Jak si můžu jako uživatelka chránit počítač sama, pokud nejsem zrovna technický typ?
Kolem počítače se někdy vytváří zbytečná atmosféra strachu. Nesmíme zapomenout, že byly vytvořeny, aby pomáhaly a ne komplikovaly život. Vývojáři se také stále více snaží, aby byly maximálně uživatelsky přívětivé – tedy aby si s nimi poradili i uživatelé, kteří nejsou, jak se říká, technicky na výši. Základní ochranu počítače by měl zvládnout každý uživatel. Jde totiž o dodržování několika jednoduchých pravidel. Je jimi například udržování aktualizovaného operačního systému. Ať už to zní jakkoliv děsivě, v realitě jde pouze o to, povolit aktualizace, které nám počítač nebo jiné zařízení nabízí. Zvýšit ochranu lze také zakoupením kvalitního antivirového programu. Počítač bez antiviru lze přirovnat k automobilu bez bezpečnostních pásů. A jistě se shodneme v tom, že vystavovat se zbytečným rizikům se z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Hlavní je ovšem dodržovat zdravý selský rozum. Instalovat programy z nedůvěryhodného zdroje nebo třeba klikat na odkazy či otevírat přílohy v e-mailu od neznámého odesílatele bezpečnost vašeho zařízení jistě nezvýší. Možná poslední radou je sledovat, jak se vaše zařízení chová. Tak například výrazné zpomalení počítače může být znakem jeho napadení.

V médiích se často objevují zprávy o napadení počítače nějakým virem. Méně známý je pojem malware. Můžete nám tento pojem přiblížit?
Malware je zastřešující pojem pro jakýkoliv škodlivý program, který se dostane do zařízení, zpravidla bez našeho vědomí. Existuje několik druhů malware. Jsou jimi například adware, ransomware, keylogger, virus nebo červ.  Malware můžeme třídit podle druhu škodlivé činnosti, kterou páchá na našem zařízení. Příkladem takového malware je keylogger, kterého lze zjednodušeně popsat jako klávesového špiona. Více než Jamese Bonda ovšem keylogger připomíná sňatkového podvodníka. Jakmile se dostane do vašeho počítače, zapisuje stisky kláves a ty pak následně posílá útočníkovi. Díky těmto údajům může útočník získat třeba přihlašovací údaje k vašemu bankovnímu účtu.

Malware lze třídit také podle způsobu, jakým do zařízení proniká. Například již zmíněné viry se šíří samovolně, pouhým přenosem nakažených souborů a tedy bez vědomé aktivity uživatele. V tomto ohledu lze upozornit na obezřetnost při používání USB flash disků. Nejvíce riskantní jsou flash disky putující z počítače do počítače. Naopak prostředí elektronické pošty vyhovuje malwaru zvanému worm, který se šíří prostřednictvím počítačové sítě.

Velkým strašákem je také e-mail. Máte nějaké doporučení proto, jak správně zacházet s e-maily?
Prostředí elektronické pošty se nás snaží ochránit tak trochu přirozeně. Každý příchozí e-mail prochází něčím, co lze přirovnat k výběrovému řízení. Cílem je vyhodnotit, zda se nejedná o spam. Spam a škodlivé programy jdou totiž často ruku v ruce. Kvalitní antispamový filtr sice dokáže zachytit většinu nevyžádané pošty – tu a tam mu ale přeci jen něco unikne. A kam nedosáhne technika, tam musí zafungovat rozum uživatele. Jednoduchým a základním bezpečnostním pravidlem je neotevírat přílohy e-mailů od neznámých uživatelů. Představa, že vyhrajeme dovolenou v Karibiku, aniž bychom byli vědomě zapojeni do nějaké soutěže, je sice lákavá, ale dost nepravděpodobná. Stejně jako že nám někdo zasílá letenky rovnou v příloze. Přesto se najdou i v dnešní době lidé, kteří skočí útočníkovi na lep.

A pokud přeci jen otevřeme něco nežádoucího? Jak postupovat, když zrovna nemáme po ruce odborníka?
Zde záleží na druhu malware, který infikuje vaše zařízení a také technické zdatnosti. Nejdůležitější je zachovat klid. Kroky podnikané s horkou hlavou mohou napáchat více škod než užitku. Pokud je to možné, pokuste se zálohovat data ze zařízení (fotografie, dokumenty,…). Máte-li  nainstalovaný antivirový program, aktualizujte jej a proveďte hloubkovou kontrolu všech disků. Pouhé odstranění viru pomocí antivirového programu ovšem nemusí být dostačující a někdy je potřeba zařízení přeinstalovat. Specifickým druhem malware je ransomware. Je to škodlivý program, který dokáže zašifrovat data na disku. Útočník následně požaduje po oběti výkupné výměnou za zpřístupnění dat. Pokud po vás útočník vyžaduje výkupné, rozhodně žádné peníze neposílejte a obraťte se na Policii ČR. V tomto případě je nezbytné počítač co nejrychleji odpojit ze sítě. Pokusy typu restartování v nouzovém režimu nic nezlepší.
 
Vidím, že kyberbezpečnost úzce souvisí s technikou. Zajímalo by mě tedy jak se v oblasti kyberberzpečnosti mohou uplatnit ženy?
Kyberbezpečnost zahrnuje technickou i netechnickou část. V obou zmíněných se mohou ženy uplatnit stejně jako muži. Máme přeci jednadvacáté století a řada žen dnes zastává pozice, které byly dříve přisuzovány spíše mužům. I přesto je žen v tomto odvětví výrazně méně, což je bohužel zatím u technických profesí běžné. Každý den ovšem potkávám v práci řadu žen, které zastávají svoji funkci v mezinárodním prostředí. To je podle mého názoru nejlepším důkazem toho, že v kyberberzpečnosti mají i do budoucnosti ženy své místo.

Čtěte také:

Reklama