625e80f9b79a2cl.jpg
Foto: Shutterstock

Prvním krokem je všechno ze spíže vyndat a poličky či šuplíky otřít hadříkem. Následovat by měla kontrola trvanlivosti jednotlivých potravin. Až je budete následně do spíže zase skládat, dávejte ty, které budou procházet, do popředí. Abyste se vyhnuli šíření molů a dalších parazitů, není vhodné suroviny skladovat v otevřených plastových sáčcích, ale přesypat je do uzavíratelných dóz. Zamyslete se také nad tím, jestli potřebujete shromažďovat tolik potravin a nakupovat do zásoby. Hrozí pak větší riziko, že je nestihnete zpracovat.

Jak skladovat  a kontrolovat některé konkrétní potraviny?

Olivový olej – jestli je olivový olej ještě k použití vám kromě data na obale může pomoci odhalit i jeho vzhled. Změna barvy ze zelené na oranžovou nebo zlatavou je důkazem oxidace. Olej byste měli uchovávat v temnu a dále od sporáku, který je zdrojem tepla a může přispívat ke žluknutí.

Mouka – u dosud nepoužitích surovin zkontrolujte, jestli jejich obaly nejeví známky vniknutí parazitů. Pro jistotu to ale udělejte i u mouky a dalších sypkých surovin, které máte přesypané v dózách.

Ořechy a ořechová másla – po otevření je ořechové máslo vhodné uchovávat v lednici, kde déle vydrží. U sáčků s ořechy zkontrolujte trvanlivost a u těch bez obalů můžete provést čichací test – ořechy by měly příjemně vonět, ne jako mýdlo či chemikálie.

Rýže a těstoviny – rýže či těstoviny by měly být také ve vzduchotěsné nádobě. Platí, že  hnědá rýže vydrží kratší dobu než bílá. 

Koření – koření si často vystavujeme v kořenkách na poličce, ale tyto suroviny jsou náchylné na světlo, teplo a také vlhkost. V suchu a chladu je jim tedy lépe. Při kontrole koření se zaměřte nejen na datum trvanlivosti, ale také na barvu (neměla by být vybledlá) a aroma, které by nemělo být vyčpělé. Pokud například přičichnete ke skořici a sotva ji cítíte, je načase ji vyměnit za čerstvou.

Konzervy – u konzerv opět zkontrolujte nejen trvanlivost, ale také stav plechovek. Hodně promáčknuté nebo ty s poškozeným těsněním raději vyhoďte.

Cukr – cukr se sice nezkazí, ale časem může mít tendenci vytvářet hrudky. Lepší než ho nechat v sáčku je přesypat ho do vzduchotěsné nádoby. Na hrudky je náchylnější třtinový cukr, který má větší obsah vlhkosti.

Zdroje: Today, House Beautiful, Modern Glam