5f06fe3296eeaobrazek.png
Foto: Shutterstock

Aromaterapie. Je to jeden ze způsobů, jak lidstvo od nepaměti využívá pozitivních účinků vonných esenciálních olejů. Traduje se, že lidský čich vs. vůně souvisí s kulturní adaptací. A co víc, pojení vůně a emocí se dá využít v různých situacích. Vhodnou kombinací můžete zapůsobit v práci, navodit intimní atmosféru nebo naopak příjemnou domácí pohodu.

Vše začíná výběrem. Přestože parfémové domy často navádějí ke koupi parfému pro něj a pro ni, nedejte se zlákat. „Určité vůně spojujeme se svými emocemi. Pokud víte, že se chcete při rozhovoru cítit sebevědomě, na večírku rozmarně nebo pokud hledáte nezapomenutelný parfém na svatbu, rozhodněte se pro éterické oleje, díky nimž se budete takto cítit,“ doporučuje Barbora Hranoš, manažerka kosmetické značky LUSH.
5f06fe500e395obrazek.png
Foto: Shutterstock

Na to, jak vůni vybrat, neexistují žádné tabulky. Vybírat bychom měly především podle vlastního vkusu. Nikdy nevybíráme vůni podle „vzorku“ připraveného aplikací parfému nebo podobného výrobku např. na vatový tampón nebo do krytky spreje, který je pak delší dobu ponechán volně na vzduchu. 

Vůně podle znamení

Máte-li ráda trochu nadpozemská spojení, rozhodně se můžete ve výběru vůně inspirovat znamením, v němž jste se narodily. Obecně se pak můžete orientovat následovně:

  • Zemská znamení (býk, panna, kozoroh) milují dřevité vůně.
  • Ohnivá znamení (beran, lev, střelec) mají zalíbení ve výrazných vůních.
  • Vodní znamení (rak, štír, ryby) vyhledávají romantické květinové vůně.
  • Vzdušná znamení (blíženci, váhy, vodnář) se vyžívají ve zvláštních vůních.

Pět a dost

Více jak pět vzorků vůní náš čich nezvládne. V první řadě s výběrem nepospíchejte, dejte si načas a klidně poproste o vzorky a zkuste se s danou vůní sžít. Čich je na tom nejlépe dopoledne, a tak ji v tuto denní dobu aplikujte na kůži a nechte působit. Půjdete-li vůni vybírat do parfumerie, doporučujeme přibalit si s sebou trochu zrnkové kávy, která po očichání flakonu dokonale neutralizuje vjemy. 5f06ff28b9667obrazek.png
Foto: Shutterstock

Vůně podle osobnosti

  • Svůj osobní parfém tedy vybírejte podle toho, čeho chcete docílit. Toužíte po zklidnění a uvolnění atmosféry? Vsaďte na levanduli. Má uklidňující a relaxační účinky, proto se dává do polštářků a je oblíbenou součástí olejíčku při aromaterapiích. 
  • Bergamot je svěží olej z nepoživatelného žlutého citrusového ovoce – bergamotového pomeranče. Je jasnou volbou pro ty, co touží “nakopnout” a pracovat na maximum. 
  • Chcete-li s partnerem prožít noc plnou vášně, anebo toužíte sbalit svého vyvoleného. Navoňte se vůní s obsahem květiny lásky - jasmínu. Má afrodiziakální účinky. 
  • Uvolňuje stres, zlepšuje náladu a říká se o něm, že je to vůně štěstí. Seznamte se s neroli. 
  • Poslední ingrediencí, která ovlivňuje, jak ve finále budete vonět, je pokožka. Každý člověk má jinou kombinaci mikroflóry, která mimo jiné udržuje pokožku spokojenou. Ať si vyberete jakoukoliv vůni, parfém je stejně individuální jako vy sami. Každé stříknutí bude na kůži člověka sedět jinak.

5f06ffce78451obrazek.png
Foto: Shutterstock


Také si přečtěte:

Reklama