Přečtěte si rozhovor s úžasnou ženou nejen o tom, jak to u nás vypadalo v 60. a 70. letech ve světě modelingu, jak se dostala k navrhování šperků či k psaní knížek. A jaký je její názor na ideální váhu. Seznamte se s Natalií Kšajtovou-Faitlovou.

Už když se zjevila ve dveřích, cítila jsem, že můj práh překročila mimořádná osobnost. Hvězda, která si svou hvězdnost ovšem vůbec neuvědomuje, cítí se jako úplně obyčejná žena a také se chová přirozeně, impulzivně, roztomile a hlavně „mladě“.

matalie1

Ona totiž mladě pouze nevypadá, ona mladá je. Svůj věk neprozrazuje, ale kdyby to udělala, byly byste v šoku a neuvěřily. Já si totiž její přibližný rok narození pokusila odvodit ze dvou autobiografických knížek, které jsem si od Natálie přečetla – přesto stále tápu...

Natálie mi dovolila, abych ji nalíčila a nafotila.

natali2

Čím se líčila dříve a čím se líčí dnes kdysi slavná modelka?
Nedám dopustit na Dermacol, jsem mu věrná od jeho vzniku před 50 lety. Po drahé kosmetice se osypu. Totéž s pěsticími prostředky: používám odjakživa ty nejpřírodnější, hlavně vlastní výroby: čerstvě vyškvařené sádlo, bylinné čaje a koupele. Důležité jsou pro mě mimické cviky – jsou nenahraditelné! A trvají pár minut.

Existovaly u nás před léty vizážistky?
Kdepak! Pro manekýny ne, jen u filmu. My se líčily samy! Většina mých kolegyň měla drahé kosmetické kufříky plné nejúžasnějších zahraničních líčidel, byly schopné se před přehlídkou líčit klidně hodinu. Já jsem oproti nim měla make-up Dermacol, který jsem si nanášela prsty, černou tužku za korunu a levnou českou výraznou rtěnku. Někdy jsem si lepila řasy, ale s tím jsem musela přestat, protože jsem dostala těžký zánět. Zlom nastal, když jsem objevila „zlatý“ prášek, původně určený na vánoční ozdoby, a dávala jsem si ho na víčka - to byl pro všechny šok! Ten ve svých předrahých líčidlech kolegyně neměly. :-)

Jak jste se k modelingu tehdy před půlstoletím vlastně dostala? Byl to váš sen?
Mě to nikdy nezajímalo, a focení už vůbec ne. Od dětství jsem z legrace kazila všechny rodinné fotky příšernými škleby a hororovou pantomimou. Na konkurz do Ústavu bytové a oděvní kultury (dále jen ÚBOK, pozn. red.) jsem se narychlo přihlásila, abych byla někde zaměstnána. Hrozilo mi totiž, že mě zavřou za příživnictví, i když jsem měla doklady o honorářích za své šperky, jenže ty jsem dělala pro film na volné noze a tehdejší povinností bylo mít zaměstnání. No a oni mě vzali v ÚBOKu na poloviční úvazek! Hned druhý den byla přehlídka. Do ničeho mne nikdo absolutně nezasvěcoval! Krásné, úžasné, bezchybné holky, které tam už pracovaly, se mě snažily vyštípat – přišla jsem tam bez jakékoliv známosti, bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. Já byla absolutní laik, byla jsem jak v Jiříkově vidění. Stačila jsem si jen předtím najít v knihovně nejnovější francouzský Vogue a nasála jsem do sebe, jak se manekýny češou a líčí, jaké dělají pozice.

A jak jste se dostala k těm šperkům?
Měla jsem mindrák, že jsem se nedostala na vysokou – s mým kádrovým profilem jsem byla tenkrát odsouzena k dělnickému povolání. Tak jsem se po úspěšné maturitě vyučila obor zlatník - stříbrník. A pořád jsem něco studovala a doma jsem po večerech dělala výtvarné šperky. Nejdříve jen atrapy, ale pak jsem je začala dělat solidně – z pochromované mosazi, se stříbrnou pájkou. Prosadila jsem se s nimi nejdřív na konkurzu do filmu Jarní vody, potom vesmírnými šperky k futurologické přehlídce a pokračovalo to spoustou výstav a přehlídek v nejpřednějších salonech. Stála jsem u zrodu přehlídek na Bertramce, které začínaly jako šperkařské akce. K šperkům bylo nutno navrhnout oděv, toho jsem se také ujala. Takže to bylo obráceně: Ke šperkům šaty, a ne naopak, jak je zvykem.

