Biogaia-immunity-child-Mood-01.jpg

Imunita se začíná utvářet už od početí a roli hraje zejména prvních 1000 dní od doby, kdy spermie oplodní vajíčko. V této fázi se totiž u dítěte vytváří střevní mikrobiota, která je základem pro správné fungování imunity u dětí i dospělých.

Platí, že už když je miminko v bříšku, matka mu předává část svého obranného systému, a to protilátky prostřednictvím placenty. Vytváří se takzvaná vrozená imunita. Následně novorozenec získává protilátky při porodu a další také díky kojení. Proto chce-li mít matka zdravé dítě, musí se starat i sama o sebe, a to už v době těhotenství, kdy je její organismu náchylnější k oslabení.

Důležitý je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu (pokud je to možné), vyvážený a pestrý jídelníček a vyhýbání se stresu. Pomoci může i užívání přípravků s obsahem bakterií mléčného kvašení. Příkladem vhodného přípravku pro těhotné je doplněk stravy BioGaia® Protectis®probiotické tablety, který doplňuje střevní mikrobiotu o tyto přátelské bakterie.

Už jsme zmínily vrozenou imunitu. Kromě toho ale existuje ještě imunita získaná. Ta se vyvíjí celý život a k tomu, aby byla co nejsilnější, vyžaduje naše aktivní přispění.

Funguje to tak, že při každém setkání s nevítaným vetřelcem se imunitní systém naučí něco nového, vytvoří protilátky a uloží potřebné informace do imunologické paměti. Když později pronikne do těla stejný nebo podobný nezvaný host, imunitní buňky už jsou připraveny reagovat během několika minut. Vybudovat dobrou imunologickou paměť chce ovšem čas, takže je zcela normální, že malé děti v prvních letech života stonají častěji – důvodem je to, že se jejich imunologická paměť stále vyvíjí. Každé stonání je však pro imunitní systém vašeho dítěte příležitostí, jak být pro příště silnější a efektivnější.

Biogaia-immunity-vitaminD-Mood-04.jpg

Jak podpořit střevní mikrobiotu a imunitní systém u dětí i dospělých?

  • Nepřehánějte to s hygienou – i když je hygiena nezbytná, je důležité přistupovat k ní s rozumem. Extrémní čistota a nadužívání dezinfekčních prostředků může připravit imunitní systém vašeho dítěte o možnost se učit. Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky a udržujte hygienu na přiměřené úrovni. Samozřejmě pravidelné mytí rukou na škodu není.
  • Pobyt na čerstvém vzduchu – pobyt na čerstvém vzduchu a pravidelné procházky jsou pro imunitu nesmírně důležité. Platí pro děti i dospělé a lidé by se jim neměli vyhýbat ani v chladných zimních měsících. Vždyť stačí se jen dobře obléknout. 
  • Bakterie mléčného kvašení – jak již bylo řečeno, složení střevní mikrobioty miminka ovlivňuje mnoho faktorů, například typ porodu (vaginální či porod císařským řezem), výživa, dědičnost a tak dále. V některých případech si ale bříško miminka zaslouží speciální podporu v podobě bakterií mléčného kvašení. Probiotický kmen L. Reuteri Protectis® je jedním z nejlépe prozkoumaných kmenů bakterií mléčného kvašení a bylo prokázáno, že jeho užívání je bezpečné pro děti již od narození. Probiotické kapky BioGaia® Protectis® se miminku snadno podávají a mají neutrální chuť. Užívání probiotik je určené i pro dospělé, ti mohou užívat například Probiotické žvýkací tablety BioGaia® Protectis®.
  • Vyvážená strava – dostatek ovoce, zeleniny a celozrnných potravin s obsahem vlákniny je důležitý pro děti, které už začaly jíst pevnou stravu, i dospělé. Má totiž pozitivní vliv na trávení, a tím na imunitní systém. 
  • Vitamin D – malé děti by obecně neměly trávit příliš času na přímém slunci. Důsledkem ale může být nedostatek vitaminu D, který vzniká v kůži pouze, pokud je vystavena UV-B záření. Vzhledem k tomu, že získat potřebné množství vitaminu D ze stravy není jednoduché, lze k obohacení jídelníčku miminka využít vhodný doplněk stravy. Probiotické kapky BioGaia® Protectis® s vitaminem D obsahují i doporučenou denní dávku vitaminu D pro kojence a malé děti (10 µg), a navíc se díky obsahu L. reuteri Protectis® postarají o spokojené bříško vašeho miminka. Jedná se praktický přípravek 2v1, který obsahuje skvělou kombinaci podporující trávení miminka i imunitní systém. Vitamin D přispívá ke správné funkci imunitního systému. V zimě je vhodné, když vitamin D suplementují i dospělí, není totiž dostatek slunečního svitu. 
  • Spánek – během života se množství spánku, které potřebujeme, proměňuje a závisí na mnoha různých faktorech. Dostatek kvalitního spánku je však nezbytný a posiluje schopnost těla regenerovat a udržet si zdraví. Bez ohledu na to, ve kterém životním období se nacházíte, vám správný spánkový režim pomůže spánek maximálně využít.

Více informací o produktech BioGaia se dozvíte zde

Reklama