Sluníčko se konečně ukazuje v plné své kráse a my si jeho paprsky vychutnáváme do sytosti. Jenže často si neuvědomujeme, nebo spíše podceňujeme jeho sílu, a místo líbivého bronzového opálení naše pokožka získá barvu připomínající právě vytaženou krevetku z friťáku.

Každému se to určitě někdy stalo, po dlouhé době vysvitlo sluníčko a my si ho užíváme plnými doušky. Někdo vyrazí na výlet, jiný se věnuje sportu v přírodě, a někteří se uvelebí na pláži či zahradě, jenže… Občas se prostě zapomeneme namazat kvalitním opalovacím přípravkem, který má naši kůži chránit, a my pak trpíme. Musím podotknout, že oprávněně, víte, co se přece říká, za blbost se musí platit.

spálení

Já jsem toho vzorný příklad, každý rok se mi povede několikrát se spálit. Vždy si řeknu něco ve smyslu, že já se přece dobře opaluji, má kůže je na sluníčko zvyklá i díky tomu, že sem a tam navštívím v zimě solárko, ale světe, div se, ono tomu tak není. Přesně tohle jsem si řekla i při poslední víkendové opalovačce, navíc jsem si myslela, že budu tak maximálně hodinku na lehátku a pak půjdu vytvářet nějaké hodnoty, to jsem ale netušila, že usnu. Asi si dokážete představit, jak jsem vypadala po téměř čtyřhodinové „relaxaci“, kdy jsem nepoužila žádný opalovací přípravek. Bylo to naprosto úděsné, o barvu ani tak nešlo, ale o tu bolest.

Nezapomínejte dodržovat pitný režim, tím totiž hydratujete kůži zevnitř, což je opravdu důležité.

Nejhorší však byla noc a následující den. Spát vůbec nešlo, byla jsem ráda, když jsem usnula na dvě hodinky a ráno mě bolel jakýkoliv kontakt s mou kůži. Spodní prádlo bylo nemyslitelné a navíc sluníčko opět pěkně žhnulo, takže jsem se musela zamaskovat od hlavy až po paty, protože paprsky na mé pokožce bolely tak, jako by mě právě olizovaly plameny pekelné. To nemluvě o tom, že všichni na mě koukali jako na zjevení a jen kroutili hlavami, já se jim vůbec nedivila.

Když jsem se tak zamyslela nad celým procesem opalování a následného spálení, celkem mě zajímalo pár věcí, a proto jsem se obrátila na MUDr. Karolínu Kykalovou, lékařku z dermatologické ambulance Esthesia, aby mi některé mé domněnky objasnila.


Paní doktorko, co se vlastně děje s kůží během opalování, proč vůbec dojde ke spálení?
UV záření poškozuje po expozici slunečního záření pokožku, v kůži dojde k destruktivním procesům. UVA světelné paprsky způsobují stárnutí kůže, uvolňují volné radikály, UVB poškodí buněčné funkce, ty mohou vést až ke kancerogenezi. Při poškození kůže sluncem pozorujeme dřívější tvorbu vrásek, snížení pružnosti kůže, zvýšenou zranitelnost, změny barvy, pigmentové skvrny apod.

Když už se nám povede se trošku připéct, co máme následně dělat? Říká se, že bych se měla namazat Panthenolem, ale co když ho zrovna doma nemám?
Můžete vyzkoušet léčebné zklidňující metody jako je oplachování v chladné vodě, jogurt, vychlazený tvaroh, okurka, banán, jablko, vychlazený odvar z černého čaje, popř. heřmánkového a zeleného k obkladům, apod. Pokud však nic nepomůže a dojde-li navíc k zimnici, horečce, velkým puchýřům, únavě apod. určitě vyhledejte lékaře.

Proč se pak ihned začnu loupat?
Při akutním spálení kůže zčervená, hřeje, organismus tam žene krev, aby se mohla kůže rychleji obnovit. Mohou vzniknout i puchýře, po několika dnech dojde ke zvýšenému olupování kůže, neboť spálením vznikají v kůži výše uvedené patologické procesy.

Měla bych pak navštívit nějakého lékaře, aby mě vyšetřil, jestli se mi třeba nespustila rakovina kůže?
Po lehčím spálení lékaře vyhledat nemusíme, ale je třeba kontrolovat případně spálená znaménka na kůži. Spálením kůže se zvyšuje riziko melanomu. Pokud zpozorujete jakoukoli změnu na mateřském znaménku (barva, tvar, krvácení) neodkladně vyhledejte lékaře.

Je nějaké riziko pro ty, kteří se spalují vícekrát po sobě?
Opravdu velké. Proto radíme nevystavovat kůži nadměrnému slunění – důsledek může být velmi vážný a může vést až k rakovině kůže (vznik melanomu). Přímému slunci nedoporučujeme vůbec vystavovat kůži v raném věku, tedy do 5 let.

Jsou nějaké triky, abych tolik při popálení sluníčkem netrpěla?
Pokud již došlo ke spálení kůže na slunci, je důležité pít nápoje s vitamínem C a minerály, chladit spálenou pokožku, jako první pomoc doporučujeme nanést na postižené místo bílý neslazený jogurt či měkký tvaroh z ledničky, pěnu či lehké emulze s dexpantenolem a vápníkem.

A co vy, naše čtenářky, máte nějaké své zaručené a ozkoušené triky proti spáleninám?

Čtěte také:

Reklama