Abyste si mohli zodpovědně vybrat potraviny, které prospívají vašemu zdraví, měli byste sledovat informace na obalech. Abyste se v nich lépe vyznali, můžete se zúčastnit unikátního workshopu.

vimcojim.cz

Existuje několik pravidel, podle kterých můžete číst obaly potravin. A podle kterých jim i rozumět. Například složení. Suroviny by ve výpisu ingrediencí měly být řazeny sestupně. Tedy těch na prvním místě by potravina měla obsahovat nejvíce.

Není cukr jako cukr

vimcojim.czNejvětší problém míváme s tabulkou nutričního neboli výživového složení. Že vás na škole nikdo nenaučil, jaký je rozdíl mezi údajem „sacharidy“ a „z toho cukry“? A že sacharidy jsou to stejné co cukry? Ne tak docela! Sacharidy jsou základním zdrojem energie. Mohu však být pro zdraví prospěšnější a méně prospěšné. Sacharidy nazvané jako „cukry“ si můžete v podstatě představit jako obyčejný cukr na slazení. Je tedy logické, že potravina obsahující velké množství sacharidů, avšak minimální podíl cukrů, je vhodná pro rozumné a zdravé stravování. Naopak potravina, v jejímž složení se množství sacharidů téměř rovná množství cukrů, je sladkou pochoutkou, kterou bychom si měli dopřávat jen výjimečně.

Sledujte rozdíly ve složení!

vimcojim.czAž si půjdete koupit něco k mlsání, tak si pozorně přečtěte složení. Například celozrnné grahamové sušenky s logem Vím, co jím obsahují 60,7 g sacharidů ve 100 g výrobku. Toto množství sacharidů však tvoří cukry pouze z jedné třetiny! Obsahují 19,6 g cukrů na 100 g výrobku. Oproti tomu například mléčná čokoláda může ve 100 g obsahovat cca 50 g sacharidů, a ty tvoří jen bez gramu samé jednoduché cukry! Takže vhodnější jsou určitě sušenky.

Naučte se to sami!

vimcojim.czChcete-li se naučit vybírat jídlo nejen podle ceny, měli byste si nastudovat, jaké složení má mít který druh potravin. Nyní máte příležitost přihlásit se na jedinečný workshop Chytré nakupování z cyklu Akademie zdravého životního stylu. Dietoložka PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., vás provede džunglí potravinových vimcojim.czobalů a s jejich čtením vám pomůže i výživový specialista Ing. Petr Havlíček. Workshop se koná ve čtvrtek 25. 4. od 18 hod v Praze. Více informací se dozvíte na http://www.vimcojim.cz/cs/spotrebitel/akce/Naucte-se-chytre-nakupovat!__s690x7662.html.

Reklama