Dnešní společnost je vůči gayům a lesbám tolerantní. Bere je za právoplatné občany. Ne každý se však dokáže s touto skutečností vyrovnat, pokud se dotýká jeho vlastní rodiny. Třicetiletá Natálie je lesba a její matka to nese velmi těžce.

Odveďte si tu svoji lesbu domů

lesba

Že „není s Natálií něco v pořádku“, si její matka Radka všimla prvně v období její maturity. Na maturitním plese tancovala Natálie pouze se spolužačkou a odmítala všechny spolužáky.
„Prosim tě, jsi normální? Taková hezká holka, šaty máš krásné, a Ty tady jenom sedíš u stolu, nebo trdluješ s Anetou.“
Aneta byla Natáliina kamarádka na střední, ale s normální heterosexuální orientací. Ani ona sama neměla potuchy o lesbických sklonech své kamarádky. Tzv. trdlování na plese brala jako legraci. Ovšem až do té doby, než se ji pokusila Natálie na záchodě políbit. Ale jinak, ne kamarádsky.
Utekla ze záchodu a neměla nic jiného na práci než v opilosti zařvat na Radku:
„Odveďte si tu svoji lesbu domů!“
Radku její slova zarazila, ale nepřikládala jim žádnou větší pozornost. Myslela si, že obě holky to trochu přehnaly s pitím.

Mami, to je Žaneta

Po maturitě šla Natálie na Vysokou školu do Prahy. Domů jezdila zřídkakdy. Když nastoupila do práce, byly její příjezdy domů ještě méně časté. Radka se před čtyřmi lety rozvedla, její muž si našel mladší partnerku, a tak ji celkem mrzelo, že dcera nejezdí domů častěji. Těšila se na každý její příjezd. Pokaždé, když Natálie přijela, Radka samozřejmě vyzvídala co nového, a jestli už dcera někoho má a že se už těší, až si někoho najde a až bude mít na baráku, kde je pořád sama, i nějaká ta vnoučata.
„Ale mami, na děti je vždycky času dost,“ smála se Natálie.

Jednou před příjezdem volala Natálie domů, jestli nebude vadit, když nepřijede sama.
„Samozřejmě, že ne. A s kým přijedeš, Natálko?“
„S kamarádkou.“

Radka poněkud potlačila zklamání, v duchu už pomalu plánovala zásnuby, ale byla ráda, že dceru zase uvidí.

Přijely obě.
„Mami, to je moje přítelkyně Žaneta.“
„Přítelkyně. Proč tak oficiálně? Kamarádka, ne?“
„Ne, mami, přítelkyně, jako partnerka. Už dva roky spolu žijeme a máme se rády.“
„To jako…?“
Radka ani nedomluvila.
„Ano.“

Ale Tvoje dcera je normální

Byť Radka o homosexualitě věděla, nikdy netušila, že by se to mohlo týkat i její dcery.
Polil ji studený pot a šla zavolat bývalému manželovi.
„Ty jsi to věděl?“
„Věděl. A ty s tím také nic naděláš.“

Jenže Radčin manžel má novou rodinu, další dvě děti. Radka zůstala sama. Kvůli svým zdravotním problémům je v invalidním důchodu, hodně přibrala. Jednu známost po rozvodu ještě měla, ale netrvala dlouho. Veškerá její mysl se upíná na dceru a na to, jak bude mít jednou vnoučata.
A teď taková studená sprcha.

Celý víkend proběhl jako ve snu. Radka obě mladé ženy neustále sledovala ostřížím pohledem a téměř na ně nepromluvila. Když se v neděli večer loučily, dostala ze sebe jen:
„Natálko, proč zrovna Ty?“

Radka se svěřila i své kamarádce, a ta ji uklidňovala:
„Prosim tě, buď ráda, že je holka zdravá, má bydlení, dobrou práci a je šťastná. Třeba si jednou nějaké dítě adoptují. Vždyť není všem dnům konec.“
Radka ale nese oznámení své dcery o její sexuální orientaci velmi těžce. Hledá chybu v sobě, v bývalém manželovi, ve výchově a nedá si vymluvit, že tím to není. S dcerou nemluví, nebere ji telefony, uzavřela se do sebe.
Když jí kamarádka radila, ať se s dcerou usmíří a ať se nestydí a jde se klidně poradit i k psychologovi, osopila se na ni se slovy:
„Tobě se to radí, když máš děti normální.“
„Ale Tvoje dcera je také normální,“
odpověděla jí.

Přečtěte si také:

Reklama