Je Vám "-cet" i více a stále vám dělá problémy splynout s vodou? Necítíte se ve vodě v pohodě, máte strach plavat delší dobu nebo se bojíte hloubky? S Tomášem Vojtěchovským jsem tentokrát hovořila na téma Plavání dospělých aneb Jak se naučit plavat, když už nejste dítě?


Znám "dospěláky", kteří se ve vodě necítí dobře, jsou ve vodě nejistí. V čem podle Vás tkví ten problém?
"Podle mého názoru pocit nejistoty a nepohodlí ve vodě pramení z minulosti, kdy si někdo zažil strach, topil se, ztrácel orientaci. Tato informace je v člověku zakódována a při každém pobytu ve vodě se z podvědomí může vynořit vzpomínka na nepříjemné prožitky z dřívějška. Tento strach se pak automaticky vynoří a člověk, místo aby si ve vodě odpočinul a uvolnil se, je napjatý, strnulý a způsobuje si další stresující zážitky."

...přesto se po letech rozhodli naučit plavat. K překonání strachu z vody/hloubky/otevřené vody je asi zapotřebí pořádná dávka odhodlání...
"To nepochybně, odhodlání a rozhodnutí se svým strachem něco udělat je dosti významné. Důležité je si co nejpřesněji uvědomit, z čeho mám strach, co mě omezuje a odkud moje obavy pocházejí. Jakmile vím, kde mě tlačí bota, tak se na své omezení mohu soustředit a začít s tím pracovat."

Jaký postup doporučujete, abychom se zbavili strachu z vody a aby se i dospěláci naučili plavat?
"Především je třeba si uvědomit, že voda není nebezpečná. Každého člověka, ať už je štíhlý nebo tlustý, malý nebo velký, voda nadnáší. Pokud jsme ve vodě uvolnění, nemůžeme se utopit. Nejdůležitější tedy je naučit se být ve vodě uvolněný. Pomalu se s vodou seznamujeme a učíme se, jak voda funguje a jak se tělo ve vodě přirozeně chová. Nejlepší jsou různé hry ve vodě, která je dostatečně teplá a mělká.

Začínejte velmi pomalu, krok za krokem se s vodou seznamujte a postupujte od jednoduchého k více odvážnému. Pobyt ve vodě by vždy měl být příjemným zážitkem. Ideální je chodit do bazénu ještě s někým, s kým si dodáte odvahu, a navzájem se povzbudíte. Za každý pokrok se pochvalte a vychutnejte si pocit, že jste se posunuli zase o kousek dále.

Všem, kteří s plaváním začínají, doporučuji pořídit si plavecké brýle. S brýlemi se budete cítit mnohem bezpečněji a pohodlněji. Uvidíte, kam se potápíte, a zjistíte, že ve vodě nejsou žádné příšery, ani nebezpečné ryby, které vás chtějí kousnout. Také vás nebudou pálit oči a nehrozí zarudlost nebo oteklost očí."

Většina kurzů plavání je zaměřena na děti a mládež, v čem se liší od kurzů pro dospělé?
"Máte pravdu, že většina kurzů je pro děti, a přístup k dětem a dospělým je rozdílný. Děti jsou více spontánní a rychleji se s neznámým prostředím sžívají. Dospělí jednají podle naučených vzorců a pokud mají strach z vody, tak si ho dobře uvědomují a mají ho už zažitý, je to součást jejich osobnosti. Zvykli si a k tomu, aby se strachu zbavili, je třeba velké odhodlání a pevné vůle.

Dalším omezením je stud dospělých z toho, že budou vypadat trapně, když přiznají strach z vody. „Mám já, stará bába, tohle zapotřebí?“ řeknou si některé ženy, když by je další lidé mohli vidět v situaci, kdy jsou vystrašené a nešikovné. Stručně řečeno, dospělí moc myslí a málo si hrají, když se učí něco nového."

Existují vůbec nějaké kurzy pro dospělé? Jak si kurz vybrat?
"Kurzy pro dospělé existují, ale moc jich není. Důležitý je učitel plavání, ke kterému by žák měl mít důvěru. Proto doporučuji se vyptat na co nejvíce podrobností o kurzu. Tedy jak výuka probíhá, pro koho je kurz určen (úplní neplavci, zlepšení techniky plavání, kondiční plavání, …), kolik bude plavců ve skupině, atd.
Špatný přístup může plavání ještě více znechutit a odradit od pobytu ve vodě na velmi dlouho. Pokud se vám ale podaří natrefit na učitele, který bude vědět, co potřebujete právě vy, a ukáže vám cestu k osvobození se od strachu z vody, tak získáte krásný dar ve formě aktivity, která vám bude přinášet radost, uvolnění a pevné zdraví."

Za dodání odvahy nejen ženám-in a za rozhovor děkuje

Abyste našli kurz v místě, které Vám vyhovuje, zbývá pouze zadat do vyhledávače výrazy jako "sportovní kurzy", " plavání dospělých", "plavecký klub",...

Reklama