Kdo by se netěšil na jeden, možná dva týdny v roce, kdy konečně nemusí ráno vstávat do práce, mačkat se v ranní špičce, vydržet celou pracovní směnu a pak si ještě vystát odpolední frontu v obchodě. Nemilou součásti dovolených je, že je během nich každý rok vykraden nejeden byt či dům. Poněkud opomínanou novinkou v zabezpečení našich domovů jsou dnes už i opatření prováděná na sociálních sítích. Co je vhodné před odjezdem přenastavit?
5b4f00a6be291obrazek.jpgOdolejte a nechlubte se
Je nám naprosto jasné, jak je to těžké, nepochlubit se na Facebooku svým přátelům, že jste si koupili nové plavky a že zatímco oni se budou za tři dny touhle dobou péct cestou z práce v autobuse, vy si budete užívat mořského vzduchu. Facebook a jiné sociální sítě v podstatě na vychloubání se stojí. Většině z nás dělá dobře sdělit svým známým, že se máte zrovna skvěle. Zkuste se tomu alespoň tentokrát vyhnout. Vykřikováním do celého světa, že týden nebudete doma zloděje v podstatě zvete k sobě na kafe a rovnou jim tam můžete nechat otevřeno a vzkaz, že nemusí spěchat.  Že mají informace zveřejněné na sociálních sítích s krádežemi ledacos společného potvrzuje i vedoucí Obvodního oddělení policie Jihlava npor. Petr Krčál, DiS: „Zvláště riskantní je zveřejňovat dobu odjezdu na dovolenou na sociálních sítích, kam má přístup velké množství lidí. Zejména na Facebooku má mnoho osob velmi konkrétní informace o místě bydliště a o svém majetku a v kombinaci s informací o přesném termínu odjezdu na dovolenou se riziko vloupání do bytu nebo domu výrazně zvyšuje."

Už jste se pochlubili?
Pokud jste první odstavec pouze přejeli očima a řekli si jen: „Nesmysl!“, tomuto odstavci už prosím čas věnujte. Budeme předpokládat, že jste neodolali a fotku svých nových plavek na internet opravdu dali. Zároveň jste k nim i napsali, že se v nich budete koupat od rána do večera přesně od příští středy dalších 10 dní, a navíc v tom nejvzdálenějším letovisku jaké znáte?  Pro takové případy je vhodné detailnější nastavení viditelnosti příspěvků. Nejen, že si můžete nastavit viditelnost všech příspěvků z vašeho profilu, ale pro každý příspěvek si můžete nastavit i to, kdo přesně jej může zobrazit. Můžete se tak plavkami pochlubit například pouze kolegům z práce, kteří o dovolené stejně už i tak vědí, anebo rodině a nejbližším přátelům.

Zloděje zajímá i aktuální teplota moře
Odolali jste a před odjezdem na dovolenou jste svoje plány nesdíleli? Vydržet to i během dovolené. Podle průzkumu poskytovatele internetového připojení Netbox, se již během dovolené pochlubí fotkou z prázdninové destinace asi 40 % ze 113 dotázaných.  Z toho navíc celé čtvrtině vloží na profil fotku z místa aktuálního pobytu jejich známí, či přátelé, takže o svém soukromí nemají často ani přehled. Pokud dokonce patříte mezi ty, kteří podlehli trendu live streamů a tzv. příběhů, ohrožujete bezpečnost své domácnosti o to více. Pro zloděje není lepší zdroj informací o vaší nepřítomnosti v domě než přímý přenos z mořské pláže. Vydržte to a pochlubte se, jak jste měli příjemně teplé moře až po svém návratu. „Lajků“ za to posbíráte stejně i o týden později.

Tři základní pravidla pro zabezpečení účtu (nejen před dovolenou)

  • Nesdílejte na sociálních sítích aktuální informace o svojí poloze ani podrobnosti o svých plánech.
  • Nastavte si kdo konkrétně může vidět vaše příspěvky.
  • Zabezpečte si profil, tak abyste byli jediní, kdo na něj může vkládat příspěvky

Vice na www.netbox.cz