dlouhyKdyž jsem se rozhodla, že jedním z dalších článků, které do rubriky zdraví připravím, budou zdravotní nástrahy léta v podobě infekčních onemocnění, věděla jsem okamžitě, čí číslo vytočím. MUDr. Pavel Dlouhý je primářem infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice už několik let.

Mezi jeho další schopnosti patří schopnost hovořit na téma infekční onemocnění dlouho bez přerušení. A tak vznikl náš rozhovor bez otázek. Respektive, položila jsem jen jednu.

Jaká infekční onemocnění jsou v létě nejčastější?

Záleží na tom, jestli v létě cestujete do ciziny, nebo ho trávíte doma. Vysoké teploty obecně vytváří vhodné podmínky pro život a množení různých původců infekčních chorob.

Taková dvě typicky letní onemocnění jsou salmonely a campylobacter. K nákaze dochází při požití nedostatečně tepelně upravených nebo špatně skladovaných potravin. V létě často nakupujeme u stánků s jídlem, na benzínách bagety, na zahradě připravujeme barbecue. A nedostatečná tepelná úprava nezničí všechny bakterie. V každém mase se vyskytují nějaké bakterie, neexistuje žádné stoprocentně sterilní maso. S tím je nutné při přípravě živočišních produktů počítat.

Pokud se budeme bavit o cizině, tam jsou nejčastější cestovatelské průjmy. Je to naprosto běžné onemocnění, které zná mnoho z nás. Hrozí v takových destinacích jako například Egypt, Tunisko a podobně. Vzniká také požitím nevhodně upravené stravy, nekvalitní vody nebo zeleniny, která byla v té vodě umyta. Zdrojem nákazy můžu být i led. Takže když si dáte například Colu z lahve, která je v pořádku, ale dáte si do ní kostku ledu, i tam hrozí nákaza.

Ale existují i závažnější infekce. Například infekční žloutenka, tedy hepatitida typu A. Tu si pacienti vozí také z Tuniska a těch exotičtějších destinací jako Thajsko a Indie. Je to nemoc špinavých rukou a také potravy.

Pak tady máme druhou skupinu infekčních onemocnění. A to jsou onemocnění přenášené přenašeči, například komáry, klíšťaty a podobně. U nás je to nejčastěji lymeská borelióza, která se nejčastěji projevuje zarudnutím v místě přisátí během několika dnů až týdnů. Infikovaná klíšťata se nachází po celém území republiky. Výskyt infikovaných klíšťat je nejen na okrajích lesů, ale například i v městském parku, na zahradě. Můžete na něj narazit i při venčení psa.

Další častou nemocí je klíšťová encefalitida. Projevuje se horečkami a v krajním případě až zánětem mozkových blan. Infikovaná klíšťata se nachází v oblasti jižní Moravy, podél řek Berounky, Sázavy i Vltavy a postupně se šíří směrem na sever.

V cizině infekce přenášejí komáři. Tou nejčastější je malárie a z asijských zemí horečka dengue.

Abychom to zakončili nějak veseleji. Před každou letní aktivitou je dobré si ji dopředu promyslet. Promyslet si kam chci jet, co chci dělat a včas se poradit s odborníkem, který doporučí případná opatření, aby zdravotní riziko bylo co nejmenší. Může to být buď praktický lékař, nebo můžete navštívit centrum cestovní medicíny a očkování. Je dobré návštěvu naplánovat několik týdnů před dovolenou. Protože pokud budete potřebovat očkování, tak například u žloutenky potřebujete tři až pět týdnů. Takové základní očkování, které by měl mít každý, je žloutenka a klíšťová encefalitida.

Pak je důležité chránit se i na místě. Hlavně kontrolovat trvanlivost potravin, zda jsou dobře uskladněné, jestli jsou v chladnici, když tam být mají a taky se podívat, kde si jídlo kupuji. Jestli má obsluha ušmudlanou špinavou zástěru, nepořádek na pultě, tak tam si asi nic nekoupím.

Tohle byla ta nejobsáhlejší odpověď, kterou jsem za dobu svého působení v Ženě-in dostala a která zodpověděla i všechny další připravené otázky, jež jsem ani nestihla vyslovit. Příště se vydám do zmíněného centra cestovní medicíny zjistit podrobnosti o očkování do ciziny.

Reklama