Podle jakých kritérií tedy poznat originál od padělku?

Značka od značky se samozřejmě liší, existují ale obecná pravidla, která platí víceméně pro všechny světové designéry. Jak se říká, ďábel tkví v detailu a přesně tak to bývá i u padělaného zboží. Zaměřte se proto na drobnosti, jako jsou překlepy v brožurkách, kvalita grafického zpracování loga atd. Oproti padělkům můžou být originální brýle o něco těžší, protože jsou vyrobené z kvalitnějších materiálů. V naprostém pořádku musí být nejen brýle, ale i veškeré příslušenství.

5b0e9558b58f8obrazek.pngFoto: Shutterstock.com

  • Cena a původ - Někteří výrobci nabízí na svých webových stránkách možnost ověřit, že prodejce opravdu prodává originální brýle dané značky. V orientaci vám pomůže i cena. Originální sluneční brýle od světových značek se pohybují v řádu tisíců korun. A to i na e-shopech, kde jsou ceny často až o 50 % nižší než v kamenných prodejnách. Pokud někde objevíte “značkové” brýle za pár stovek, raději je tam nechte. Jedinou 100% cestou, jak se padělkům vyhnout, je nakupovat u ověřených certifikovaných prodejců. Pokud jde o e-shopy, čtěte si hodnocení na srovnávačích e-shopů.
  • Balení - Brýle by měly být většinou v papírové krabičce, na které je nálepka s čárovým kódem, název výrobce a název/číslo modelu. Krabička zpravidla obsahuje (většinou kožené) pouzdro, samotné brýle, čistící hadřík a brožuru. To vše by mělo být opatřené logem. Logo by nemělo jít setřít ani seškrábat, často bývá vyražené. Pozor si dejte i na provedení, barvy, materiály a proporce, vše by mělo vypadat tak, jak byste u značkového zboží očekávali. V brožuře by neměly být chyby a překlepy," radí specialista na sluneční brýle, Tomáš Bártek z Vasecocky.cz.

5b0e94b836244obrazek.png

  • Skla brýlí - Jsou vždy opatřena logem výrobce, zpravidla ho najdete na pravém skle. Logo by mělo působit esteticky a být vryté ve skle, aby nešlo seškrábat nebo jinak mechanicky poškodit. Na skle často bývá také samolepka s logem. Ta by měla jít snadno sloupnout a nezanechat po sobě stopy lepidla. Padělané brýle také mají často čočky vyrobené z plastu, což poznáte, jakmile si je nasadíte. Přes plast se vidění zdá lehce neostré.
  • Stranice brýlí - Na té levé byste měli vždy najít číselné označení modelu, barvy a velikosti, na pravé bývá původ, odkud brýle pochází, např. Made in Italy nebo Hand Made in Italy. Většina designérů vyrábí právě v Itálii či USA. I tyto informace musí být čitelné a neobsahovat chyby nebo neznámé znaky. Na venkovní straně stranic bývá vyobrazené logo značky. Nejčastěji je do materiálu vlisováno, u některých modelů je ale použito i jiných technik. Vždy je ostré, nestírá se. Iniciály značky bývají často vryty i na nosnicích brýlí.

5b0e94f237d00obrazek.png

Uložit

Reklama