A jak ke psaní knížek?
Odjakživa jsem psala. Nejdřív, jak to bývá, básně a niterné kontemplativní texty. Pak nás s kamarádkou, kolegyní a fotografkou Danou Vašátkovou (později Pitchon) oslovili ve Vlastě a dělaly jsme pro ně seriál, který léta vycházel s názvem „Kdopak by se módy bál“. Do dneška na něj lidi vzpomínají! Já jsem psala o tom, co jsem já nebo Dana ušila a co jsem si vymyslela, a pak jsme to obě fotily – Dana na mně i na sobě. A já jsem k tomu ještě kreslila. To psaní i kreslení pokračovalo i ve Květech, kde jsem léta pracovala jako externí redaktorka. No a když v r. 2003 vznikl časopis Krásná paní, požádala mne o spolupráci šéfredaktorka Žofie Kanyzová, a já jsem pak pro ně léta psala: rozhovory se zajímavými osobnostmi, články o zdravé výživě a později filozofii, taky nemilosrdné kritiky diet. Žofie pak založila knižní nakladatelství (předtím už měla velice úspěšné vydavatelství lunárních kalendářů) a zpracovala mne, abych napsala vzpomínky na své blízké. Brečela jsem, že nechci vzpomínat, ale byla jsem přesvědčena. :-) A tím se rozjelo další vzpomínání, které nakonec obsáhlo deset knížek. Dvě z toho mi vydali, další čekají na vydání – až mne zase někdo osloví. :-)

Znala jste spoustu slavných lidí - máte nějaké veselé historky „z mola“?
Mám! Třeba s Leonidem Brežněvem. V roce 1969 se konala v tehdejším Sovětském svazu v Moskvě výstava – přehlídka české kultury. Bylo to náročné: Pětkrát denně jsme předváděly choreografické přehlídky, dva měsíce v kuse, bez jediného dne odpočinku. Jednou nám řekli, že přijde Leonid Brežněv, a vyhrožovali, že jestli to zvoráme, pošle nás na Sibiř. Všichni jsme se z toho klepali a snažili jsme se – až příliš. Začínali jsme jako obvykle přehlídku tím, že nás asistenti roznášeli jako loutky, pak jsme si odtancovaly loutkový taneček a zase si nás kluci hodili přes rameno a odnesli. Můj „nosič“ si mě přehodil nějak moc dozadu a já cítila, jak se sunu na zem. Padli jsme na sebe před zraky Brežněva. Nic horšího se nemohlo stát! Mlátili jsme sebou na zemi, lezli přes sebe – to vím ale jen z vyprávění. Vzpamatovala jsem se teprve, když jsem po čtyřech vlezla do zákulisí. Měla jsem kraťounké minišaty - a ty jsem měla vyhrnuté až pod bradu. :-) Ale na Sibiř nás neposlali, jen Brežněv zakázal tu vstupní scénu, prý je to kapitalistické porno. :-)

Nebo jak jsem neúmyslně naštvala Claudii Cardinal. Filmový festival v Sorrentu, velkolepá společenská akce, samí herci, myslely jsme si, že tam jedeme dělat přehlídky, jak jsme byly zvyklé. Ale tentokrát naší povinností bylo pouze to, že když byl uváděn nějaký český film, šly jsme ve večerních róbách špalírem ulicemi mezi jásajícími davy jako na 1. Máje u nás. Snažily jsme se nedávat najevo svůj údiv. Prostě reprezentace ČR: krásné holky. Na ten zájezd jsem si ušila večerní toaletu sama. Koupila jsem si žlutou francouzskou látku v salonu Eva. Kalhoty nahoře těsné a dole hodně, ale hodně rozšířené, dva pásy nahoře místo živůtku, zakrývající jen to nejnutnější. Úplně holá záda. Najednou cítím pronikavý pohled do zátylku: za mnou sedí Claudia Cardinal, která měla přesně stejný model, jen v purpurově červené. Kdyby byly její oči dýky, byla jsem mrtvá! Ona měla superdrahý, zjevně „absolutně neopakovatelný“ model nejspíš od Diora, a já si to spíchla sama!

