Smrkání je na pohled banální úkon, jeho zvládnutí je ale nezbytně důležité. Smrkání je činnost, která si zaslouží více pozornosti, než se jí obvykle věnuje. Je to úkon, na kterém není na první pohled nic zvláštního, ale jeho nezvládnutí může mít závažné následky.
Jedná se o řízené, regulované vypuzení vzduchu a s ním všeho, co do nosu nepatří. Smrkání je činnost naučená, patří mezi první činnosti, které dítě učíme.
Při nácviku smrkání nejčastěji sami předvádíme, jak celý proces probíhá, a dítě celou proceduru napodobuje. Smrkáme střídavě z jedné nosní dírky, přičemž druhá je stisknutá prstem. Při důsledném, laskavém a názorném vedení je malé dítě ve věku 14-16 měsíců schopno zvládnout smrkání samostatně.
Při nácviku smrkání dodržujte tato pravidla:
- kapesník nesmí zakrývat oči
- dítě musí používat obě ruce
- hlava musí být vzpřímená
- dotyk prstů je asi 1 cm vedle kořene nosu
- křídla nosu nesmí být tisknuta
- sekret odstraňujeme dlouhým výdechem nosu, ústa jsou zavřena
- sekret stíráme do kapesníku dlouhým tahem dolů k nosním otvorům
Jak se Vaše dítě naučí správně smrkat, a ještě se přitom pobaví? Vyzkoušejte některý z tipů maminek:
Potřeba smrkání nastává při rýmě, kdy je zejména nutné účinně smrkat.
Jak předejít komplikacím rýmy?
U kojenců a dětí může rýma způsobit vážnější zdravotní komplikace. Obyčejné nachlazení může přejít v nebezpečné záněty nosních dutin a středního ucha. Právě zánět středního ucha je poměrně častým onemocněním u malých dětí a velmi dramaticky může probíhat zejména u kojenců, často jako komplikace rýmy. Infekce se snadno rozšiřuje v důsledku ještě ne úplně vyvinuté Eustachovy trubice, která je přímo propojená s hltanem.
U kojenců komplikuje ucpaný nos také kojení. Dítě nemůže sát nebo se při kojení dusí.
Komplikacím rýmy lze předejít důkladným čištěním nosu pomocí vhodných nosních kapek a neumí-li dítě dosud správně smrkat, použitím odsávačky hlenů.
ŠETRNÝ DOTYK PRO MALÉ NOSÁNKY
Dětské nosní kapky Olynth® 0,025% rychle a šetrně uvolní
Léčivý přípravek Olynth® 0,025% nosní kapky obsahuje xylometazolin-hydrochlorid.
Před použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. Mc Neil Products Ltd., Velká Británie.
Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Karla Engliše 3201/6, 150 00 Praha 5, tel.: +420 227 012 111.
EF_201001015
Více informací najdete na stránkách Olynth ZDE
Nový komentář
Komentáře
mio — #2 moje holky si vysavacove smrkani oblibily natolik ,ze se domahali toho ,ze si hadicku musi drzet samy. a byl oto bez kriku. zlaty vysavac.
Co znamená smrkat samostatně? Jako držet si kapesník samo? Ve 14-16 měsících? Blbost! Málokteré dítě ve 2 letech zvládne smrkat, když rodiče drží kapesník, natož samo...
Synovi je 17 měsíců a ať se snažím sebevíc, tak smrkat do kapesníku nechce.
A to jsem mu pořídila takové "čučavé", barevné s obrázkama.
Ale nenechá si pomalu ani sáhnout na nos.
Takže při rýmě odsáváme odsávačkou na vysavač. To je fakt skvělá věc.
Vřele doporučuji. Je to rychlé a odsaje to opravdu i ten "zadní" soplík.
Jedině odsávačku.
libuno — #1 no jo, ale jak chceš jinak odsát malýmu dítěti rýmu, když ještě neumí smrkat?? Mně pořád všichni doporučovali tu odsávačku na vysavač, já se tomu dlouho bránila, připadalo mi to fakt brutální, ale u 2.dítěte byla jednou tak strašná rýma, že jsem si ji půjčila od kamošky na vyzkoušení a už máme vlastní. Sice řev veliký (to byl i u té klasické odsávačky), ale je to šup šup a noc je klidná! jo a dokonce nám ji doporučil i ORL lékař, že není nic lepšího
Pamatuji doby, kdy jsem svému kojenci odsávala rýmu gumovou odsávačkou. Drastické. Jen ji spatřil, děs a hrůza v očích. Nicméně jsme jednou byli na píchání uší.
Ale co následovalo potom? To by mě nikdy nenapadlo. Dvakrát na odstraňování nosních polypů - operativně. Ležel na ORL. Hrůza mě pojímá po těch letech. Ale nemyslím si, že to bylo odsávačkou. Alergie kožní ...
Dnes už je mu 26 let, problémy nemá. Snad jen na rukou ze zimy občas zarudlá místa. Nepřeji žádnému děťátku.