Dcera Františka má téměř deset let, má vedle školních povinností i mnoho jiných aktiv v podobě sportu či třeba sborového zpěvu. Času na hraní má již méně, ale pokud se nějaký najde, ráda vyrábí nebo si staví ze stavebnice LEGO. Dlouho stavěla různé varianty domu včetně vybavení domácnosti, ale nově si zamilovala stavebnice s tématikou Harry Potter, který ji provází i v jejím životě. Miluje oblečení s tímto kouzelnickým příběhem, potěší ji každá maličkost s logem Bradavic, v autě už několik let posloucháme audioknihy od Rowlingové, filmy známe nazpaměť. Ale vraťme se ke zmíněným doporučením ke kreativní hře. 

har1.jpg

har.jpg

Foto: LEGO

Jedno z nich zní: Ukažte svému dítěti, že genderové role nejsou pevně dané. 

A přesně dlouhý příběh malých čarodějů je pro tuto ukázku skvělý. Holky nemusí vystupovat při hře pouze v roli chytré Hermiony nebo zvláštní Lenky Láskorádové, ale mohou se na chvíli proměnit v hlavního hrdinu Harryho nebo nemotorného vtipálka Rona či slavného ředitele Brumbála. V jedné hře může prožít mnoho okamžiků z knižního příběhu nebo filmového světa. A v praxi to fungovalo skvěle. Dcera vlastně neměla nejmenší problém se vtělit do mužského hrdiny. Obávám se ale, že kdybych stejný úkol dala synovci a ten by měl vstoupit do příběhu v roli zmiňované Hermiony, tak lehce by to nenesl. 

61d5c02a6d8d7obrazek.jpg

sal.jpg

Foto: LEGO a autorka článku

Jedna z dalších rad zní, aby dítě zkoušelo nové hry nebo nové podoby hry. Tento bod jsme vyzkoušely díky stavebnici LEGO Minecraft Tržiště. Hlavně pro mě to byly úplně neznámé vody, dcera zná Minecraft od svých spolužáků a snažila se mě zasvětit do hry. Šlo jí to podstatně lépe něž mně.

Co mě ale bavilo moc, bylo LEGO DOTS Kreativní designerský box. Jedná se o kreativní tvoření náramků, boxů, stojánků, šperkovnic a vlastně čehokoli, co vás napadne. Myslím, že hlavně starší děti, které jsou už na prahu puberty, přitáhne kreativní podoba hry a potřeba sebevyjádření. Navíc, jestli si uděláte chvíli čas a zapomenete alespoň na chvíli na vaše všední povinnosti a budete si s vaším dítětem hrát společně, bude vás to ohromně bavit. A pokud v sobě najdete dost odvahy, můžete si svůj náramek vzít druhý den k nějakému outfitu do práce. Třeba to váš potomek ocení a alespoň na chvíli stoupnete v jeho očích.

61b8a079233f5obrazek.jpgFoto: LEGO a autorka článku

Příjemnou společnou hru, která obohatí nejen vaše dítě, ale i vás. 

Všech deset doporučení ke kreativní hře sestavených společností LEGO Group na základě výzkumu a rad organizace Geena Davis Institute on Gender in Media, jež můžete uplatňovat již od batolecího hraní, najdete ZDE

618134b210507obrazek.png