Těhotenství provází několik zdravotních nepříjemností a jednou z nich je pálení žáhy, zejména ve vyšším stupni těhotenství. Svíravé pocity, těžko utišitelné, někdy až bolestivé pálení za hrudní kostí důvěrně zná, bohužel, až polovina nastávajících matek. Problémy se dostavují po jídle a mohou přetrvávat i několik hodin. Poměrně velké procento těhotných žen si dokonce stěžuje na poruchy spánku, jež jsou důsledkem tohoto nezávažného, ale velmi nepříjemného stavu.

Pro maminky, které testují Rennie ICE bez cukru. Dotazní najdete ZDE. Prosíme o vyplnění!

Co pálení žáhy způsobuje?

Zjednodušeně se dá říci, že pyróza neboli pálení žáhy, má v těhotenství dvě hlavní příčiny. První je vysoká hladina hormonu progesteronu, kvůli které nastává zpomalení trávicích procesů (a logicky i dalších obtíží s trávením) a uvolnění napětí svěrače, „brány“, mezi jícnem a žaludkem. Tato „brána“ za normálních okolností blokuje zpětný tok kyselého žaludečního obsahu (někdy se používá pojem reflux) do jícnu a někdy i výše. Druhou příčinou refluxu je zvětšující se děloha, která utlačuje orgány uložené v dutině břišní, tlačí tedy i na žaludek a vytlačuje jeho obsah směrem do jícnu. Často se potkáte s informací, že vás tyto problémy budou provázet až v poslední fázi těhotenství. Zkušenosti mnoha nastávajících maminek jsou však jiné. Pálení žáhy se mnohdy  vyskytuje už v prvním trimestru těhotenství.

Co s tím?

Následující rady vám mohou se zvládáním pálení žáhy pomoci, nicméně zázraky nečekejte, přírodu lze obelstít jen těžko. Každá úleva se však počítá!

  • RennieJezte často v menších porcích. Při přeplněném žaludku je pálení žáhy pochopitelně častější.
  • Rozhodně se vyhněte pokrmům příliš kořeněným, sladkým, tučným a také kynutému pečivu. Z nápojů se vystříhejte především kávy (i bezkofeinové), alkoholu, coca-cole a citrusovým džusům. Obecně jsou lépe snášeny spíše studené tekutiny než teplé. Sami však většinou po čase poznáte, jaké potraviny vám obtíže způsobují nebo dokonce zhoršují.
  • Nejezte těsně před spaním.
  • Spěte s hlavou na vyvýšeném polštáři. Poloha na zádech a na pravém boku situaci výrazně zhoršuje.
  • Vyvarujte se činností v předklonu (což je užitečné nejen při problémech s žáhou, ale i pro vaši páteř).
  • Někdy na krátkou dobu pomůže sklenka vlažné vody či fenyklového čaje nebo třeba hrst pečlivě rozkousaných loupaných mandlí. Někdo zase nedá dopustit na mléko či jiný oblíbený mléčný výrobek.
  • Jistou úlevu přinesou léky nebo doplňky stravy snižující kyselost žaludečních šťáv (tzv. antacida). Ty kupujte raději po poradě se svým gynekologem či lékárníkem.  Ne všechny jsou totiž určeny těhotným ženám. Z přípravků volně dostupných v lékárně můžeme doporučit Rennie, které je vhodné i pro těhotné a kojící maminky.

Výzva redakce:

Právě pro těhotné maminky jak z ČR, tak ze Slovenska máme připraveno testování zajímavé novinky Rennie ICE bez cukru, která má atraktivní mátovou/chladivou mátovou příchuť. Pokud jste nastávající maminka, vyplňte náš dotazník a těšte se, že balíček s novým Rennie ICE pošleme zrovna vám. Hledáme celkem 100 nastávajících maminek, takže šance je velmi vysoká!

Jak se přihlásit? Vyplňte dotazník zde (klikněte na tento odkaz)

Reklama