený úvazek. S prostředím školky a učitelkami se sama dobře seznamte, abyste mohla být v klidu, že je o vašeho potomka dobře postaráno.

Zkoušejte a plánujte
S návratem do práce se vaše denní rutina od základu změní, a na to je dobré se připravit a vyzkoušet si to nanečisto. Nejhektičtější bývají rána. Ještě než nastoupíte do práce, zkuste několikrát vstát tak, abyste stihla všechny ranní úkony – přichystat se do práce, připravit potomka do školky, odvézt ho do školky a dopravit se do práce. Málokdy půjde všechno podle toho, jak si to nalinkujete, ale štěstí přeje připraveným a vy aspoň zjistíte, kolik času přibližně potřebujete.

Spolupracujte s ostatními rodiči
Podpora od ostatních rodičů může být užitečná. Ty zkušenější se staršími dětmi můžete poprosit o rady, co se jim nejvíce osvědčilo, a s těmi se stejně starými dětmi si můžete vzájemně pomáhat. Třeba se střídat v hlídání, vodění do školky apod.

Obrázek na stole
V tomto případě záleží na tom, jaký jste typ matky. Zarámovaný obrázek dítěte na pracovním stole vás může buď uklidňovat, nebo naopak rozrušovat a rozteskňovat. Ve druhém případě se zbytečně netýrejte, nerozptylujte se od práce a obrázek si do zaměstnání vůbec nenoste nebo ho schovejte do šuplíku.

Péče o zevnějšek
To, jak vypadáme, má velký vliv na to, jak se cítíme. Sebevědomí vám může dodat i to, že se do práce hezky oblečete a nalíčíte. Vytahaným teplákům a tričkům se skvrnami od přesnídávky odzvonilo. A jednoduché líčení vám ráno zabere jen pár minut navíc.

Úprava pracovní doby
Za normálních okolností mimo koronavirou pandemii jsou rodiče omezení otevírací dobou školek, proto mohou zaměstnavatele požádat o úpravu pracovní doby (například posunutí začátku nebo konce pracovní doby) a ten je povinen jim vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Je možné se dohodnout i na tom, že rodič bude v různé dny pracovat různý počet hodin, aby se partneři mohli například střídat ve vyzvedávání apod. Tyto skutečnosti upravuje Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. V případě, že zaměstnavatel žádosti nevyhoví, je možné se obrátit na inspektorát práce nebo na soud.

Čtěte také:

Reklama