Účastníci projektu NATUR Live už za sebou mají velký kus cesty. Během více než tří měsíců trvání soutěže nám ukázali jak v duchu NATUR vaří, tráví volný čas a teď jim odborník, designér David Plouhar poradil, jak také NATUR bydlet.

Rodina Watier na svých profilových stránkách, které najdete na www.naturlive.cz, ukázala, jak to vypadá nejen v její kuchyni doma, ale také na chalupě, kam často jezdí. Člen expertního týmu, designér David Plouhar, obě kuchyně podrobil analýze. K jakým závěrům došel? Kuchyň Watier je živá a barevná, některé prvky však v místnosti mohou působit neorganizovaným dojmem. Co David rodině Watier doporučil? Na to se můžete podívat zde.

Naopak víc barevných bytových doplňků dokreslujících atmosféru by David doporučil do kuchyně Kousalových. Vybavení místnosti ho zaujalo svými sympatickými oblými tvary a úchytkami. Jaké další řešení pro tuto kuchyň vymyslel? Sledujte tyto profilové stránky rodiny Kousalových a možná zde najdete inspiraci také pro kuchyň u vás doma!

Zoubkovi za jednu z největších předností své kuchyně považují velkou pracovní plochu. Poměrně velkou část nad ní zabírá kachličkový obklad, který David pro oživení celého prostoru navrhl předělat. V rámci soutěže proto pro Zoubkovy vypracoval dva návrhy, na které se můžete podívat právě zde.

Zoubkovic kuchyně před...

Před

... a po zásahu...

po

A jak to vypadá u vás doma? Měl by náš odborník, designér David Plouhar radost, nebo by pár chybiček našel také u vás? Jak si vůbec zařídit NATUR domov? Čtěte dál a dozvíte se, jak pomocí jednoduchých tipů a triků v oázu klidu a pohody proměnit každý byt/dům!

Nalaďte se tou správnou barvou...

Každá barva v nás dokáže vyvolat nebo posílit určité emoce nebo psychické stavy. Obecně platí, že tzv. studené barvy jako modrá, zelená a fialová nás uklidňují, proto se hodí především do ložnice nebo koupelny. Příliš tmavé odstíny těchto barev ale mohou vyvolávat pocit tísně a úzkosti, takže se jimi při malování interiéru vyplatí šetřit. Oproti tomu teplé barvy jako žlutá, oranžová a červená podporují psychickou i fyzickou aktivitu, komunikaci a chuť k jídlu. Odborníci jimi proto doporučují vymalovat kuchyň, pracovnu, obývací nebo dětský pokoj. Pozor bychom si ale měli dát na červenou, kterou je radno volit spíš v tlumených a pastelových odstínech. Stěny s nánosem intenzivní červené mohou působit rušivě a vyvolávat pocity hněvu a agresivity. Taktéž příliš intenzivní žlutá může vzbuzovat pocit napětí, znesnadňovat soustředění nebo usínání. Vyvarovat bychom se ji proto měli například při malování dětského pokoje (nebo tuto barvu použít např. na jednu, max. dvě stěny).

Nebojte se barev a užívejte je ve svůj prospěch. Uvidíte, že se budete cítit lépe!

Více zeleně!!!

Snad každý na jaře pookřeje a svět se mu po dlouhé zimě zdá najednou tak krásný! Podíl na tom má nejen sluníčko, ale také všude bující zeleň. Proč si tedy nedopřát takový kousek přírody doma? Díky pokojovým rostlinám budete v kontaktu se zelení i v měsících, kdy jsou louky a stromy přikryty vrstvou sněhu!

Pokojové rostliny v interiérech plní nejen funkci okrasnou, ale též přispívají k lepšímu ovzduší. Zvyšují vlhkost vzduchu, částečně pohlcují prach a elektrosmog z domácích spotřebičů (např. televize). Některé druhy též umí filtrovat v ovzduší vyskytující se jedovaté látky - např. formaldehydy. Díky pokojovým rostlinám místnosti působí útulněji, lidé jsou v nich klidnější. Jak známo, pomáhá zelená barva navodit pocit pohody a snižuje stres. Kterou rostlinu si tedy vyberete?

Třídíme!

Být a žít NATUR znamená z přírody nejen čerpat, ale též se chovat zodpovědně a tak, aby měla co nabídnout i další generacím. Tomu můžeme pomoci tříděním odpadů.

Snad každý z nás každý den cestou do školy nebo do práce alespoň jednou mine kontejnery na tříděný odpad. Co do nich patří?

Papír určený k recyklaci vhazujeme do modrého třídícího kontejneru. Patří do něj: noviny, časopisy, školní sešity, kancelářský papír, reklamní letáky, papírové obaly (sáčky apod.), lepenka a karton. Jakýkoliv mokrý, mastný nebo znečištěný papír má místo ve směsném odpadu.

Plasty vhazujeme do žlutého třídícího kontejneru. Uvidíte, že jich doma během dne nasbíráte poměrně mnoho. K třídění jsou určené: plastové nádoby a lahve, tzv. PET lahve, sáčky, folie, polystyren, kelímky z plastů atd.

Sklo je bílé a barevné. V mnoha případech se oba druhy třídí zvlášť. Kontejnery mají zelenou barvu a patří do nich: skleněné nádoby, tabulkové sklo, skleněné lahve od nápojů/kompotů.

Možná už jste se také setkali s oranžovými sběrnými kontejnery. Ty slouží ke sběru nápojových kartonů - např. mléka, džusů.

Hnědé kontejnery u nás zatím tolik vidět nejsou, ale jejich počet narůstá. Lidé je zpravidla znají jako nádoby na tzv. bio odpad. Tím jsou větve, listí, tráva, zbytky jídel, čajové sáčky, zbytky a slupky ovoce a zeleniny, atd.

Pokud uvažujete o tom, že vyhodíte některý z domácích spotřebičů, odvezte jej do speciálního sběrného dvora.

Máte také tipy, jak domov proměnit v NATUR „oázu“ klidu a pohody? Podělte se o ně s námi na www.naturlive.cz.

Reklama