Na 76. mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách se bude promítat digitálně restaurovaný snímek Extase. Není to však poprvé, co se film na festivalu objeví. Před 85 lety zde způsobil poprask, který podpořil například papež Pius XI nebo Benito Mussolini. Světovou premiéru ve své době odvážného snímku budeme moci shlédnout s dokonalým obrazem a zvukem 27. srpna.

Zdroj fotografií: Profimedia

Film je sledem scén, ve kterých se například protagonistka Eva nahá koupe a následně běhá po louce. Výrazným prvkem je emancipace Evy, čímž režisér doslova předběhl tehdejší dobu, jež pro takové změny neměla ještě příliš pochopení. Revoluce v tomto ohledu nastala až v 60. letech a lze tedy říci, že Machatý šokoval společnost v několika ohledech. Ústřední zápletka se týká manžela hlavní hrdinky, který je impotentní, s čímž se Eva nehodlá smířit, a tak se pustí do erotických pletek s mladým inženýrem. Po sebevraždě manžela chce Eva utéct do Berlína a sama porodí dítě.
Film měl celosvětový ohlas a herečka Hedy Kiesler, známá především jako Hedy Lamarr se stala sex symbolem a později hollywoodskou hvězdou. Její život je opředen jedním z nejzajímavějších příběhů ženské herecké historie. Nebyla jen naivní hvězdičkou, jako některé její kolegyně, ale geniální vynálezkyní, jejíž patentovaný vynález kódovaného vysílání signálů prostřednictvím proměnných rozhlasových frekvencí je dodnes základem moderních komunikačních strategií. Za vynález však neviděla nikdy ani korunu. V roce 1997 se dočkala alespoň čestného uznání.

Reklama