Myslíte na budoucnost? Pokud ano, asi jste už někdy i uvažovala, kde byste jednou chtěla být pohřbena a jakým způsobem. Dobře, jsou asi dva hlavní myšlenkové názory: Někdo to vůbec neřeší, ale znám několik lidí, kteří se rozplývají při pohledu na krásný venkovský hřbitůvek a sní o tom, že právě tady jednou spočinou.

grave

Docela moderní jsou tak zvané loučky rozptylu, kde platíte jen jednorázový poplatek a váš popel je vysypán do země. Další možností jsou urnová místa: Taková ta okénka ve zdech hřbitovů, kam se vejde několik uren - za ta už se platí nájem. Jenže to není zrovna velká romantika. Chcete-li skutečný hrob, tedy díru v zemi s pomníčkem, musíte se připravit na výdaje s tím spojené. Jaké jsou ty výdaje? Zjišťoval jsem ceny a zvyklosti v Praze, Boskovicích a v malé vesnici Vír nedaleko Bystřice nad Pernštejnem.

Praha

V Praze spravuje hřbitovy organizace s názvem Správa pražských hřbitovů. Na jejích internetových stránkách (www.hrbitovy.cz) najdete přehledný a rozsáhlý ceník pronájmů a služeb, ale mě zajímal samotný akt pořízení hrobu, tak jsem se pídil po podrobnostech. Bohužel se mi ale nepodařilo za celý den na správu hřbitovů dovolat.

Z ceníku vyplývá, že základní sazba za užívání hrobu je 85 korun bez DPH na metr čtvereční na rok. Smlouva se uzavírá na 10 let a na každém z 29 hřbitovů mají trochu jiné další poplatky, které se pohybují v řádu tisící až deseti tisíců.

Bohužel se mi ale nepodařilo z ceníku vyčíst, kolik stojí pořízení docela nového hrobu. Dočetl jsem se pouze nic neříkající větu: „U nově pronajímaných hrobek hradí nový nájemce veškeré náklady spojené s vyklizením podzemního prostoru včetně exhumace a pietní likvidace uložením ostatků do společného pohřebiště.“

Každopádně, jak vyplývá ze stránek Správy pražských hřbitovů, můžete si zde objednat prakticky vše, co si zaplatíte, včetně kamenických prácí, nadstandardních služeb při péči o hroby.

Boskovice

V menších městech se pokoušejí zajistit komplexní služby. Rozdíl oproti velkým městům je v osobním přístupu a velké vstřícnosti vyhovět individuálním potřebám každého člověka. Problém je naopak ten, že mnohde nemá hřbitov vlastní internetové stránky, takže je potřeba si informace zjistit buď přes městský úřad, nebo raději rovnou zajít na hřbitov.

Jaká je situace a ceny, jsem zjišťoval na hřbitově v Boskovicích na Blanensku.

 „Když k nám člověk přijde, projdu s ním hřbitov a zeptám se ho na jeho představu,“ vysvětlil mi František Přikryl, správce hřbitova.  „Vybrat si mohou z několika typů hrobů podle velikosti a použitých materiálů. Máme dva druhy urnových hrobů, jenohroby, dvojhroby a hrobky. Nemáme kolumbárium.“ Když si člověk vybere místo a typ hrobu, zadá stavbu u kamenické firmy, kterou buď zařídí přímo správa hřbitova, nebo si ji vyberou sami pozůstalí.

A kolik to celé stojí? „Pronájem hrobového místa se počítá z metru čtverečního na deset let,“ říká pan Přikryl. Malé (urnové) hroby jsou do metru čtverečního a pronájem stojí 400 korun. Větší hroby jsou počítány opět podle plochy z metru čtverečního. „Nejvíce hrobů máme rodinných dvojhrobů, tam je nájem okolo 2000 korun – je to 6 metrů čtverečních. Nejdražší hrobku tu máme asi kolem 5000 korun na deset let.“

Pořizovací cena hrobu je už trochu větší pálka. Záleží nejen na velikosti, ale také na použitém kameni a množství zdobení. Urnové hroby jsou od 10.000 tisíc (schránka s krycí deskou na maximálně 6 uren), do asi 25–35.000 (neomezené množství uren). „U větších hrobů je to komplikovanější, je tam více stavby.“ Jednohrob přijde asi na 30–40.000 tisíc. Dvojhrob se pohybuje od 40–100.000 tisíc.

V Boskovicích poskytují i nadstandardní služby, třeba mytí hrobů, nebo celoroční péči o hroby pro lidi, kteří jsou z daleka. Cena je to na individuální domluvě a množství prováděných prací.

Obec Vír

Na vesnicích je pořízení si hrobu asi nejsložitější. Z pochopitelných důvodů si zde musíte oběhat spoustu věcí sami. Hřbitov spravuje obec, ale kopání hrobů zajišťuje pohřební služba, další práce okolo si musíte zařídit sami v kamenictví, pokud s kamenictvím pohřební služba nespolupracuje.

Jak pořízení hrobu na vesnici probíhá, to jsem zjišťoval na úřadě v obci Vír (www.virvudolisvratky.cz). „Když u nás někdo zemře,“ řekla mi místní pracovnice, „tak se pozůstalí obrátí na pohřební službu v Bystřici nad Pernštejnem, a když chci pohřbívat přímo na konkrétní hřbitov, musím zajít na tamní obecní úřad, kde oznámím, že budou kopat nový hrob. Hrob kope přímo pohřební služba.“

Pronájem hrobového místa a smlouva se uzavírá opět na deset let. V obcích se potýkají hlavně s nedostatkem hrobových míst a horšími možnostmi hřbitov rozšířit. I když problém není tak žhavý, protože úplně nový hrob se na hřbitově kope asi jednou za dva roky (tedy alespoň ve Víru), dnes se totiž lidé nechávají často zpopelnit, nebo jde o rodiny, které už hroby mají. Do jednoho hrobu se dá pohřbívat zhruba po deseti letech – záleží na „tlecí době“, která je na každém hřbitově trochu jiná. „Cena místa je obec od obce různá. U nás stojí urnový hrob 450 korun, jednohrob je za 500 korun, dvojhrob je za 650 korun na deset let. Kolumbárium ani hrobky nemáme. V ceně je i starost o hřbitov, tedy vysekání trávy, úprava porostu, odvoz odpadu a další běžná údržba.“

Závěr

Nakonec lze tedy říct, že hlavní rozdíl v pořizování hrobů je v přístupu. Zatímco ve velkých městech se o hřbitovy stará velká firma, která pečuje o mnoho hřbitovů, a dostat se k osobnímu jednání může být problém, v malých městech se o hřbitov stará konkrétní správa a svým klientům se věnuje individuálně. Na vesnicích si pak musíte hodně věcí zařídit osobně.

Uvažovala jste někdy o tom, jak a kde chcete být pohřbená?

Reklama