5b910abf1190cobrazek.png

Děti a medicinální houby

  • Medicinální houby podle čínské medicíny vyrovnávají Yin a Yang. Umí navrátit organismus do rovnováhy, posílit obranyschopnost a také ho vyživit, pokud je oslabený. To žádná jiná bylina neumí. U velmi malých dětí se používají kombinace medicinálních hub ve formě sirupu, kterému se v Číně říká „dračí sirup“.
  • U starších dětí, od 3 nebo 4 let a výše, se používají buď jednotlivé medicinální houby, nebo častěji jejich harmonicky působící kombinace. Obvyklá je kombinace čtyř takových, kde každá působí na jinou část organismu, ale celkově synergicky posilují imunitní systém.
  • Pokud mluvíme o nejvhodnějších medicinálních houbách pro děti, pak je to jednoznačně Cordyceps. Tato houba posiluje ledviny a plíce a je to jeden z nejsilnějších stimulátorů imunitního systému.
  • Reishi, ta má velmi příznivé účinky na posílení imunity a zároveň se výborně osvědčila u alergií i atopických ekzémů.
  • Houby Agaricus a Shitake taktéž posilují imunitu a trávení a dokážou si poradit s viry a bakteriemi.

5b910ad4e5c23obrazek.png

„Je dobré, aby se dětská imunita naučila žít i bez hub. Obvykle proto doporučuji užívat je po dobu čtyř až šesti měsíců. Ideální je vždy začít asi měsíc před krizovým obdobím, což právě bývá nástup do školky či školy, nebo před zimou či před nástupem léta. Zkrátka vždy, když se mění klima,“ říká k méně tradiční formě dětské prevence Milan Schirlo, dlouholetý praktik tradiční čínské medicíny, MycoMedica.

Zdraví a nemoc pohledem čínské medicíny

Každá nemoc je podle tradiční čínské medicíny výsledkem nerovnováhy Yinu a Yangu – dvou protikladných principů. Můžeme si je představit jako den a noc nebo léto a zimu. Yin a Yang je všude kolem nás, jeden bez druhého nemůže existovat, ale zároveň se stále snaží převážit jeden nad druhým. Tuhá zima vystřídá horké léto, yangové mládí se překlopí v yinové stáří. Toto jsou přirozené Yin-Yangové cykly, které probíhají i v našem organismu. Pokud žijeme přiměřeně zdravě, pak jsou tyto cykly přirozené a cítíme se dobře. Jestliže se ale naše ratolesti často stravují ve fastfoodu, mají nadbytek aktivit či třeba hrají až moc často akční hry na počítači, začne převládat v jejich organismu Yang. Naopak když jim pravidelně podáme ke snídani studený jogurt, budou často konzumovat sladkosti a nemají pravidelný pohyb, stávají se yinovějšími. Jejich tělo má sice úžasnou samoregulační schopnost a tyto „výstřelky“ dokáže vyrovnávat, pokud jsou ale výkyvy dlouhodobé nebo příliš extrémní, regulační mechanismy už toto nezvládnou a nastupuje to, čemu říkáme nemoc.

Jako další příčinu častých dětských onemocnění vidí tradiční čínská medicína ve špatných stravovacích návycích tj. v oslabené „Slezině“

Pohledem tradiční čínské medicíny není totiž „Slezina“ samostatný orgán, ale několik orgánů zodpovědných za naše trávení a zároveň jeden z hlavních systémů určujících kvalitu naší imunity. Proto by měly být součástí dětského jídelníčku zejména složité sacharidy doplněné o malé množství vysoce hodnotných bílkovin a porci lehce povařené zeleniny. Myslete na to, že trávení začíná již v ústech, proto děti učte, aby jídlo důkladně rozžvýkaly a vychutnávaly si každé sousto. Děti by měly jíst pravidelně, a to 4 – 6krát denně, ideálně vždy ve stejný čas.

5b910a79e33cdobrazek.png

Uložit

Reklama