ne-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Proč neumíme říkat „ne“?

Pokud jste jedním z těch lidí, kterým dělá ono slovíčko problém, zamysleli jste se někdy nad tím proč to tak je? Bojíte se pocitu viny? Máte strach, že někoho zklamete? Nebo vám přijde nepřijatelné odmítnout autoritu? Na vině je někdy nedostatek asertivity, který je běžným a stresujícím aspektem sociální úzkostné poruchy.

Někdy si dospělí tuto neschopnost odnášejí z dětství, protože mají zafixované, že jakákoli jiná odpověď, než ta souhlasná znamená automaticky odmlouvání.

Když máme na jazyku „ne“, ale z úst vychází „ano“

Pokud pokaždé odkýváte požadavky ostatních, ačkoli se pak sami cítíte zneužití, ostatní si zvyknou, že plníte jejich příkazy. Vaše zášť vůči někomu takovému pak může vyústit ve výbuch hněvu nebo k tomu, že se danému člověku začnete vyhýbat. A vyhýbat se někomu nemůžete do nekonečna. Budete muset utéct nadobro nebo se věci postavit čelem. Co si vyberete?

Kdy je dobré říkat „ne“

Jsou situace, ve kterých je více než záhodno, abyste vyjádřili svůj nesouhlas:

  • Pokud se cítíte nepříjemně – Nikdo nezná vaše limity lépe nežli vy sám. Pokud se dostanete do situace, která je vám nepříjemná a vaše intuice křičí „ne“, měli byste ji poslechnout.
  • Cítíte se provinile nebo zavázáni – Situace typická pro zaměstnání. Cítíte se být zavázáni svému nadřízenému. Vaše energie ale není méně cenná než ta jeho. Nezapomeňte ale na to, že je důležité říkat ne nejen ostatním, ale také sobě. Vyvíjením tlaku na sebe jen zvyšujete vaši úzkost a stres.
  • Žádost vyžaduje překročení vašich osobních hranic
  • Pokud říkáte „ano“ jen z důvodu, abyste se zavděčili – Jestliže potěšení cizího stojí cenu vašeho vlastního štěstí, vězte, že nestojí za to.

Jaké výhody s sebou přináší nesouhlas

  • Ač se to možná nezdá, může přispět vašemu výkonu a kariéře – Budete se totiž věnovat úkolům, které jsou v souladu s vašimi vlastními profesními cíli.
  • Předejdete vyhoření – To je velice důležité pozitivum, které si mnoho lidí ani neuvědomuje. Tvrdá práce totiž může mít naprosto opačný účinek, než si někteří uvědomují.
  • Vytvoříte pevné a trvalé vztahy – To znamená takové, které mohou být vytvořené jen na základě vzájemného respektu a vytyčení jasných hranic.
  • Zažijte konečně duševní pohodu.

ne-prace.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Vaše první „ne“

Co můžete očekávat, když před někým, komu jste dodnes vše odkývali, najednou nesouhlasně zavrtíte hlavou? Pravděpodobně se vás bude nejprve snažit přesvědčit. Vždyť vy přeci nikdy nic neodmítnete. Vaše první ne tedy bude o to složitější, že ho budete muset pravděpodobně několikrát zopakovat, než druhá strana skutečně pochopí. Může se také stát, že odmítnutá strana bude najednou nespokojená. To už ale není váš problém. Snažte se stát si za svým a odejít s co nejvíce vztyčenou hlavou.

Váš nesouhlas můžete vyjádřit více než dvěma písmeny

Odpovědět samozřejmě můžete celou větou, i když klidně jen holou. Nemusíte nic složitě vysvětlovat. A hlavně se neomlouvejte. To by bylo jako vyrážet klín klínem. Buďte zdvořilí, ale přímí.

Zdroj info: autorka článku, nationalsocialanxietycenterbetterup

Čtěte také: