Pakliže nám veterinář potvrdil, nebo to již sami poznáme, neboť fenka rodí poněkolikáté, či máme zkušenosti s předchozími fenami, že je naše psí dáma nastávající maminkou, měli bychom přikročit ke změnám v denním režimu a jídelníčku.
Omezíme větší aktivity, například dlouhé a náročné běhání vedle kola, skákání přes překážky, náročnější výcvik spojený právě se zvýšenou skokovou a šplhací činností. Nyní také nastává vhodné období, kdy je třeba denní krmný příděl zvýšit zhruba o deset procent. Většími porcemi bezprostředně po oplodnění způsobíme fence spíše nesnáze, neboť zbytečně ztloustne, což může vést k potížím při porodu. Samozřejmě, že výrazněji dbáme na kvalitu předkládané potravy a její obohacení potřebnými vitamíny a minerálními látkami. Jestliže jste si zvykli servírovat fence pouze kupovanou a zcela hotovou stravu, vybírejte nyní pouze potravu s označením pro březí feny. Ale nikdy nezapomínejte číst etikety a srovnávat s jinými značkami. Je možné, že v tomto období budete muset změnit značku potravy, neboť fence ta původní nebude zcela chutnat. Osobně se domnívám, že prostřídání značek je vhodné i za zcela běžných okolností.
V tomto období je zvláště důležité udržovat s fenkou tělesný kontakt, mazlení, hlazení, zkrátka takové ty „šušňavé" činnosti. Fenku tak ubezpečujete o své přízni, přátelství a lásce a zároveň tím prohlubujete vzájemnou důvěru, která se vám u porodu, zvláště nastanou-li komplikace, bude hodit a nestane se, že by na vás fena byla při porodu agresivní.
Někteří chovatelé také doporučují od 55. dne měření tělesné teploty až třikrát denně v konečníku fenky. Zaznamenáme-li prudký pokles teploty, jejíž hodnoty se nyní obvykle pohybují mezi 38.2 až 38.4 °C, znamená to, že do tří dnů můžeme očekávat radostnou událost. Po dosažení nejnižšího bodu teplota opět začne stoupat, což znamená, že zpravidla do 24 hodin nastane porod.