Bezvědomí
Základem každé pomoci je kontrola životních funkcí. Nejprve se zjišťuje, jestli je pes vůbec při vědomí. K tomu slouží oslovení psa a také kupříkladu poplácání či lehké štípnutí třeba do ucha. Pokud pes nijak nereaguje, je třeba zjistit, jestli vůbec dýchá. Rukou se kontroluje, zda se zvedá hrudní koš a ucho se přikládá k čenichu a zjišťuje se tak, jestli pes vydechuje. Pokud cítíte, že nedýchá a srdce nepracuje, je načase zahájit resuscitaci. Postup je podobný jako u lidí.
5f72f73cba949obrazek.png
Foto: Shutterstock

 • Vyčistěte tlamu a případně vytáhněte zapadlý jazyk.
 • Otočte psa na pravý bok
 • Dlaně přiložte na hrudník, mějte propnuté lokty a stlačte 100x za minutu.
 • Po každém desátém stlačení psovi vdechněte vzduch přes čenich do tlamy. Ideální je, pokud jsou u toho dva lidé – jeden stlačuje hrudník a druhý dýchá. 
 • Postup opakujte do obnovení životních funkcí nebo dokud se nedostanete k veterináři.

Otrava
Otravy nejsou u psů ničím zase tolik výjimečným. Stávají se náhodou, kdy pes najde nevhodnou věc, kterou sežere, ale jsou i případy cílených otrav, kdy někdo psovi schválně podá návnadu s jedem. První pomocí bývá vyvolání zvracení. Ovšem ne vždy! Stejně jako u lidí záleží na druhu pozřené látky, a proto je třeba se nejdříve poradit s veterinářem nebo toxikologickým informačním střediskem. Obecně se zvracení nevyvolává například při požití žíraviny, pěnivých látek, když je zvíře v bezvědomí, má křeče nebo pozřelo látku před více než dvěma hodinami.

Co se týče případů, kdy je zvracení možné vyvolat, docílit se ho dá různě:

 • Menším psům dejte vypít 0,5 dl (větším až 2 dl) vlažné vody s několika kapkami tekutého mýdla a se dvěma až třemi rozdrcenými tabletami aktivního uhlí.
 • Účinná je také směs vlažné vody a 3% peroxidu vodíku v poměru 50:50.

Hmyzí bodnutí
Další opakující se nehodou je hmyzí bodnutí, nejčastěji způsobené včelou nebo vosou. Na to může pes reagovat lokálně (otok a citlivost daného místa), celkově (rozšiřující se otok, neklid, malátnost, horší dýchání), nebo upadnout dokonce do anafylaktického šoku (zvracení, průjem, srdeční selhání až smrt).


5f72f8a31ec73obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak tedy při bodnutí postupovat:

 • Zkontrolujte dané místo, jestli v něm nezůstalo žihadlo. Pokud ano, opatrně se ho zbavte pinzetou.
 • Postižené místo ochlaďte. Jestliže jde třeba o jazyk, dejte psovi na okusování zmrzlé maso.
 • Po poradě s veterinářem můžete podat jednu tabletu antihistaminika v kombinaci s jednou tabletou vápníku.
 • Pokud má pes viditelné problémy, převezte ho urychleně k veterináři.

Poranění očí
Pokud společně rádi chodíte na procházky do lesa, pes si může oko poranit kupříkladu o trčící větev. V takovém případě je nutné, aby si postižené místo nemohl mnout prackou nebo hlavou o zem. Na oko se proto přikládá čtverec gázy, který se upevňuje obvazem přes celou hlavu. Další postup je na veterináři. Jestliže se psovi do oka něco zapíchne, nepokoušejte se daný předmět vyndat. 

Lékárnička
Každý pejskař by měl mít po ruce i vybavenou lékárničku. Její obsah mají tvořit: nůžky, obvazovou vatu, obvaz, gázy, náplast, rukavice, teploměr, háčky na klíšťata, fyziologický roztok, antihistaminika, aktivní uhlí, přípravek proti průjmu, peroxid vodíku, náhubek.

Čtěte také:

Reklama