shutterstock-747143092.jpg

Slovo „sobecký“ má téměř vždy negativní konotaci, ale je načase toto slovo “vytáhnout” z tohoto přesvědčení a ukázat, jak zdravé a produktivní sobectví může být.

Sobcem jsme totiž vlastně každý, ať už si to chceme či nechceme přiznat. Musíme jíst, spát nebo nějakým způsobem žít. A to jsou příklady nezbytného sobectví. Je však důležité zbavit se viny ve chvílích, kdy se nám něco povede, jsme v něčem první, anebo se díky něčemu cítíme dobře. 

Ačkoli sobectví může být pro některé považováno za špatné slovo, ve skutečnosti odráží myšlenku usilovat o své štěstí a upřednostňovat péči o sebe. Faktem totiž zůstává, že i když se ze všech sil snažíme, aby nás přijalo naše okolí, je dobré si uvědomit, že se tak nestane, dokud nepřijmeme sami sebe. Radovat se z vlastních úspěchů a mít radost sami ze sebe, by z nás nemělo dělat hrozného člověka. Naopak. Je to způsob, jak být lepším a připravenějším na  to čelit světu a dávat mu to nejlepší z toho, co mu lze dát. Nemyslíte? 

Být sobcem je ok!

“Celý život jsem se snažila být dobrou dcerou, přítelkyní a partnerkou. A pak jsem si uvědomila, že to, kde žiju, jakou mám práci a čemu se věnuji ve svém volném čase, dělám vlastně proto, že mě do toho někdo natlačil nebo mě přesvědčil, že můj původní nápad není to pravé ořechové. Řekla jsem si stop a teprve ve svých třiceti letech jsem konečně začala občas říkat ne a postupně se stále učím, jak být sobcem v tom nejlepším slova smyslu,” přiznává Klára. 

shutterstock-746232487.jpg

5 důvodů, proč být sobecká

 1. Posílíte svou osobnost
  Nikdo se na nás nemůže dívat stejně, jako my na sebe. Každý máme život, který musíme vést a je naší odpovědností, aby byl skvělý a přesně takový, jaký si ho přejeme. Musíme hájit to, co máme, a pokud to někdy znamená být sobecký, pak je to pro nejlepší. Když sobectví znamená více se starat o své blaho, není to špatná věc.
 2. Nebudete vinit jiné
  V životě se může pokazit spousta věcí. Díky tomu, že se naučíte být sobecké, naučíte se také přijmout zodpovědnost za své činy a nebudete mít důvod vinit ostatní, anebo hledat “obětního beránka”. 
 3. Kvalita vs. kvantita
  Být sobecký omezuje a zefektivňuje možnosti. Když se rozhodnete myslet nejprve na sebe, vaše dostupnost a možnosti budou menší. To nabízí více prostoru pro kvalitativní rozhodnutí a ucelenější pohled na život. Na tomto faktoru může záviset to, jak nejlépe fungovat ve vztahu a vést pracovní život.
 4. Vnitřní síla
  Být sobecký buduje váš instinkt a schopnosti rozhodování. Díky osobnímu sobectví se naučíte naslouchat svým vnitřním hlasům a jednat o tom, co vám nejlépe vyhovuje. Být sobecký znamená, že se chcete věnovat pouze věcem, které vás udrží šťastnými a spokojenými.
 5. Budete zdravější
  Snaha potěšit druhé může vést k frustraci, zklamání a zbytečnému stresu. Není možné udělat každého šťastným. Když dáte přání jiných lidí před své, blokuje to vaši schopnost žít život, po kterém toužíte. Jste omezeni a vyrušeni z plnění těch závazků, které pro vás budou znamenat změnu. Když budete sobečtí, můžete se o sebe lépe starat.

Foto: Shutterstock

Také si přečtěte:

Reklama