Překvapuje mě, že jste nezakotvila po boku nějakého úspěšného bohatého muže, jako snad všechny dnešní úspěšné modelky.
Kdepak, já se nesnadno seznamuji s muži – celoživotní trémistka. Jsem celý život chudá. Bohatstvím jsem vždycky opovrhovala. Ale mám všecko, co potřebuji, v hojné míře, ale tak akorát. V podstatě se mám přepychově. A mám i na rozdávání: čím víc dávám, tím víc mám. :-) Kdybych řekla, že mi přejí vesmírné síly, znělo by to jako klišé :-) - ale já si to jinak neumím vysvětlit...

Působíte jako velmi bohatá dáma na té nejvyšší úrovni... a umíte se úžasně obléknout!
Tak to asi bude tím, že mám svůj vnitřní náboj a spokojenost, vnitřní vyrovnanost, která vzbuzuje dojem bohatství - a pak jsem asi také zdědila určitou vznešenost a vznosnost po předcích. Už v ÚBOKu o mně říkali: „Natálie umí vynést i pytel od brambor“. :-)

Máte nějakou radu, jak si udržet váhu? Jaký máte názor na hubnutí?
Víte, já byla celý život přirozeně hubená, přitom jsem jedla, co jsem chtěla. Miluji dobré jídlo! Jenže mám v sobě od dětství vžité pravidlo „Jez do polosyta, pij do polopita“. Ale byly chvíle, někdy období, plné nerváků, kdy jsem nejedla téměř vůbec. Teď jsem přibrala, ale vlastně cíleně, svědčí mi to, uvědomila jsem si, že potřebuji obalit nervy sádlem: Mám po očkování proti tetanu v roce 2008 autoimunitní demyelinizační zánětlivou polyneuropatii, která mi užírala nervy a kterou úspěšně zvládám. Kila navíc mne netrápí, důležitá je kvalita duše, ducha a těla, a tu snad ještě dvacet kilo navíc nezdevastovalo! Zapojovat drastické diety je kontraproduktivní a nikdy jsem to nedělala, jsem nepřítelem diet. Ale od osmdesátých let vyznávám makrobiotiku, která je celoživotním stylem, nikoliv dietou. Podstatné je poznat svou ideální váhu a životní styl a cítit se dobře. Kila překáží ze začátku, ale pak díky jim vlastně posilujete – zesílí kostra a svalstvo. Ale to je všechno individuální – je nutno respektovat a pochopit svou vlastní osobnost, stát si za tím a být sama sebou.

Co máte v plánu? Čím se teď zabýváte?
Kromě toho, že stále musím pečovat o své zdraví, tak hodně píšu, čtu, zpívám ve sboru seniorek, cvičím jógu, chodím na dlouhé procházky přírodou, celé léto proplavu se svým přítelem v nádherných písečných jezerech s pitnou vodou, vášnivě hraju passiáns a někdy na piáno, občas jsem se svými dvěma skvělými vnoučaty, které mám od mladšího syna, úspěšného virtuoza. Taky nepravidelně pracuji na výstavách v Clam-Gallasově paláci. Teď mě oslovila Milada Karasová, která připravuje v říjnu velkolepou přehlídku manekýn šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let v Lucerně. Nejdřív jsem to odmítla, budu tam nejspíš druhá nejstarší, ale už se docela těším. Chci předvádět v úžasných kloboucích, které na sebe strhnou všechnu pozornost.
A život mne čím dál tím víc strašně moc baví!

Natalie Kšajtová-Faitlová
Potomek ruských šlechticů, modelka, šperkařka, spisovatelka, novinářka, sborová zpěvačka, odbornice na makrobiotiku, ezoteriku, k tomu všemu členka Mensy a absolventka několika vysokých škol.

Zaujala vás Natálie? Zajímá vás její soukromý život, zejména osudoví muži? Pak si přečtěte její velmi důsledně autobiografický román „Adéla hledá ideál, užitečný příběh pro ženy plné iluzí“. No a pokud Vás zajímá makrobiotika, tak sáhněte po útlé knížce „Makrobiotika - její zakázané komnaty a já“, v níž autorka propojila maximálně fundované informace, které předkládá velice čtivou formou s příběhy ze života.

Reklama